Huono asema hallinossa

Miksi Lapuan kaupungin uusi juristin koulutuksen omaava hallintojohtaja ei kuulu Lapuan kaupungin johtoryhmään? Entinen Seinäjoelle siirtynyt hallintojohtaja oli johtoryhmän jäsen.

Kuka sotki ja muutti tämän pakan? Puuttuuko uudelta hallintojohtajalta mahdollisesti kepun jäsenkirja? Tosin mitään jäsenkirjaa ei ollut edeltäjälläkään.
8361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ihan hullu väite, ettei uusi hallintojohtaja kuuluisi johtoryhmään.

On ihan fiksu ja viisas lady muuten.

Äänestä
  • Kaupunginkamreeri eli nykyinen talousjohtaja syrjäytti hallintojohtajan virkamiehistä koostuvasta johtoryhmästä. Näin luki kaupunginhallituksen pöytäkirjassa viime vuonna.

    Organisaatiota muutettiin ennen uuden hallintojohtajan tuloa.

    Äänestä

Julkinen henkilöhistoria kertoo, että uusi hallintojohtajamme on ollut kokoomuksen kunnallisvaaliehdokaana Pudasjärvellä aikoinaan.

Tosin ehdokuus kunnallisvaaleissa ei aina edellytä kuulumista johonkin puolueseen, mutta se on harvinainen poikkeus.

Jos henkilö on ollut kokoomuksen kunnallisvaaliehdokaana, hänet kokoomuslaiseksi katsotaan, jos ei ole loikannut.

Äänestä
  • Hallintojohtaja kuuluu johtoryhmään. Ja onhan se kamreerikin nainen, ja sosiaalijohtajakin on nainen. teknisen puolen johtaja on mies ja sivistysjohtaja. Siellä ainakin tasa-arvo toteutuu. Kj on mies.

    Äänestä

  • Lapualla ei jää näköjään yksikään kivi kääntämättä.

    Äänestä

  • Naamannäyttö lehdissä on tainnut jäädä väliin. Harvinaisen ujo tai erakkomainen taitaa olla. Olisiko tuommoisesta hyötyäkään johtoryhmässä.

    Äänestä

  • pahalta maailmalta?? kirjoitti:

    Naamannäyttö lehdissä on tainnut jäädä väliin. Harvinaisen ujo tai erakkomainen taitaa olla. Olisiko tuommoisesta hyötyäkään johtoryhmässä.

    On sentään ollut kykypuolue kokoomuksen ehdokaana kuntavaaleissa Pudasjärvellä 2004.

    Äänestä

  • oikeistolainen kirjoitti:

    On sentään ollut kykypuolue kokoomuksen ehdokaana kuntavaaleissa Pudasjärvellä 2004.

    Mutta ei tainnu mennä läpi??? Eli ei taida olla kokoomuksen vastaisku Anneli Jäätteenmäen poliittiselle uralle. Ja mitäpä Pönde siihen tuumaisi, jos Särkelää alettaisiin houkutella kokoomuksen kansanedustajaehdokkaaksi. Tai siis hyvähän se varmasti Pönden mielestä olisi, että Lapualta olisi sekä europarlamentaarikko että kansanedustaja, ja vieläpä molemmat kokoomuksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naisiako syrjitään taas Lap... kirjoitti:

Miksi Lapuan kaupungin uusi juristin koulutuksen omaava hallintojohtaja ei kuulu Lapuan kaupungin johtoryhmään? Entinen Seinäjoelle siirtynyt hallintojohtaja oli johtoryhmän jäsen.

Kuka sotki ja muutti tämän pakan? Puuttuuko uudelta hallintojohtajalta mahdollisesti kepun jäsenkirja? Tosin mitään jäsenkirjaa ei ollut edeltäjälläkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu