Kaikista SSRI:sta alkuoireet?

Lääkkeen aloitus esissä. Aikasemmin syönyt Paroketinia (ilm. sama kiun optipar). Silloin tuli helvetilliset aloitusoireet, jotka kesti pari viikkoa. Nyt mietin, että onko mahdollista, että jostain toisesta vaikuttavasta aineesta näitä ei tulisi niin rajuina. Joku psykiayri väitti, että jos yhdestä saat aloitusoireet, niin näin on kaikista. Kertokaa omakohtaisia kokemuksia!
4666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jokaisessa syömistäni SSRI-lääkkeistä tuli jonkinlaiset sivuoireet. Toisista pahemmat, toisista kevyemmät. Olen kokeillut sellaisia kuin Cipramil (sitalopraami), Cipralex (essitalopraami), Seronil, Sertralin. Mistään näistä en saanut hyötyä tai sivuoire oli niin rankka että jätin sen vuoksi pois.

Remeron on kuulema sellainen että siitä ei tule seksisivuvaikutuksia, mutta ko. lääke lihottaa usein aika reippaasti...

Kaikein huippu on kyllä se että kun yritin useamman eri kerran syödä sitalopraamia, siitä tuli JOKA KERTA ERILAISET SIVUOIREET alussa...

Äänestä
  • naamalla väitti, että mistään mielialalääkkeistä ei tule mitään sivuvaikutuksia. Kun kerroin sivuvaikutuksista, hän ei uskonut niitä alkuunkaan. Sanoi, että kuvittelet vain ne. Lisäksi sanoi, että uuden polven masennuslääkkeet eivät kuivata suuta. Tässä on esimerkki toisesta äärilaidasta.

    Äänestä

  • joka ihan vakavalla kirjoitti:

    naamalla väitti, että mistään mielialalääkkeistä ei tule mitään sivuvaikutuksia. Kun kerroin sivuvaikutuksista, hän ei uskonut niitä alkuunkaan. Sanoi, että kuvittelet vain ne. Lisäksi sanoi, että uuden polven masennuslääkkeet eivät kuivata suuta. Tässä on esimerkki toisesta äärilaidasta.

    pitäis koekäyttää näitä pillereitänsä, että tietäisi mitä ne voi aiheuttaa.
    Eihän hänelle olisi siitä mitään terveyshaittaa, koska me käyttäjätkään emme ole vielä kuolleet.
    Yksikin nuori lääkäri väitti, että asia ei voi olla niin, sillä niin heille oli opetettu ja minä olin muka väärässä.
    Potilashan on se paras asiantuntija oman itsensä suhteen ja häntä pitää kuunnella, eikä uskoa sitä, mitä oppikirjat väittää.

    Äänestä

Kumma jos jollekin on lääkäri väittänyt ettei muka aloitusoireita voisi tulla! Itselläni oli niin rajut aloitusoireet sertraliinista, että piti syödä ensimmäinen viikko neljäsosaa pilleristä, kun vedin heti suoraan puolikkaan naamaan niin katosi unet ja rupkahalu täysin. Ja aika ihania pelkotiloja tuli aina kun yritin nukkua... Meni myös veren hyytymistekijät sekaisin, ei meinannut vaikkapa sormeen tulleesta haavasta verenvuoto loppua sitten millään ja suuta kuivasi niin maan perkeleesti. Onneksi ei vaikuttanut seksihaluihin mitenkään.

Nyt lopettaessa taas samoja oireita :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auttakkee! kirjoitti:

Lääkkeen aloitus esissä. Aikasemmin syönyt Paroketinia (ilm. sama kiun optipar). Silloin tuli helvetilliset aloitusoireet, jotka kesti pari viikkoa. Nyt mietin, että onko mahdollista, että jostain toisesta vaikuttavasta aineesta näitä ei tulisi niin rajuina. Joku psykiayri väitti, että jos yhdestä saat aloitusoireet, niin näin on kaikista. Kertokaa omakohtaisia kokemuksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu