hellaripalstalla että Jeesus ei ole Jumala! Hirvas on todella eksynyt ja yrittääpä eksyttää adventismi palstallakin. Mutta adventistia ei voi eksyttää niin kauan kuin hän uskoo Jeesuksen jumaluuteen!
ajatelkaa mitä hirvas väittää
huhuuhhuu
282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
asian oikein - sillä Jeesus on Jumala siten, että hän tekee Jumalan tahdon .. Jumala on Jeesuksessa, siten Jeesus on Jumalan todellinen kuva.. Jumalan ainutkertainen ilmentymä tässä synnin turmelemassa maailmassa - osoitus siitä minkälainen Jumala on .. oikeudenmukaisuudessaan ja rakkaudessaan...
Hirvas kiivailee - mikä on vahinko sillä sellainen eksyttää..
alex
Kun jumalallinen inkarnaatio tapahtui ja Herra Jeesus (hepr. Jehosua eli Jehova pelastaa) eli JHWH tuli ihmiseksi, oli se ihmisjärjelle käsittämätön tapahtuma. Jumala tuli ihmiseksi.
Jeesus on siis Jumala sanan täydessä merkityksessä, kuten niin monet raamatunkohdat mitä selvimmin ilmoittavat. Tässä muutamia:
"Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
Hän oli alussa Jumalan tykönä.
Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus. Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta." Jon. 1:1-4, 14
"Hänessä meillä on lunastus, syntien anteeksisaaminen,
ja hän on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa.
Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen,
ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa." Kol. 1:14-17
"Ja kun minä hänet näin, kaaduin minä kuin kuolleena hänen jalkojensa juureen. Ja hän pani oikean kätensä minun päälleni sanoen: "Älä pelkää! Minä olen ensimmäinen ja viimeinen,
ja minä elän; ja minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet." Ilm. 1:17, 18
Jeesuksen täydellinen ihmisyys ja täydellinen jumaluus - Jeesuksen, joka ristillä sovitti syntimme, on uskomme ehdottomin ja tärkein perustus.
Ilman Jeesuksen täydellistä jumaluutta voimme hylätä myös pelastusmahdollisuuden hänessä, niin ratkaisevasta asiasta on kyse.
KYSE ON SIITÄ, ETTÄ JUMALAMME JEESUS ELI JAHVE KUOLI RISTILLÄ, jos kohta myös ihminen Jeesus kuoli ristillä.