Alvi

Uutisissa mainittiin että monet autokauppiaat on kärynneet alv-huijauksista. Olis kiinnostava aloittaa keskustelu tästä aiheesta. Mulla jotain hajua tästä, mutta en ole oikein päässy kärrylle, miten se alv.llä huijaaminen käytännössä kulkee. Voisko joku asiantuntija selittää ja ottakaa ihmiset kantaa. Pannaan loppu sellaisille huijareille. Se on varmasti kaikkien yhteinen etu. Terveisin Jape
111048
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos et tajua Jape,niin pidä omista asioistasi huolta,niissä varmaan riittää ihan kotioloiksi,vai oletko oku naapurikyttä,mene aamulla margariinitehtaalle töihin ja elä luuserielämää

Äänestä
  • vai miksi tyly reaktio? Onko viranomaiset kannoilla ja tuomio tulossa. Omaisuus takavarikossa ja nyt sitten vaan odottelet käräjiä. Loppuelämäsi olet seurannassa ja ikinä et pysty enää rehellisesti vaurastumaan. Ei sinua kuitenkaan käy edes sääliksi sillä saat juuri sitä mitä ansaitsetkin, huijari. Mikäs olikaan firman nimi?

    Äänestä

  • tämä häirikkö moukka yrittää taas päteä :) ei kannata välittää. Hän on vain verbaalisesti niin vammainen että asiallinen keskustelu on hänelle jo täysin urbaani käsite. :D

    Äänestä

  • ...ja mee sohvatehtaalle. Älä lähe autokauppiaaksi jos et siitä mitään tajua!

    Äänestä

Tähän vielä sen verran, että jos luit oikein tarkkaan tekstin, huomasit varmaan, että ALV-huijaukset on tehty ulkomailta käytettynä maahantuotujen autojen kohdalla. Kyseessä eivät siis ole viralliset maahantuojat. Ihmettelen edelleen miksi joku ostaa ulkomailta käytetyn auton. Hinta voi olla edullinen ostettaessa, mutta niin se on myytäessäkin. Mistää et voi olla varma paljonko autolla on ajettu ja ovatko mhuoltokirjan merkinnät oikeita. Mitään takuuta et autolle saa. Lisäksi niistä voi puuttua suomi-varusteita, kuten esim DSL-hiukkaussuodatin yms.
En ole vielä törmännyt keneenkään joka olisi ihan oikeasti hyötynyt käytettynä maahantuodun auton ostosta vaikka autoa ostaessaan on niin kuvitellutkin. Oli sitten tuonut auton itse tai ostanut suomesta. Mutta jokainen taaplaa tyylillään.

Äänestä
  • En puutu noihin alv-huijauksiin kun en tiedä taustoja enkä toteuttamistapaa. Mutta tuontiautoihin ja niihin liittyviin epäluuloihin ja uskomuksiin haluaisin hieman kommentoida.
    Hinta on usein tuontiautolla edullisempi kuin vastaavan hinta suomessa, johtuen tietenkin verosta ja autokaupan oikeasta kilpailusta ulkomailla.
    Myyntihinta on samoin edullisempi mutta miksi? No tietenkin siksi koska suomeen on tuotu perinteisesti ne pinon pohjimmaiset ja halvimmat lintat mitä jobbarit vaan sattuu löytämään. Bisnes paranee, tiedäthän. Syy on tosin yhtälailla myös suomalaisissa ostajissa kun halvalla pitäis saada mutta odotukset ovat hintaan nähden aivan liian korkealla.
    Tuo kilometrien paikkaansapitämättömyys on kyllä tänäpäivänä aikamoista legendaa kaikkine asiaan liittyvine lisävirityksineen. Normaalista ja rehellisestä saksalaisesta autokaupasta tuskin löydät ruuvattua mittaria mutta häkkikaupassa se on tietenkin vielä mahdollista. Tavalliselta ihmiseltä ostettaessa järkevän ikä- ja hintaluokan auto on käytännössä lähes aina ruuvaamaton. Sanktiot käryn käydessä ovat niin kovat ettei moni ota riskiä. Nämä legendat väärennetyistä huoltokirjoista jääkööt sinne häkkien sisäpuolelle, nämä asiat tapahtuvat piireissä joiden kanssa suomalaisen autonostajan ei kannata olla missään tekemisissä.
    Mitään parempaa takuuta kuin maailmalta et oikeasti saa ostaessasi autoa suomalaisestakaan autokaupasta. Saksassa tarjoavat usein mukaan Sveitsiläisen vakuutusyhtiön "Car Garantie"-pakettia joka kattaa vuoden ajan auton pääkomponenttien yllättävät vauriot, ei tietenkään normaalia kulumista. Lisävarusteista sen verran että viimeksi tuomassani autossa oli vakiovarusteiden lisäksi pari-kolmekymmentä lisävarustetta, jopa sähköinen moottorinlämmitin. Nahkaverhoilut, ilmastointiautomatiikat ym ovat peruskamaa muutaman vuoden ikäisissä keskitason laatuautoissa. En ole itse törmännyt ainoaankaan tuontiauton ostajaan joka ei olisi hyötynyt auton tuonnista rahallisesti, puhumattakaan siitä, että tuontiautot ovat lähes poikkeuksetta selvästi paremmassa kunnossa kuin vastaavanikäinen suomiauto. En mielestäni ole mikään tuontiautofanaatikko mutta ulkomailla asuvana ja silloin tällöin myös "toimivana" satun nyt vaan tietämään näistä asioista aika paljon enemmän kuin suomalaiset keskimäärin. Ja silloin kun tietää, ei tarvitse pitää näissä asioissa mukana niin suurta tunteen paloa.
    Terveiset Moselin laaksosta, pitkän talven jälkeen kevät on tulossa.

    Äänestä

Näin se tehdään. Eli ostetaan Saksasta verollinen auto. En muista paljonko saksan alv on mutta sanotaan 18%. hinta on 11800 verollisena. Kauppias A ostaa sen yrityksen nimiin alv 0% 10000 eur. Suomessa hänen tulisi lisätä hintaan 22% ja ostohinnaksi tulisi 12200. Hän myykin sen samaan 10000 Eur hintaan lähipiirin yritykselle B joka saa vähentää marginaaliverotuksena veron. Yritys A jättää verot maksamatta ja kun velkaa on tarpeeksi joutuu selvitystilaan. Näitä yrityksiä on useita joita ajetaan rinnakkain. Jos yritys B myy sen rehellisten ostohintaan 12200 Eur hän on tienannut alv:n verran. Periaatteesa yritys B ei ole tehnyt mitään rikollista paitsi jos pystytään osoitamaan että yritykset kuuluvat samaan etupiiriin. Kutsutaan sisäkauppa petokseksi. Näitä on ympäri eurooppaa joka alalla.

Äänestä
  • .. vastaus taitaa olla kysymykseeni. Yks liike vain ehdotti että laitetaan eri hinnat papereihin mitä pyydettiin. En vain tajunnut miksi, mutta johonkin voitontavoitteluun sen täytyy perustua, koska miksi muuten sellaistea ehdotellaan?

    Aika erikoinen reaktio oli tuolla ensimmäisellä kommentoijalla. Voihan olla että tällä palstalla jotkut vain on niin paskoja ihmisiä, että ne asioikseen ottavat epäasiallista kantaa näihin juttuihin, mutta jos se oli joku tuontiautomyyjä, niin kyllä takana on rötöksiä. Ei tuollaista käytöstä mikään muu selitä.

    Olis kyllä hyvä että virkavallan edistajat tutkisivat rohkeasti kaikki autotuontia harrastavat pikkufirmat ihan savoa myöten että selviää, mitä vilppiä siellä oikein harrastetaan valtion kustannuksella. Luulenpa vain että tässä olisi valtiolle parempi tulonlähde kuin veroissa.

    Jape tässä vaan taas.

    Äänestä

  • pä se kirjoitti:

    .. vastaus taitaa olla kysymykseeni. Yks liike vain ehdotti että laitetaan eri hinnat papereihin mitä pyydettiin. En vain tajunnut miksi, mutta johonkin voitontavoitteluun sen täytyy perustua, koska miksi muuten sellaistea ehdotellaan?

    Aika erikoinen reaktio oli tuolla ensimmäisellä kommentoijalla. Voihan olla että tällä palstalla jotkut vain on niin paskoja ihmisiä, että ne asioikseen ottavat epäasiallista kantaa näihin juttuihin, mutta jos se oli joku tuontiautomyyjä, niin kyllä takana on rötöksiä. Ei tuollaista käytöstä mikään muu selitä.

    Olis kyllä hyvä että virkavallan edistajat tutkisivat rohkeasti kaikki autotuontia harrastavat pikkufirmat ihan savoa myöten että selviää, mitä vilppiä siellä oikein harrastetaan valtion kustannuksella. Luulenpa vain että tässä olisi valtiolle parempi tulonlähde kuin veroissa.

    Jape tässä vaan taas.

    Tapauksella ja veronkierrolla ei ole mitään yhteistä. On kuluttajan ja autoliikkeen etu että
    ylihyvitystä vaihtoautosta ei viedä paperille asti,
    vaan se siinä vaiheessa molempien myyvän ja vaihdossa otettavan tuotteen hintaa lasketaan.
    Varsinkin uuden kaupassa asialla on merkitystä.
    TOISTAN: EI OLE MITÄÄN VERONKIERTOA VAAN OIKEA KÄYTÄNTÖ JONKA TOISET AUTOLIIKKEET OVAT VAIN OMAKSUNEET PAREMMIN KUIN TOISET. Tämä on myös verottajan ohje, siis ohje, eivät missään nimessä
    laitonta.

    Äänestä

  • Valottaisitko vähän enemmän mitä yrität tässä sanoa ?

    Kun auto tuodaan rajan yli Suomeen, tulli määrittää sille verot, joihin sisältyy myös Suomen alv 22%. Sillä Saksan hinnallahan ei kai ole siinä yhteydessä merkitystä ? Joku nimetään varmasti tuon veron maksajaksi, oli sitten jobbari tai toimeksiantaja B..

    Jos auton ostaja B Suomessa on yritys, niin se saa vähentää tullille maksamansa auton alvin omista maksettavista alveistaan. Kun yritys B joskus myy auton, hinnassa näkyy Suomen alvin osuus, siis hinta on netto + alv22 = myyntihinta.

    Mitä meinaat "marginaaliverotuksella" ja "vähennettävällä verolla", jos auto kerran on mielestäsi "veroton" ?

    Äänestä

  • on ? kirjoitti:

    Valottaisitko vähän enemmän mitä yrität tässä sanoa ?

    Kun auto tuodaan rajan yli Suomeen, tulli määrittää sille verot, joihin sisältyy myös Suomen alv 22%. Sillä Saksan hinnallahan ei kai ole siinä yhteydessä merkitystä ? Joku nimetään varmasti tuon veron maksajaksi, oli sitten jobbari tai toimeksiantaja B..

    Jos auton ostaja B Suomessa on yritys, niin se saa vähentää tullille maksamansa auton alvin omista maksettavista alveistaan. Kun yritys B joskus myy auton, hinnassa näkyy Suomen alvin osuus, siis hinta on netto + alv22 = myyntihinta.

    Mitä meinaat "marginaaliverotuksella" ja "vähennettävällä verolla", jos auto kerran on mielestäsi "veroton" ?

    Veroneuvottelija tuolla puhuu nyt täysin eri asiasta. Autoliikkeen netottaessa uuden ja vaihtoauton hinnat sopimuksen allakijoitushetkellä ja niistä maksettavista ALV:stä, ei ole mitään tekemistä autojen maahantuonnin yhteydessä maksettavien verojen kanssa. Ne on täysin eri asia!!!

    Täällä saitilla törmää useesti siihn, että kaiken näköiset autoalan asiantuntija puhuu autoista ja niiden myymisestä ilman parempaa tietoa. Harmi, että joku vielä uskoo lukemansa.

    Tosiasia on, että käytettynä maahantuodun auton ostaja, on sitten hakenut itse tai ostanut suomalaisesta liikkeestä, ei minunkaan näkemykseni mukaan juuri koskaan saa rahoilleen vastinetta ellei aja kyseisellä yksilöllä hamaan tappiin asti.

    Saksalaiset autokauppiaat merkkiliikkeissä ovat kyllä rehellistä ja asiantuntevaa porukkaa. Se täytyy myöntää.
    Osta sitten se huippuvarusteltu auto ja tuo maahan, maksa verot kuten pitää. Jos auton hinta tässä vaiheessa on 70% vähemmän kuin vastaavan suomiauton hinta, on homma ok!
    No, lähdemaassa tähän autoon on sitten jälkiasenteiseti asennettu navi, webasto, tv, puhelin tms. Näille laitteille ei ole mitään takuuta. Ja niiden korjaaminen tulee tosi kalliiksi.

    Halvalla pitäis saada hyvää- se ei onnistu. Jos haluat hyvää, siitä täytyy maksaa!

    Sitäpaitsi auto on kulutustuote. Kuluu käytössä ja arvo alenee! Joka päivä ja jokaisen ajetun kilometrin myötä.

    Suomalainen kuluttaja on sikäli turvatussa asemassa, että laki määrittelee tarkasti mitä tuotteiden tulee kestää. Jos autoliike ottaa vaihdossa tuollaisen käytettynä maahantuodun auton, liikkeen täytyy jo etukäteen laskea mahdollisia korjauskustannuksia auton päälle. Kokemus nimittäin sanoo, että näissä autoissa on vikoja. Ja suurimmat kustannukset tulevat asioista, joita ostaja ei ole edes ajatellut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huijauksia kirjoitti:

Uutisissa mainittiin että monet autokauppiaat on kärynneet alv-huijauksista. Olis kiinnostava aloittaa keskustelu tästä aiheesta. Mulla jotain hajua tästä, mutta en ole oikein päässy kärrylle, miten se alv.llä huijaaminen käytännössä kulkee. Voisko joku asiantuntija selittää ja ottakaa ihmiset kantaa. Pannaan loppu sellaisille huijareille. Se on varmasti kaikkien yhteinen etu. Terveisin Jape

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu