Jos toi jatkuva kolminaisuus vastustamis propaganda saa täyttää tämän palstan, kukaan ei viihdy täällä.
Nyt on syytä vaatia ekivaarin hirvaksen ja heidän käyttämänsä ML213:n kirjoituksien poistamista.
Nyt vaan laittakaamme riittävästi hyvin perusteltuja poistopyyntöjä heidän älyttömille kirjoituksilleen.
Nyt on syytä vaatia ekivaarin hirvaksen ja heidän käyttämänsä ML213:n kirjoituksien poistamista.
Nyt vaan laittakaamme riittävästi hyvin perusteltuja poistopyyntöjä heidän älyttömille kirjoituksilleen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
kun sitä ei lainkaan esiinny raamatussa.Ei siellä esiinny ufoistakaan yhtään mitään,sen sijaan metsänpeikot hallitsivat metsiä vanhan testamentin mukaan,mitäs niistä olet mieltä?
lepakoita ja huuhkajia!
ekivaarin kirjoituksia tällä palstalla olisi vain sienimuhennosten, seksin, homo-lesbojuttuja j.n.e. aiheiheisia kirjoituksia.
Olemme yrittäneet pitää edes jonkinlaista tasoa hengellisiin helluntailaisuusaiheisiin vaikka joudummekin asiallisesti helluntailaisuutta arvostelemaan;
Jeremia 48
11 "Surutonna on Mooab ollut nuoruudestaan asti ja levännyt rauhassa sakkansa päällä; ei sitä ole tyhjennetty astiasta astiaan, eikä se ole pakkosiirtolaisuuteen vaeltanut. Sentähden siihen on jäänyt sen oma maku, eikä sen haju ole muuttunut.
"Lihan haju" vviinissä ei liene niitä miellyttävimpiä hajuja, joten viini on kirkastettu vanhastaan sillä viisii, että kirkas viini on kaadettu puhtaaseen astiaan ja sakka jätetty pois heitettäväksi.
12 Sentähden, katso, päivät tulevat, sanoo Herra, jolloin minä lähetän sille viininlaskijat, jotka sen laskevat ja tyhjentävät sen astiat ja rikkovat sen leilit."
Ette te mitään helluntailaisia ole!
ekivaari "Olemme yrittäneet pitää edes jonkinlaista tasoa hengellisiin helluntailaisuusaiheisiin vaikka joudummekin asiallisesti helluntailaisuutta arvostelemaan;"
Tämäkin on valhetta.
Totuus on se, että olette harjoittaneet ilkivaltaa helluntailaisuuspalstalla, sillä seurauksella, että monet helluntailaiset ovat jättäneet tämän palstan.
Häipyisitte pois.
Palstalla seriffi noudattaa Eniron sääntöjä ja Suomen laissa säädettyä sananvapautta, jonka mukaan jokainen voi ilmaista mielipiteensä kustakin käsiteltävästä asiasta (kenenkään niitä ennakolta estämättä tai tutkimatta). Tutkimisen jälkeen voidaan kai poistaa palstan aiheisiin liittymättömiä tai sopimattomia kirjoituksia, jotka kuuluisivat enemmänkin jonkin toisen palstan aiheeseen paremmin kuin helluntailaisuutta käsitteleviin aiheisiin.
Seriffin tehtävä on vaikea. Erittäin vaikea. Pääpiirteittäin olisin noudattanut seriffin linjauksia.
Seriffi tuskin voi Eniron sääntöjen mukaan poistaa eksyttäjienkään kommentteja. Hän on tehnyt selväksi sen, mitä palstalta poistetaan tai siirretään paremmin sopivalle palstalle.
Itse olen sitä mieltä, että Ekivaari ja Hirvas ovat helluntailuutta vastustavia ihmisiä ja heidän pitäisi siirtyä jehovantodistajien palstalle. Kumpikaan ei kerro mihin seurakuntaan he kuuluvat (ei tietenkään koska heidät eroitettaiin seurakunnasta heti).
Kysyin asiaa Ekivaarilta, mutta hän antoi vain "paimenensa" sähköpostiosoitteen mihin lähettämiini viesteihin ei vastattu. Siis samassa veneessä kaikki.
sinä jukka.finland voisit mennä hindujen palstalla kirjoittelemaan.
Mutta tämä on vain minun mielipide, samoin kuin sinunkin mielipiteesi on minusta ja Ekivaarista.
Minä olen julkinen henkilö Jukka Virtanen Karjalohjalta. Sinä ja Ekivaari pysyttelette salassa. Ette ole uskottavia. Olen valossa, te pimeässä. Rehellinen tulee valoon.
>>Samalla tavalla...sinä jukka.finland voisit mennä hindujen palstalla kirjoittelemaan
että ekivaarin ja hirvaksen kirjoitukset pois, Raamattua halvetavina, kuten ekivaari asian ilmaisi, että Raamattu on naurettava. Myöskin Marjasta hän kertoi niin rivoja, ettei tätä palstaa ainakaan lapsille voi suositella.
Mutta mistä saataisiin sellainen seriffi palstalle, joka osaisi työnsä?
alan apulaisseriffiksi.??? !!!
Keskustellaan ekivaarista ja hirvaksesta sekä jatkuvasta sääntöjen rikkomisesta.
http://keskustelu.suomi24.fi/ohje/#saannot
# Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista
Tämän ovat monet huomanneet tapahtuvan. Heidän muihin keskustelijoihin kodistuvat väitteensä ja kommenttinsa ovat toisinaan olleet asiattomia, sekä loukkaavia.
# Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
Monet helluntailaiset kokevat itsensä usein loukatuiksi heidän kirjoituksiaan lukiessa. Heillä on meneillään eräänlainen "loukkaa helluntailaista"-missio.
# Kirjoittaa rasistisia tekstejä
Hehän kiihottavat ihmisiä hyökkäämään helluntailaista kansanryhmää vastaan. Siitä voisi tuomita oikeudessakin.
# Massapostittaa puheenvuoroja tai lausuntoja. Toisin sanoen saman sisältöisen viestin lähettäminen useampaan kertaan tai jo kertaalleen poistetun viestin uudelleen postittaminen palstoille on kielletty.
Tätä he tekevät hyvin usein, useita kertoja viikossa ilmestyy helluntailaisia pilkkaava ketju, usein aiheena kolminaisuus. Välillä he tekevät sen omilla nimimerkeillään ja joskus rekisteröitymättöminä. Se on todella ilkeämielistä massapostittamista.
Ylläpidolla olisi sääntöjen rikkomisen vuoksi, hyvä syy poistaa heidän kirjoitusoikeutensa kokonaan.
mutta sefu ei tee mtään asian hyväksi.
puutu niiden teksteihin, jotka puhuvat Jumalan sanan totuutta. Olisihan se melkoinen vääryys minua ja Ekivaaria kohtaan, jos vääryydelle annettaisiin valta tälläkin palstalla.
Pysytään vaan keskustelemassa siitä, mihin helluntailaiset perustavat uskonsa. Koska vain yksi usko pelastaa, niin eihän se ole sama mitä ihmisille lahkoissa syötetään. Kolminaisuusopista keskusteleminen saa ihmiset huomaamaan vääryydet, ja ottamaan tilalle puhtaan evankeliumin.
ei ole evankeliumia ollenkaan, siinä sinun totuutesi! Hylkäätte inhottavalla tavalla Jumalan Pojan , siinä syy, miksi teillä ei ole Isääkään, ja näinollen ei myöskään evankeliumia! Joku sekametelisoppa on teidän totuutenne,siinä se!
on täysin perätön, sillä en juuri ollenkaan kirjoittele muualla kuin Helluntailaisuus-palstalla, eikä siinä asioiden toistaminen tarpeen tullen ole kiellettyä, koska ekivaarille esitetyt vastaväitteetkin sisältävät entisten kertaamista!
