Pitkäkestoisen SSRI:n lopetus

Terhehdys,

Aloitin Seronil (20 mg)-nimisen SSRI-lääkkeen käytön n. neljä vuotta sitten sos.tilanteiden fobian ja lievän masennuksen vuoksi. Pari vuotta lääkettä käytettyäni laskin annostani ja söin Seronilia 10 mg. En huomannut tässä mitään merkittävää muutosta, ei tullut muistaakseni mitään sivuoireita.
Nyt joulu-tammikuun aikana olen koko ajan vähentänyt tuota lääkettä, joulukuussa otin joka toinen päivä 10 mg, tammikuussa vähensin 5 mg ja helmikuussa käytännössä en ole syönyt lääkettä enää lainkaan. Vähentäminen on ollut siis erittäin hidasta, mutta olenhan toki elänyt lääkkeen kanssa jo reilut 4 vuotta.
Mua huolestuttaa kuitenkin nyt nämä oireet, joita on tullut... Ensinnäkin n. kuukauden ajan olen ollut päivisin yleensä varsin väsynyt, mutta illalla kun käyn nukkumaan, niin olenkin pirteä eikä uni heti tule. Lisäksi uni saattaa olla katkonaista. Univelkaakin on kertynyt aika lailla.
Toinen ikävä oire on se, että olen jotenkin sisäänpäinsulkeutunut, ahdistuneempi ja masentuneempi kuin ennen. Viikonloppuisinkaan ei oikein huvita baareihin lähteä kavereiden kanssa, vaikka tämä oli ennen todella hauskaa.
Lisäksi mulla on jonkin verran ollut päänsärkyä ja lihassärkyjä tavanomaista enemmän. Ainoa positiivinen muutos on se, että seksi tuntuu kiihkeämmältä lääkkeen käytön lopetuksen myötä.
Mutta mitä mieltä te olette asiasta? Meneekö tuo ajan myötä ohi vai kannattaisiko minun neuvotella lääkärin kanssa lääkkeen uudelleen aloituksesta ?
5947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hän tietää neuvoa ja sanoa, miten menetellä.
Voi olla, ettet voi jatkaa ilman tuota lääkettä. Noin kävi eräälle ystävälleni ja hän on käyttänyt vuosia. Nyt annos on vain 10mg/pv ja se riittää.

Äänestä

samoin, kuin Sinä ja suunnilleen yhtäpitkän käytön jälkeen omin päin, en siis lääkärin kanssa asiasta keskustellut.
Tästä on nyt aikaa, mutta muistelen juuri uniongelmia olleen ja olotila oli hivenen alavireinen.
Meni noin 7-8 kuukautta, kun huomasin ilonpilkahduksia elämässäni. Siitä alkoi parempi aika elämässäni.
Joten, odottele vielä, kait se vuosien käyttö vaatii palautumis ajan.
Tsemppiä Sinulle!

Äänestä

Erittäin normaaleilta vieroitusoireita ovat nuo. Mitä pidempään olet lääkettä syöyny sitä todennäköisempiä ovat vieroitusoireet (ja 4 vuotta on pitkä aika) Masennuslääkkeiden vieroitusoireet voivat kestää jopa kuukausia ja alkaa vasta kuukausien lopettamisen jälkeen. Harmi, että näistä asioista ei juurikaan puhuta, vaan mainostetaan miten ovat niin hyviä ja mitään sivuvaikutuksia ei tule tai riippuvuutta. Kyllä tulee. Moni päätyy käyttämään lääkkeitä yhä uudellen, kun eivät kestä vierottautumista.

Tässäpä muutama linkki:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Rebound-ilmiö
http://en.wikipedia.org/wiki/Rebound_effect

Seksihalut katoaa monilta, lääkkeiden ansiosta joiltakin jopa lopullisesti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Post-SSRI_sexual_dysfunction

Masennuslääkkeet ovat yksi iso kusetus. Aloitat kerran, niin oireet palaavat takaisin entistä pahempina. Ikuinen koukku monelle. (toki poikkeuksia on) Pistää miettimään, että nämä SSRI-lääkkeet lanseerattiin noin 90-luvun alussa markkioille, jonka jälkeen mielenterveysongelmat ovat kasvaneet räjähtävällä vauhdilla. Eikö asian pitäisi olla päinvastoin?

