parasta blandista kossulle

vaaka-anni

nii oli mihin olisi hyvä sekoitta koskenkorvaa? niin että se olisi myös hyvää ;)

9

4186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Boolihappo

      tekisin minä siitä, sitrushedelmävoittoista. Tai vodkalimen tapaan joisin.

    • on monia

      jos kossua pitää blandata siihen sopii moni juoma.
      Muutaman esimerkki: kossuvichy, kossu puolukkamehulla, kossusprite, vain mielikuvitus on rajana...

      • dsfdsdfdsf

        Älä blandaa. Menee hyvä (?) viina hukkaan.

        Jos sitä nyt täytyy johonkin sotkea, niin tonic-veteen. Se on hyvää.


    • Ei ei

      Kossu on tarkoitettu snapsina juotavaksi. Ihan ihtenään ja kylmänä!

      Jos haluaa kotimaista kirkasta viinaa blandata eikä syystä tai toisesta halua ostaa kuivaa votkaa, niin ainakin minä ottaisin ilman muuta mieluummin Sisuviinaa kuin Kossua. Jälkimmäisessä maksetaan ihan turhaan nimestä ja kulttimaineesta.

      Sisuviina (0,7 l) maksaa 14,35 € ja samankokoinen Kossu 15,85 € – vaikka Sisuviinan alkoholipitoisuus on korkeampi (39 % kontra 38 %)! Muuta eroahan aineissa ei olekaan: ihan samaa Altian tislaamaa viljaspriitä on vain jatkettu vedellä himpun verran eri väkevyyksiin ja makua on pehmennetty aivan samalla määrällä sokeria (3 grammaa litrassa).

      Alkoholistahan kirkkaassa viinassa maksetaan eikä mistään muusta. Jos vahvempi tuote on halvempi, niin miksi tyytyä laimeampaan ja kalliimpaan?

      Itse en osta Alkosta kumpaakaan vaan haen kirkkaan neutraalin viinani (votkan) Tallinnasta.

      • szdijgopnfhbadf

        Saman vahvuista kuin Sisu, Hintakin käytännössä sama. Miksi Sisu eikä Tapio? Kyllä kai muillakin firmoilla on samantasoinen laadunvalvonta ja tuoteylpeys sen -kontrollin lisäksi. Vai?

        Tai Wirta Viina ym.


      • kjdfgpodjfhdfhdf

        Sisu ja Tapio ovat käytännössä samanhintaisia ja -vahvuisia. On myös muita vastaavia tuotteita. Mielipiteitä niistä?

        Kun tuot Virosta viinaa, tuotko 80%:sta vai 40(tjs):sta? Onko sillä jotain muuta merkitystä kuin hyötyhinta, kun merkki on sama? Onko merkeillä mielestäsi/nne eroja?


    • Mehukas

      Oletteko kokeilleet kylmäpuristettua viherherukkamehua? Pienikin määrä mehua ja vaikka tavallallista vettä peittää viinan maun kokonaan. Voi käyttää myös vichyä tai spriteä juoman jatkeena. On vaarallisen hyvää.
      Mehu on täysin lisäaineeton ja sopii myös alkoholittomiin juomasekoituksiin.

    • Anonyymi

      baarimikkona suosittelen päärynä täysmehua ja jäämurskaa

    • Anonyymi

      Join tuota limun ja mehun kanssa. Aamun krapulajuomaksi jotain muuta merkkiä kuin sitä samaa blandista. Vaihda vodkaan tai viskiin. Kilju on jumalten juomaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      243
      2798
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1131
    4. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      0
      1050
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    6. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      954
    8. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    9. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      861
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      848
    Aihe