Tuntuu siltä, että tuokin hyypiö elää joko jossakin taivaallisessa sfäärissä tai peräti toisella planeetalla.
Kirkko pyrkii nähdäkseni jotenkin omimaan maahanmuuttajia vähän samaan tyyliin kuin suomenruotsalaiset haluaisivat nyt maahanmuuttajille opetettavan pelkästään ruotsia - siitähän ruotsinkielisten prosentti lisääntyisi, ja Suomen kaksikielisyys saataisiin hakattua yhä syvemmin kirjaimin kiveen.
Kai hän mielellään näkisi, että maahanmuuttajat liittyisivät Suomen valtionkirkkoon nyt, kun niin moni kantaväestön edustaja siitä eroaa.
Samalla hän syyttelee raskaalla kädellä nykyiseen maahanmuuttopolitiikkaan kriittisesti suhtautuvia. Kaikki kriittinen keskustelu on ilmeisesti RASISMIA. On siis miehellä (ja kirkolla) erinomaisen mustavalkoinen käsitys asioista.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Espoon piispa haluaa maahanmuuttajista päättäjiä/1135243774509?ref=rss
Kirkko pyrkii nähdäkseni jotenkin omimaan maahanmuuttajia vähän samaan tyyliin kuin suomenruotsalaiset haluaisivat nyt maahanmuuttajille opetettavan pelkästään ruotsia - siitähän ruotsinkielisten prosentti lisääntyisi, ja Suomen kaksikielisyys saataisiin hakattua yhä syvemmin kirjaimin kiveen.
Kai hän mielellään näkisi, että maahanmuuttajat liittyisivät Suomen valtionkirkkoon nyt, kun niin moni kantaväestön edustaja siitä eroaa.
Samalla hän syyttelee raskaalla kädellä nykyiseen maahanmuuttopolitiikkaan kriittisesti suhtautuvia. Kaikki kriittinen keskustelu on ilmeisesti RASISMIA. On siis miehellä (ja kirkolla) erinomaisen mustavalkoinen käsitys asioista.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Espoon piispa haluaa maahanmuuttajista päättäjiä/1135243774509?ref=rss
Vastaukset 9
Vanhimmat
että keitä nämä kirkon töihin otettavat maahanmuuttajat ovat.
"Kirkon tämän vuoden Yhteisvastuukeräys sytytti netissä rasistista keskustelua, koska keräyksen yksi tavoite on työllistää maahanmuuttajia. Piispaa runsas palaute ei yllättänyt.
"Yhteiskuntamme on muuttumassa monikulttuuriseksi, ja suuret muutokset herättävät aina suuria tunteita. Palaute osoittaa, että on tärkeätä käydä keskustelua ja antaa eri näkemyksille mahdollisuus kohdata toisiaan."
Heikka muistuttaa, että keräyksen sivuille tulleista 2 300 palautteesta valtaosa kannattaa maahanmuuttajien työllistämistä. Kymmen prosenttia palautteesta on ollut rasistista."
- Kirkko ei palkkaa kirkkoon kuulumattomia töihin, mutta nyt sitten palkkaa ilmeisesti muslimeja, koska tuossa artikkelissa puhuttiin pakolaisista. Harvoin pakolaisia lähimaista tulee, jotka olisivat kristinuskoisia.
muussa kuin täysin utopistisessa humanistis-hymistelyhengessä, niin --> olet rasisti ja sillä sipuli.
On se hiukan kummallista. Piispan täytyisi antaa konkreettisia esimerkkejä siitä, millaista se keskustelu SAA olla. Oikein kirjoittaa kuviteltu dialogi esimerkiksi maahanmuuttopolitiikan puoltajien ja vastustajien välillä.
Kirkko puhuu maahanmuuttajien ja pakolaisten palkkaamisesta, mutta ei kerro keitä he ovat. Kirkkoon kuulumaton suomalainen opiskelija ei pääse hautausmaalle kesätöihin, mutta muslimi ilmeisesti kelpaa.
Ei minulla mitään maahanmuuttoa vastaan ole, mutta kirkon epärehellisyys monessakin suhteessa kiukuttaa. Se itse syrjii seksuaalivähemmistöjä ja naisia. Rikkoo lakia työhönotossa, mutta nyt sitten saarnaa suvaitsevaisuudesta.
Haluaisin toisin sanoen nähdä ne palautteet, joita Mr Heikka väitti artikkelissa "rasistisiksi". Luultavasti kohdistuivat "pakolaisten" työhönottoproseduurin epämääräisyyteen erityisesti tässä kriisitilanteessa.
Voisi sitä sitten sanoa rasismiksi sitäkin, kun Minna Möttönen (nimi muutettu), oik.tiet.yo. ei pääse kesätöihin seurakunnan hautuumaalle, koska ei ole maahanmuuttaja, eikä kuulu ev.lut.kirkkoon.
Mihin ei kyllä kuulu A. Abdullahkaan, mutta hän saa paikan, koska kirkko palkkaa hänet lähimmäisenrakkauden nimissä ja siksi, koska kirkon projektin maahanmuuttajien palkkaamisesta ovat maksaneet kansalaiset yhteisvastuukeräyksen tuotoilla.
Että näin tällä kertaa.
rasismia on vain ulkomaalaistaustaisten positiivisen syrjinnän käyttämättä jättäminen. (Kapulakieltä, heh heh).
Esimerkissäsi oli kantaväestöön kuuluva valkoinen ja sitä paitsi nainen, joten...
Suoraan sanoen en oikein käsitä, mihin kirkko pyrkii. Vai pyrkiikö mihinkään? Ehkä tarkoituksena koko "humanismille" onkin vain sen itsensä jalustalle nosto? (katsokaa miten hyviä me kirkkolaiset olemme, ja noin huonoja ovat kirkkoon kuulumattomat)
Tässä "pyrkimyksessä" ulkomaalaiset ovatkin ehkä vain tämänkertainen väline. Tänään tätä, huomenna jotain muuta.
Kirkon kuvan kiillotusta se juuri on.
Kirkko itse syrjii työhönotossa kantaväestöä. En millään tajua, mitä lisäpätevyyttä kirkkoon kuuluminen antaa mullan kärräämiseen hautausmaalla. Varsinkin, kun sitä ei sitten kuitenkaan vaadita ulkomaalaiselta.
Heikka ottaa sen tietoisen riskin, että maahanmuuttajista ei kovinkaan todennäköisesti kuitenkaan tule kirkon jäsenluvun lisääjiä.
Kirkko silti mielellään näkee toisuskoistenkin uskontoetuoikeudet asianaan, sillä sen perusteella se voi puolustaa kristillisen kirkon roolia Suomen valtiossa.
"Kirkko silti mielellään näkee toisuskoistenkin uskontoetuoikeudet asianaan, sillä sen perusteella se voi puolustaa kristillisen kirkon roolia Suomen valtiossa."
Oman logiikkani mukaan asia on päinvastoin. Kun toisuskoiset lisääntyvät, silloin Suomen valtionkirkon aseman pitäisi ihan itsestään raueta.