Salmonellamunia saattaa olla kaupan hyllyillä, joten muistakaa pestä kädet käsitellessä raakoja munia sekä kuumentaa munat kypsiksi ruokaa valmistettaessa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903039184906_uu.shtml
Munat pois myynnistä
15
6403
Vastaukset
- tuo
kulttuurien yhdistämisestä:
- Nainen¤
Olen munille allerginen.
- parempi, et lähtee
turvallisempaa
- näytteet otettu
ulosteista ei munista.
ainakin mä olen syönyt munat, en kanankakkaa.
- ....
pari päivää sitten huonosti kypsennettyä paistettua kananmunaa. Että kiva tietää tässä vaiheessa...
- expastori
Rauha sinun sielullesi...
- ....
expastori kirjoitti:
Rauha sinun sielullesi...
Kiitos toivotuksesta, en aio vielä kuolla. Rauha on muuten hieno asia sielulle. Kun se puoliraaka kananmuna on niin hyvää, milloin sitä saa enää syödä.
- ...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903039187215_uu.shtml
^Siinä uusinta tietoa tapauksesta :P- hyvä33
Suomalaiset ovat tottuneet syömään munan halutessaan löysänä ja ... munan syönti on turvallista, mutta ulkomailla muna kannattaa nauttia kypsennettynä. ...
Lähde:Finfood
Ihan sama missä maassa.
- ankka.
yhtään kananmunaa ei vedetty pois myynnistä,koska niitä ei ollut edes viety myyntiin.Aina kannattaa tutkia uutisten todenperäisyys,ennen kuin alkaa kirjoittelemaan.
- pitäkää
munistanne huolta ja muistakaa pestä kätenne käytön jälkeen!
- niin sanoo
Maa-ja metsätalousministeri Sirkka Anttilako (keskustapuolue) totesi munat terveiksi,keskusteltuaan EVIRA : n johtajan kassa?
Yritän tässä ottaa siitä selvää,ennenkuin teen päätelmiäni munista.
Sen luulen tietäväni,että KEPU pettää aina.
- munissa on salmonellaa
Kanan paskassa on salmonellaa (Evira).
Kanan munissa on kanan paskaa – samasta reijästä ne tulevat.
Ja huomatkaa, kananmunia ei saa pestä, joten puhtaita paskattomia munia ei ole myynnissä.
Pierretääkö?
Pyörrettääkö?
Salmonellakin voi tappaa. Onko kellään tietoa miltä yhtiöltä tämä salmonella munat ovat tulleet myyntiin (rainboi kieku,kultamuna?? mitä niitä olikaan ... ??
- Elämä munassa
Voi heidyliini, luepa uutiset tarkemmin, niin voit nukkua yösi paremmin. Koko juttuhan oli pelkkää uutisankan munaa. Syö vaan kaikkia suomalaisia munia aivan rauhassa vaikka viisi vähintään päivässä, nääs kun niissä on sitä parempaa kolesterooliakin vielä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262143
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161454- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89934Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883