Helsingin pörssi on ...

OMX Helsinki -hintaindeksi on pudonnut vuoden 2007 huipusta tähän päivään mennessä 64 prosenttia.

Pelkästään tämän vuoden alusta pudotusta on ollut vajaassa parissa kuukaudessa 18 prosenttia.

http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/indeksi.jsp?indid=OMXHPI&days=730&x=42&y=10
10269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vilkaise kymmenen vuoden tilastoja.
Ei pitäisi tulla kenellekkään yllätyksenä että rahataloudessa on sekä ylä- että alamäkiä, silti jostain syystä sitä laskua aina ihmitellään yhtä paljon. Onko kansa tosiaan niin tyhmää ettei opi menneestä?

Äänestä
  • Kohta sijoittajat alkavat ostamaan. Siitä alkaa nousu.

    Äänestä

  • ...miksi?


    Nykyinen USA:n luotto- ja asuntomarkkinoilta
    alkunsa saanut pankkikriisi ja sitä seuraava
    lama on lukuisten asiantuntijoiden mukaan pahin
    sitten 1930-luvun. Ja senkin laman keskeytti
    vasta maailmansota.

    Äänestä

mutta pitemmällä aikavälillä kyllä.

Äänestä
  • Viisaat ovat ne jotka ostavat nyt osakkeita ja rikastuvat huimasti seuraavalla nousukaudella. :)

    Kuten viimeksikin kävi 90-luvun lopulla kun Sonera ja Nokia miljonäärejä ilmestyi vähän joka kylään.

    Äänestä

  • "Edison" kirjoitti:

    Viisaat ovat ne jotka ostavat nyt osakkeita ja rikastuvat huimasti seuraavalla nousukaudella. :)

    Kuten viimeksikin kävi 90-luvun lopulla kun Sonera ja Nokia miljonäärejä ilmestyi vähän joka kylään.

    Onhan niistä suurimmalla osalla ne nokiat ja sonerat edelleen. Nyt arvonsa menettäneenä. Pitää vain odottaa että arvo nousee taas.

    Äänestä

Ei se vielä mihinkään ole romahtanut.

http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/indeksi.jsp?indid=OMXHPI&days=3650&x=36&y=11

Pääomat ovat keskittyneet nyt siihen malliin ja kulutussektorin saama velaton ostovoima suhteessa tuotantosektorin kokonaiskapasiteettiin kutistunut niin paljon, että pidän melko todennäköisenä 30 -luvun tyylistä suurlamaa. Rahan pumppaaminen pankeille ei välttämättä auta, pahimmoillaan se voi vain pahentaa lamaa, jos raha ohjautuu jo ennestään liialliseksi paisuneisiin pääomakeskittymiin. Voi olla että maailmantalouden pelastaminen syöksyltä vaatisi tosi ankaria toimia, joihin ei varmaan löydy poliittista voimaa. Nimittäin paljon yli terveen investointitarpeen olevat pääomakeskittymät pitäisi yksinkertaisesti purkaa, liialliset tuloerot tasata ja sitä kautta saada siirrettyä velatonta ostovoimaa sinne osalle kulutussektoria, jolla on tarvetta kuluttaa. Yksinkertaistettuna siis yksi ihminen ei voi kuluttaa tuhatta hampurilaista viikossa ja tuhatta pesukonetta viidessä vuodessa, mutta tuhat ihmistä voi. Ostovoiman antaminen noille tuhannelle osin velaksi ei ratkaise ongelmaa vaan pahentaa sitä. Nyt kuitenkin on niin, että tuo yksi ihminen on saanut sitä fyrkkaa liikaa ja se noiden tuhannen ostovoimasta pois, jonka vuoksi tuo yksi on lainannut sitä rahaa noille tuhannelle ostovoiman ylläpitämiseksi omistamalleen teollisuudelle ja kaupalle. Mutta sehän ei pitkälle toimi, ellei hän ole valmis lainaamaan loputtomiin lisää.

Jos ei nyt siis tuloeroja loivenneta ja keskittyneitä pääomia pureta väkisin, niin sen tekee suurlama. Se tarkoittaa kurssien romahdusta, jolloin voit odottaa tuon Helsingin pörssinkin ropisevan alas vielä nykyisestä tasosta puoleen, ellei allekin.

Äänestä
  • Siellä kokoontuvat 20 maailman suurimman talouden päämiehet ja -naiset, valtiovarainministerit ja keskuspankkijohtajat sekä joukko maailmantalouden huippuasiantuntijoita, nobelisteja, professoreita, neuvottelemaan, keskustelemaan ja sopimaan siitä miten ratkaistaan maailmantalouden pahin talouskriisi sitten 1930-luvun.

    Tuon juttusi kun lykkäisit niiden nokan alle niin nehän naureskelisivat sinulle kuin Stupid Stubbille ja O.W. Kataiselle konsanaan.

    Äänestä

  • Lontooseen kirjoitti:

    Siellä kokoontuvat 20 maailman suurimman talouden päämiehet ja -naiset, valtiovarainministerit ja keskuspankkijohtajat sekä joukko maailmantalouden huippuasiantuntijoita, nobelisteja, professoreita, neuvottelemaan, keskustelemaan ja sopimaan siitä miten ratkaistaan maailmantalouden pahin talouskriisi sitten 1930-luvun.

    Tuon juttusi kun lykkäisit niiden nokan alle niin nehän naureskelisivat sinulle kuin Stupid Stubbille ja O.W. Kataiselle konsanaan.

    Voi olla, että nauraisivat. Tai sitten eivät nauraisi. Nuo samat luettelemasi tahot ovat kuitenkin olleet vallassa sinä aikana, kun tämä talouskriisi on saatu aikaiseksi.

    Esittämäni ajatukset ovat talouden lainalaisuuksien perusteita. Luet ne ajatuksella ja mietit vähän asiaa, niin ymmärrät kyllä, että noinhan se homma pelaa. Ei se ole kovin monimutkaista. Jos perusasiat on pielessä, sitä ei tekohengityksellä korjata.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


romahtanut jo ... kirjoitti:

OMX Helsinki -hintaindeksi on pudonnut vuoden 2007 huipusta tähän päivään mennessä 64 prosenttia.

Pelkästään tämän vuoden alusta pudotusta on ollut vajaassa parissa kuukaudessa 18 prosenttia.

http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/porssikurssit/indeksi.jsp?indid=OMXHPI&days=730&x=42&y=10

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu