Tiedän olevan mahdollista että mies saattaa tuntea renkaan yhdynnän aikana, mutta onko mahdollista että mies voisi olla allerginen kyseiselle valmiisteelle? On kuulemma kipeä yhdynnän jälkeen ja kuivuttaa, vai mitenkä hän tämän ilmaisi... vai tulisiko minun vain lähteä tautitesteihin?
Nuvaring ja miesten sivuoireet?
yenova
6883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta en kuitenkaan usko, että mies voisi olla allerginen renkaalle... Tätä täytyisi kysyä joltain fiksummalta.
Olisiko mahdollista, että rengas hinkkaa ärsyttävästi miehen penistä seksin aikana?
Tautitesteissä kannattaa toki käydä, etenkin jos mahdollisuus siihen on olemassa, että sinulla voisi olla sukupuolitauti. Ja tietysti muutenkin on hyvä testata itsensä.
Renkaasi ei aiheuta allergiaa vaan fyysistä kulutusta. Ota siis rengas pois yhdynnän ajaksi. Allergian todennäköisyys on minimaalisen pieni.
Rengas lisää hiivaa, joka voi aiheuttaa myös miehesi oireet.
Mies altistuu estrogeenille, rinnat voivat hieman turvota ja alkaa aristaa. Ei kovin terveellinen tilanne!
Altistus vastaa samaa, jos söisi puolikkaan e-pillerin vuodessa...
Ei ole, se on paljon suurempaa!
Ehkäisyrengas ei sopinut mulle itelle.. Käytin useamman kuukauden ja mulle itselle tuli ihan mielettömät yhdyntäkivut ym! Menin yksityiselle gynelle ja hän käski heti lopettaa sen käytön.( Tai ainakin pitkä tauko) Eli ei tainnut mulle sopia vaikka alkuun siltä näytti, lisäksi mun avomiehelle se rengas oli kuulemma vähän väliä ilkeän tuntuinen, hankaava. Päädyttiin alkuun siihen että otettiin se pois seksin ajaksi. Ja lopulta ei sopinu mullekaan.. Nyt pillerit käytössä vaikka ajattelin etten koskaan niiden kanssa pelleilisi ;D