Esitätte paljon syytösiänne meitä vastaan, mutta ette pysty esittämään yhtään raskauttavaa todistetta jotta olisin niinkään paljon ketään nimitellyt kuin ekivaaria olette aiheettomasti harhaoppiseksi, jehovalaiseksi j.n.e. nimitelleet.
En ole kertaakaan vaatinut ylläpidolta että ne minua panettelevat kirjoituksenne on poistettava ja samoin niiden kirjoittajat.
Epäilen vain, että ylläpito on saanut Teiltä vinon pinon minuun ja kirjoituksiini kohdistuvia aiheettomia syytöksiä,?! En tosin ole huomannut että ylläpito olisi poistanut yhtään kirjoitustani. Enkä ole saanut ylläpidolta yhtään henkilökohtaista varotusta asiattomuuksista!
Entisenä konsultointiyrittäjänä neuvon teitä lyömään viisaat päänne yhteen ja kokoamaan minua vastaan esittämänne syytökset ja todisteet samaan kansioon, jonka osoitteen annatte sitten ylläpidolle sen toimenpiteitä varten!
ettet sinä eikä kukaan mukaan, ei yksikään voi kumota Jeesuksen sanaa ja opetusta. Me Ekivaarin kanssa perustelemme kirjoituksemme useimmin kuin ketkään muut Raamatulla, mutta te epäuskoiset ette edes lue niitä, ettekä teitystikään usko Jumalan sanan todistuksia.
Kunhan vaan selittelette mitä sattuu - aina asian vierestä. Että sellaisia helluntailaisia te koko sakki olette.
Kaikille olisi helpompaa jos te kaksi vain jättäisitte tämän palstan rauhaan.
Ehkä te olette enemmän hyödyksi jossakin muualla, kaltaistenne joukossa. Täällä te vain loukkaatte ihmisiä ja aiheutatte turhia riitoja ja hajaannusta ja häiriöitä.
Palstan taso parantuisi selvästi, jos tuo ainainen valituksenne ja parjauksenne helluntailaisia ja helluntailaisuutta vastaan loppuisi.
Mohikaani, olet korottanut itsesi ainakin Jeesuksen yläpuolelle kun otat hänelle kuuluvat tehtävät noin vain itsellesi ja määräilet, kenen Isä Jeesuksen Kristuksen Isä saa olla!
Eivät apostolit sinun tavallasi pöyhkeilleet vaan julistivat Isän olevan:
Ef. 4:6
"yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa."
ME olemme tämän palsta suola, ja......
Mark. 9:50
Suola on hyvä; mutta jos suola käy suolattomaksi, millä te sen maustatte? Olkoon teillä suola itsessänne, ja pitäkää keskenänne rauha."
kohta 49 vuoden ajan kotipaikkakuntani Helluntaiseurakuntaan ja jäin tässä kotimieheksi kun vaimoni lähti seurakuntamme vuosikokoukseen ja pyyteli minuakin mukaansa.
Sanon tämän vain sen takia että tiedän olevani tälläkin foorumilla kotikentälläni. Hirvas ja ML213 ovat hyviä ystäviäni, vaikka en heitä kasvoista kasvoihin ole ehkä nähnytkään, mutta heidän kirjoitustensa perusteella he ovat Jumalan valitsemia aseita pahuutta ja tietämättömyyttä vastaan.
Kysykääpä vaikka itseltänne ja ylläpidolta, kuka tällä foorumilla on eniten valitellut ja voivotellut esimerkiksi ylläpidolle! Varokaa vaan, ettei se anna lemppuja ammattivalittajille!
Maallinenkin oikeus taitaa nykyisin tuntea aiheettomat syytökset rangaistavina tekoina?!
Et sinä ole helluntailainen opiltasi. Väität kuuluvasi helluntaiseurakuntaan, mutta kuuluuhan luterilaiseen kirkkoonkin, kaikkien oikeiden kristittyjen lisäksi, monia aivan kelvottomiakin, joilla ei ole mitään tekemistä luterilaisen uskon ja Jeesuksen Kristuksen kanssa.
Olisimme hyvin ilahtuneita, jos sinä ja hirvas ML213 kohteliaasti vaihtaisitte foorumia ja jättäisitte meidät keskustelemaan helluntailaisuudesta.
helluntailaisuus mikään arvonimi ole, mutta niinhän se on kirjoitettu Jeesuksestakin että "hänet luettiin pahantekijäin joukkoon".
En ole säälistä tätä joukkoa jättänyt, sillä saattaisivat vaikka luulla että pidän itseäni muita parempana. Mutta kun en ole niin yritän tässä pahantekijäin mukana muistuttajana pysytellä kunnes pois potkivat.
Luukas 8
37 "Ja koko gerasalaisten seutukunnan kansa pyysi häntä poistumaan heidän luotansa, sillä suuri pelko oli vallannut heidät; niin hän astui venheeseen ja palasi takaisin."
Jeesus ei ollut kotirannassaan, joten hän noudatti pyyntöjä, mutta minä tunen olevani täällä niin kuin kotonani enkä lähde Karkkuun!
voin edelleenkin keskustella moneen osaan hajonneesta helluntailaisuudesta. Mikä ja kuka sen estää - mikäli eletään asiallisin perustein?
Emä valhe! Olen oppinut paljon niistä Raamatunkohdista josta teille on esitetty vastaväite Raamatulla,, ja sitten ootte hakanneet paikalla tai te ootte jääneet hiljaisex ??
Tulitko Savonarola nyt tänne vuorostas huorittelemaan?
ekivaarin ja hirvaksen paras teko palstalaisia kohtaan, olisi se että he ystävällisesti jättäisivät tämän palstan ja menisivät jonnekin muualle, missä heitä osataan paremmin arvostaa.
Täällä te ette saa muuta kuin pahaa aikaan.
tilanne palstalla ei anna aihetta siihen, silloin saa kysyä, millainen on valvojien arvomaailma
Palsta on vääristynyt kauas siitä, millainen sen pitäisi olla. Ei se ole enää keskustelua, vaan ihmettelyä miten pitkälle kahden häiriköivän, epäilyttävästi tasapainottoman henkilön sallitaan mennä provoilussaan.
Kuvittelevat itseään opettajiksi ja ketjuihin tuppaudutaan tyrkyttämään. Nostetaan jatkuvasti samoja puhkikuluneita aiheita esiin, selvästi ärsytystarkoituksessa ja ekivaari massapostittaa samoja vanhoja vastauksiaan, usein satojakin kertoja, jonka on itse myöntänyt.
Vaikka palsta on tarkoitettu vapaaseen yleisluonteiseen keskusteluun helluntailaisuuden tiimoilta, johon luonnollisesti eri mieltä olevat, vaikka ateistit, saavat osallistua, niin se pitää tapahtua asiallisesti.
Jos jatkuvasti samat henkilöt pyörittävät samaa jankkaavaa ”opetustaan”, jonka kaikki uskovat selvästi tunnistavat ei-kristilliseksi, myrkyttyy keskustelu ilmapiiri sen tyrkyttävän tyylin vuoksi.
Palsta hyvin harvoin keskustelee, vaan juuttuu oikomaan häiriköiden tarkoituksella tehtyjä ärsytyksiä ja pilkkaavaa Raamatun ja Jeesuksen halventamista. Ekivaari erityisesti erottuu selvästi rienaavalla ja rivolla kielenkäytöllään, mutta molemmat vaihtavat tyyliään jatkuvasti herjaamisesta tekopyhään hurskasteluun.
Eräänä esimerkkinä röyhkeydestä on heidän lepertelynsä tässäkin ketjussa
On selvää, että silloin kielenkäyttö kovenee, kun vastataan näiden vääristelyihin ja riitaa haastaviin ”opetuksiin.” Asetelma on koko muu palstan väki vastaan kahta kolmea huomion ja kiistelyn kipeätä häirikköä.
