Pieni ajatusleikki uskonnoista

Miten on jos esim. sodassa uhrautuu toisten puolesta. Onko ihailtavin ja epäisekkäin tällaisessa tapauksessa muslimi. kristitty vai ateisti?
Mielestäni muslimit pääsee paratiisiin, kristityt taivaaseen, mutta ateisti antaa ainoan elämänsä toisten puolesta.
Kuten jo huomasitte mielestäni tämä uskonnoton uhraa itsensä pyyteettömimmin. Mitä olette mieltä?
5242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siinä ei ole mitään ihailtavaa ja toiseksi, jos uskova tietää ja uskoo, ettei tappaa saa ja hän tappaa kuitenkin, eli siinä tilanteessa uhraa maailmankuvansa ja uskomuksensa, eli käytännössä mielestään iättömyytensä laumansa puolesta on se kovin juttu.
Ateisti ei uhraa välttämättä periaatettaan, jos ei sitten ole pasifisti.

Odotteiden osalta ateisti tietää menevänsä unohduksesta unohdukseen. Olisi toki kiva elää, mutta kuolemakaan ei haittaa, jos se auttaa laumaa selviämään, eli "mielummin yksi mies kuin koko kansa tuhoutuu".
Uskova, jonka periaatteet sallivat tappamisen on pahin tapaus, tästä esimerkkeinä vaikka ääri-islamistit, heille väärä-uskoisten ja väärän järjestelmän, eli ei-islamilaisen systeemin kannattajien listiminen tuo taivas-paikan ja kalun kipeeksi 70:nen muna-haukan kanssa.

Äänestä
  • Otetaanpa toinen esimerkki. Jos pelastaa toisia ihmisiä esimerkiksi tulipalosta tai jostain luonnonkatastrofista tietäen, että oma henki menee.
    Olisko tässä jotain ihailtavaa?

    Äänestä

  • obb kirjoitti:

    Otetaanpa toinen esimerkki. Jos pelastaa toisia ihmisiä esimerkiksi tulipalosta tai jostain luonnonkatastrofista tietäen, että oma henki menee.
    Olisko tässä jotain ihailtavaa?

    Ei liene vaikuttavampaa yksittäistä tekoa kuin antaa henkensä toisen puolesta,varsinkin just tuollaisessa tilanteessa.
    Motiivin ollessa vaikka sankaruus,tai pelkonsa voittaminen, tai mikä tahansa on loppu-tulos pelastetulle uhrille mieluisa ja tavallaan ahdistavakin, jos nimittäin pelastaja kuolee.

    Mitä epä-itsekkäämpi motiivi pelastajalla on, sitä merkittävämpi tekona, vaikka loppu-tulos olisi sama?

    Äänestä

Oikeastaan on ihan sama, sillä siinä kuolee joka tapauksessa. En tiedä onko se nyt niin ihailtavaa, kun ryntää pelastamaan sotatoverinsa tai pelastamaan ihmisen palavasta talosta.

En tiedä onko kyseessä uhrautuminen, koska hänhän on itse valinnut ammattinsa ja tietää sen vaatimukset. Hänhän on tehnyt valintansa vapaaehtoisesti.

Ihmisen mielikuvitus on sen verran hyvä, että hän voi kuvitella nuo erilaiset paikat, jonne porukka menee kuoleman jälkeen. Minun mielestäni meistä kukaan ei mene taivaaseen, paratiisiin eikä helvettiinkään, koska ne ovat mielikuvituksen tuotetta. Ihminen, joka pelkää kuolemaa, keksii nuo paikat, jotta saisi mielenrauhan. Jos ei olisi mielenrauhaa, ei pystyisi elämäänkään tätä elämää.

Palatakseni aiheeseen: ei tuo sotakaverin pelastaminen ole uhrautumista, vaan vapaaehtoisuuteen perustuva valinta. Hän vaan valitsee sen ja sillä sipuli. Valinta! En vaan osaa kuvitella ajatuksenjuoksua, joka päätyy valintaan: pelastan ihmisen. Voihan olla, ettei siinä valintaa tehdessään edes tajua, että ryntää kohti kuolemaa. Ehkä siinä on oltava sinut kuolemisen kanssa, että rohkenee mennä pelastamaan toisen.

Äänestä

Oikein uskova ihminen ei osallistu sotaan, ei siis tartu aseeseen tappamistarkoituksessa ollenkaan.
Elikä, säästää näin monia ihmishenkiä täysin pyyteettömästi. Siinä ohessa säästyy myös monien eläimien henkikin. Kuten huomaat, pyyteettömin on tässäkin tapauksessa ihminen, joka uskoo oiken ja on sotimatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


obb kirjoitti:

Miten on jos esim. sodassa uhrautuu toisten puolesta. Onko ihailtavin ja epäisekkäin tällaisessa tapauksessa muslimi. kristitty vai ateisti?
Mielestäni muslimit pääsee paratiisiin, kristityt taivaaseen, mutta ateisti antaa ainoan elämänsä toisten puolesta.
Kuten jo huomasitte mielestäni tämä uskonnoton uhraa itsensä pyyteettömimmin. Mitä olette mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu