Oletteko huomanneet varsinkin Mersuissa nyökkimistä kiihdytyksissä.
Auto nytkyttää ikävästi.
Syynä on löystynyt kaksoismassavauhtipyörä.
Vauhtipyörän kumi väsyy ainaiseen tärinään.
Auto nytkyttää ikävästi.
Syynä on löystynyt kaksoismassavauhtipyörä.
Vauhtipyörän kumi väsyy ainaiseen tärinään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kirjoittaessa
että sinulla pyörii huimapyörä resonanssi kierrosalueella.
Ne kaksoismassavauhtipyörät hajoavat käyttövoimasta riippumatta ajastaan, useimmiten jopa yllättävän nopeasti. Korjaus on vauhtipyörän vaihto:
a. Samanlaiseen, jolloin vika voi uusia
b. Kiinteään perinteiseen, jolloin vika ei uusi, mutta moottorin värinät välittyvät hieman enemmän.
Kyseessä on kuluva osa, joka on tehty autoon mukavuuden kasvattamiseksi. Alkuperäinen ajatus lienee ollut, että kestää sen minkä kytkinkin, mutta ainakin Suomessa tuntuvat hajoavan ennen kytkintä.
Oireista sen verran, että eipä se kiihdyttäessä juurikaan oirehdi. Tyhjäkäynnillä rytkyttää hieman.
Samalla tavalla voi sanoa dieseleissä kuluu jarrukengät, palaa polttimot ja polttoainekin kuluu käytettäessä.
Olisko nopeahkoon hajoamiseen usein syynä se, että ahdettuja moottoreita lastutetaan ja kaksoismassapyörä on speksattu tietylle maksimiväännölle, näin loppu tulee ennenaikaisesti.
Yksimassainen ei hätkähdä kovistakaan väännöistä, mutta kaksimassainen kuluu(hajoaa) nopeammin jos moottorin vääntömomentti on huomattavasti speksattua suurempi.
Noissa volkkarin 2-litraisissa kaksoismassavauhtipyörä alkaa "pohjaamaan" liian kovilla väännöillä. Maksimit mitä maailmalta kuulee on siinä 400nm kieppeillä.
Oma pakuni on ruvennut hytkymään kun nostaa kytkintä mutta ei kiihdyttäessä muuten kuin isoiaa vaihteilla alkaa tuntua tärinää joka loppuu kun löysää kaasua.Voisikohan syy olla edellisissä viesteissä mainittu löystynyt vauhtipyörä.Ja sitten se tyhmä kysymys kummassa päässä konetta se vauhtipyörä on,vaihteiston vai hihnapyörien puoleisessa. Please älkää naurako
vauhtipyörä sijaitsee moottorin ja vaihteiston välissä. Mikä auto kyseessä? Kaksoismassapyörän idea on että saadaan kytkimen tuntumasta inhimillisempi (=helpommin käytettävä) ja sitä on käytetty nimenomaan dieselmoottorien jatkona joissa suuri vääntömomentti niin henkilö- kuin pakettiautoissa. Monella merkillä on tarjolla normaali vauhtipyörä kalliin 2-massapyörän tilalle, joka kestää paremmin esim. vedettäessä kärryä yms.. haittapuolena on sitten karkea käytettävyys.