Äänestä
  • Tässä vielä listaa mahdollisista oireista:

    Masennuslääkkeiden käytön lopettaminen voi aiheuttaa esimerkiksi seuraavia vieroitusoireita: ripuli, pahoinvointi, päänsärky ja muut kivut, hikoilu, sydämentykytys, pyörrytys, huimaus, tuntohäiriöt (esim. tuntemukset neuloista tai sähköiskuista), kutina, vapina, tasapainohäiriöt, lihasjäykkyys, lihaskouristukset, muistihäiriöt, ärtymys, kiihtymys, unettomuus, sekavuus, ahdistus, alakulo, itkuisuus, väsymys.

    Vieroitusoireet eivät ole osoitus jatkuvan lääkkeen käytön tarpeellisuudesta tai uudelleen alkavasta masennuksesta, vaan merkkejä siitä, että elimistö yrittää sopeutua lääkkeen käytön lopettamiseen.

    Itseni mukaan lukien olen nähnyt liian monen kärsivän tästä ikuisesta noidankehästä. Ensiksi on aloitettu lääkitys kaamosmasennukseen ja lopettamisen jälkeen on pahimmillaan päädytty lepositeisiin suljetulle rajujen vieroitusoireiden iskettyä. Omat oireeni ovat pahentuneet roimasti siitä, mihin aikoinaan aloitin masennuslääkkeitä syömään. (rebound)

    Jos menet lääkärille valittamaan asiasta, hän todennäköisesti kehottaa sinua jatkamaan lääkityksesi parissa. Monet terveyskeskuksen lääkäreistä eivät ole kovinkaan hyvin perehtyneitä näiden lääkeaineiden käyttäytymiseen, joten suosittelen käyttämään omaa harkintakykyä. On sitten täysin oma asiasi haluatko elää loppuelämän lääkityksessä vai et.

    Äänestä

hyvistä tiedoista mietinpävain! Juuri näin käy liian monelle.

Mitenkähän ihmeessä tämän salassa pidettävän tiedon saisi sellaiseksi, että se on ihan yhtä itsestään selvää tietoa kuin esim. antibioottikuuri laittaa mahan sekaisin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Auttakaaaaa!! kirjoitti:

Terhehdys,

Aloitin Seronil (20 mg)-nimisen SSRI-lääkkeen käytön n. neljä vuotta sitten sos.tilanteiden fobian ja lievän masennuksen vuoksi. Pari vuotta lääkettä käytettyäni laskin annostani ja söin Seronilia 10 mg. En huomannut tässä mitään merkittävää muutosta, ei tullut muistaakseni mitään sivuoireita.
Nyt joulu-tammikuun aikana olen koko ajan vähentänyt tuota lääkettä, joulukuussa otin joka toinen päivä 10 mg, tammikuussa vähensin 5 mg ja helmikuussa käytännössä en ole syönyt lääkettä enää lainkaan. Vähentäminen on ollut siis erittäin hidasta, mutta olenhan toki elänyt lääkkeen kanssa jo reilut 4 vuotta.
Mua huolestuttaa kuitenkin nyt nämä oireet, joita on tullut... Ensinnäkin n. kuukauden ajan olen ollut päivisin yleensä varsin väsynyt, mutta illalla kun käyn nukkumaan, niin olenkin pirteä eikä uni heti tule. Lisäksi uni saattaa olla katkonaista. Univelkaakin on kertynyt aika lailla.
Toinen ikävä oire on se, että olen jotenkin sisäänpäinsulkeutunut, ahdistuneempi ja masentuneempi kuin ennen. Viikonloppuisinkaan ei oikein huvita baareihin lähteä kavereiden kanssa, vaikka tämä oli ennen todella hauskaa.
Lisäksi mulla on jonkin verran ollut päänsärkyä ja lihassärkyjä tavanomaista enemmän. Ainoa positiivinen muutos on se, että seksi tuntuu kiihkeämmältä lääkkeen käytön lopetuksen myötä.
Mutta mitä mieltä te olette asiasta? Meneekö tuo ajan myötä ohi vai kannattaisiko minun neuvotella lääkärin kanssa lääkkeen uudelleen aloituksesta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu