parasta blandista kossulle

vaaka-anni

nii oli mihin olisi hyvä sekoitta koskenkorvaa? niin että se olisi myös hyvää ;)

9

4099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Boolihappo

      tekisin minä siitä, sitrushedelmävoittoista. Tai vodkalimen tapaan joisin.

    • on monia

      jos kossua pitää blandata siihen sopii moni juoma.
      Muutaman esimerkki: kossuvichy, kossu puolukkamehulla, kossusprite, vain mielikuvitus on rajana...

      • dsfdsdfdsf

        Älä blandaa. Menee hyvä (?) viina hukkaan.

        Jos sitä nyt täytyy johonkin sotkea, niin tonic-veteen. Se on hyvää.


    • Ei ei

      Kossu on tarkoitettu snapsina juotavaksi. Ihan ihtenään ja kylmänä!

      Jos haluaa kotimaista kirkasta viinaa blandata eikä syystä tai toisesta halua ostaa kuivaa votkaa, niin ainakin minä ottaisin ilman muuta mieluummin Sisuviinaa kuin Kossua. Jälkimmäisessä maksetaan ihan turhaan nimestä ja kulttimaineesta.

      Sisuviina (0,7 l) maksaa 14,35 € ja samankokoinen Kossu 15,85 € – vaikka Sisuviinan alkoholipitoisuus on korkeampi (39 % kontra 38 %)! Muuta eroahan aineissa ei olekaan: ihan samaa Altian tislaamaa viljaspriitä on vain jatkettu vedellä himpun verran eri väkevyyksiin ja makua on pehmennetty aivan samalla määrällä sokeria (3 grammaa litrassa).

      Alkoholistahan kirkkaassa viinassa maksetaan eikä mistään muusta. Jos vahvempi tuote on halvempi, niin miksi tyytyä laimeampaan ja kalliimpaan?

      Itse en osta Alkosta kumpaakaan vaan haen kirkkaan neutraalin viinani (votkan) Tallinnasta.

      • szdijgopnfhbadf

        Saman vahvuista kuin Sisu, Hintakin käytännössä sama. Miksi Sisu eikä Tapio? Kyllä kai muillakin firmoilla on samantasoinen laadunvalvonta ja tuoteylpeys sen -kontrollin lisäksi. Vai?

        Tai Wirta Viina ym.


      • kjdfgpodjfhdfhdf

        Sisu ja Tapio ovat käytännössä samanhintaisia ja -vahvuisia. On myös muita vastaavia tuotteita. Mielipiteitä niistä?

        Kun tuot Virosta viinaa, tuotko 80%:sta vai 40(tjs):sta? Onko sillä jotain muuta merkitystä kuin hyötyhinta, kun merkki on sama? Onko merkeillä mielestäsi/nne eroja?


    • Mehukas

      Oletteko kokeilleet kylmäpuristettua viherherukkamehua? Pienikin määrä mehua ja vaikka tavallallista vettä peittää viinan maun kokonaan. Voi käyttää myös vichyä tai spriteä juoman jatkeena. On vaarallisen hyvää.
      Mehu on täysin lisäaineeton ja sopii myös alkoholittomiin juomasekoituksiin.

    • Anonyymi

      baarimikkona suosittelen päärynä täysmehua ja jäämurskaa

    • Anonyymi

      Join tuota limun ja mehun kanssa. Aamun krapulajuomaksi jotain muuta merkkiä kuin sitä samaa blandista. Vaihda vodkaan tai viskiin. Kilju on jumalten juomaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      178
      3600
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2512
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1129
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1070
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      825
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      741
    Aihe