Tällöin koko palsta näyttää kovalta ja antaa väärän kuvan uskovista vierailevalle lukijalle. Juuri takia olettaisi ylläpidon tai seriffin välittävän millaisen käsityksen ulkopuoliset tai vaikkapa juuri uskoontulleet saavat
Outoa sinänsä oli huomata eilen illalla samanlaisen ketjun kuin tämäkin ja jossa toivottiin valvojien huomioivan tilannetta, niin he poistivat juuri kyseisen ketjun!!
Foorumien normaalin käytännön mukaisesti häiriköt poistetaan. Suomi24 on melko salliva foorumi, mutta joku raja täälläkin pitää olla.
http://turvallisuus.suomi24.fi/rangaistus/
"Tietoliikenteen häirinnästä ja uskonrauhan rikkomisesta sakkoja
Yksi vuoden 2005 näkyvimmistä tuomioista oli tamperelaismiehelle langetettu tuomio uskonrauhan rikkomisesta Suomi24:n chatissa. Kirkko Cafe -chatissa kuukausia keskustelua häirinnyt mies tuomittiin myös tietoliikenteen häirinnästä.
Mies tukki chat-huoneen täyttämällä ruudun törkytekstillä, mikä esti muiden chattaajien keskustelun. Miehen chattiin suoltama teksti myös järkytti useita palvelun käyttäjiä.
Eniro teki miehestä rikosilmoituksen, jonka perusteella miestä syytettiin tietoliikenteen häirinnästä. Valtakunnansyyttäjä tutustui miehen kirjoituksiin ja päätti nostaa syytteen myös uskonrauhan rikkomisesta.
Tampereen käräjäoikeus tuomitsi miehen maksamaan 50 päiväsakkoa. Miehen tietokone tuomittiin menetetyksi valtiolle."
että tarvitaan toimenpiteitä!
Täysin normaalinen Seurakuntayhteys missä lusteet hirvas ja ekivaari rehottaa !! Mutta väännön kautta opimme koko ajan uutta syvä totuus neitsyestä,, josta syntyi meidän Jumalamme Jumalan tahdosta !! Meidän Vapahtajamme ja Pelajastajamme-----> Kristus= Jumalamme !! Amen !!
mainiosti että tälle foorumille kirjoittamani kaikki viestini tutkitaan vaikka suurennuslasin kanssa ja vertaillaan niihin asiattomiin ja perättömiin herjauksiin sekä nimittelyihin, joita Te olette ekivaaria kohtaan osoittaneet!
Viimeksi eilen illalla annoin teille jopa ohjeita valitusten tekemiseen.
herjauksen ja hurskastelun koko skaala on vieläkin käytössä ja aina valmiina jankuttamaan.
Taas todistus siitä, että ei enää häiriköiden kanssa keskustella! Pois vaan!
Savonarolaa saa hävetä kaikki palstalaiset! Muilta foorumeilta tullaan tänne kertomaan hänen hävytöntä käytöstään. Paraskin puhuja. Oliko se Jeesus vai Jeesux se sinun pelastajasi.
Mikä saa ekivaarin ja hirvaksen jatkuvasti turmelemaan tämän palstan keskusteluja ?
Mistä motiivista lähtee jatkuva kiusantekeminen ja helluntailaisten uskon parjaaminen ?
Eikö tuo kaikki ole varsin pahaa, suorastaan pimeyden tekosia.
lahkolaisuutta, Jeesuksen evankeliumi on Jumalasta, me uskomme siihen, emme amerikkalaiseen lahkon harhaoppeihin....
Yhä vain on ekivaari pilkkaamassa helluntailaisia. Monet ovat valittaneet ekivaarin helluntailaista kansanryhmää kohtaan osoittamasta uskonnollisesta vainoamisesta ja häiriköinnistä.
Toivottavasti ylläpito puuttuu jatkuvaan ja pitkäkestoiseen häiriköintiin ja estää jatkossa ekivaarin kirjoittelemiset.
on joku juottanut myrkkyä, Sokraytes?
´
Eikös täällä ole tarkoituskin keskustella helluntailaisuudesta, eikä pelkästään kehua helluntailaisia?
Ei sellaista määräystä voi olla, että täällä pitäisi kaikessa olla samaa mieltä kuin helluntailaiset. Mitä keskustelua siinä syntyisi jos kaikki olisivat toistensa joo-miehiä.
Uskova ihminen ei loukkaannu kritiikistä eikä häiriköinnistä. Onkos niitä täällä?
yli kaksi vuotta vanha poistopyyntö ekivaarin, ml213 ja Hirvaksen kirjoituksille. Viihtymisestä puheen ollen voinen muistuttaa että Hirvasta, ml213 ja ekivaaria koskevat kirjoitukset näyttävät kiinnostavan lukijoita ihan teikäläisiä järkyttävästi!
´
kirjoituksissa tuomme esille totuutta, ja tottakai itseään uskovina pitäviä kiinnostaa totuus. Esimerkiksi ne, jotka nyt tuntevat tulleensa huijatuiksi uskonnollisen järjestön toimesta, ovat kiinnostuneita meidän julistamasta Jumalan SANASTA, joka on uskovan ainoa totuus. Kun totuus on Jeesus, niin lapsenuskoisena minä uskon mitä Hän sanoo:
Joh. 13:13
Te puhuttelette minua opettajaksi ja Herraksi, ja oikein te sanotte, sillä se minä olen.
Minun pelastumisen ehtona on USKO Jeesukseen ja Jumalan SANAAN, ja minähän uskon siihen. Se on noin mitä Jeesus itse sanoi. Hän on Herra, ei jumala.
Nikittöminä käydään ekivaarin ja muutaman muun kimppuun ja yritetään kaikin keinoin provosoida heitä hyökkäämään. Onneksi heillä on se tyypillinen maltti tallella. Vaikuttaa siltä että haukkujia ei ole monta vaan ne pari vaki-häirikköä ja pari säestäjää, käytetään vain useita eri nikkejä. Ette te ainakaan uskovia ole, se on aivan varma. Muistakaa että tämä on keskustelupalsta eikä mikään häiriintyneiden räyhähenkien kerho. Pikkusen käytöstapoja sentään toivoisi olevan aikuisilla ihmisillä.
Totta tosiaan. räyhähenget esiintyy nimettöminä kun taas Lappix ja muut kiusatut omilla nimmareilla.
ja ei saa kiusata toisia : ). Kyllähän täältä löytyy ihan muitakin vakinikkejä jotka kirjoittelee jonkun kannalta ihan hölmöjä. Sallitaan hauskuus ja sananvapaus tai yhtä hyvin lopetaan helluntailaisuus maailman kartalta, sen verran turhaa kamaa on. Kyllähän jokaisen aikuisen PITÄISI ymmärtää ettei mikään muutu
puolinaisilla muutoksilla. Jos pari heitettäis pois, taatusti niitä löytyis lisää ja edelleenkin tämä ei ole
hellareiden omistuksessa oleva keskustelupalsta, ei sitten vaikka kuinka suuttuisitte. Asioita saa ja pitää kyseenalaistaa. Ne jotka eivät sitä tee, mikäs siinä, älkää tehkö muista samanlaisia. Pää punaisena lauotaan mitä sattuu ajattelematta. Ego puhuu, ego, ei pyhä henki, ei hyvää tarkoittava ihminen, ei rakkaus...
Kristinuskomyönteistä tai vastaista, ihan sama. Maailmaan mahtuu niin pelkureita että rohkeitakin, suuttujia ja myötämielisiä, egollisia ja egottomia. Turha osoitella tassua aina toiseen suuntaan kun oma nokka on lähempänä.
minutkin toivotettiin omille sivuilleni kirjoittelemaan jos ei hellarit kiinnosta. Minäpä sitten menin ja hupskeikkaa sinne tuli harhautushenkiä hellareista. No jotta tilanne ei menisi liian vakavaksi, aion nauraa ja jatkaa makosaa elämää : )