Ahvenanmaalle

Milloin saamme Ahvenanmaalle ensimmäisen Mamu keskuksen?Onhan se häpeällistä että Suomen rikkain osa ei ota osaa Maahanmuuttajien kotouttamis ohjelmiin.Voisiko joku vastata miksi?
6295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Useampia koska, köyhät kunnat alkavat olla konkurssin partaalla, esim Kemi jossa upo uusi vastaanottokeskus jonka valtio eli ME kustanamme. Kuinkahan käy kun kolmen vuoden jälkeen se jää Kemiläisten veronmaksajien kustannetavaksi. Taitaa hymy hyytyä ja puntit tutista.

Äänestä

Koska Ahvenanmaalle ei haluta levottomuuksia eikä ghettoja.

Äänestä

RKP sydanmaalle hei hei heraa

Äänestä

oltaisiin todella niin huolissan kuin aina pakolaiskeskusteluissa väitetään niin kyllähän ruotsinkieliset alueet ottaisi "työvoimaa" koska pääomahan on suomessa hyvin pitkälti heidän käsissään,mutta eiväthän ota kun eivät tietenkään halua ongelmia alueilleen.

Äänestä
  • Luulisi ruotsalaisten arvostavan somalien moniosaamista ja geneettistä väkisin rikastuttamista.

    Helsingin rautatieasemalla ja itä-Helsingissä olisi tuhansia toimettomia somaleita ihan vain odottamassa että pääsisivät rakentamaan uutta Allahin valtakuntaa vääräuskoisten pariin.

    Kumma kun Astrid Thors on silmät kiiluen vaarantamassa suomalaisten turvallisuutta ja hyvinvointia ja kun kysytään että mitäs jos rakennettaisiin Ahvenanmaallekin vaikka yksi pakolaiskeskus niin johan Thors älähtää että "Ei ainakaan sinne!".

    Äänestä

Ahvenanmaa onkin kaksikielisessä "Suomessa" uskomaton paikka, siis se on yksikielinen > ruotsinkielinen. Siellä ei ole juurikaan asiaa suomenkielisillä eikä maahanmuuttajilla, taitavat molemmat ryhmät olla heille liian aliarvoisia. Terveisiä vaan RKP:n Astrid tädille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotouttamiskeskus kirjoitti:

Milloin saamme Ahvenanmaalle ensimmäisen Mamu keskuksen?Onhan se häpeällistä että Suomen rikkain osa ei ota osaa Maahanmuuttajien kotouttamis ohjelmiin.Voisiko joku vastata miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu