Moi!
Olen hankkimassa auton ruotsista. Kysessä siis on ruotsiauto eikä mikään saksasta tuotu yksilö. Onko kenellään kokemusta? Kuinka turvallista ja luotettavaa autokauppaa ruotsissa käydään (autoliikkeet kyseessä)?
Kiitos!
Olen hankkimassa auton ruotsista. Kysessä siis on ruotsiauto eikä mikään saksasta tuotu yksilö. Onko kenellään kokemusta? Kuinka turvallista ja luotettavaa autokauppaa ruotsissa käydään (autoliikkeet kyseessä)?
Kiitos!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaupanteko ruotsalaisissa autokaupoissa ei juurikaan eroa suomen autokaupasta.
Kummassakin tapauksessa suurin vastuu on ostajalla itsellään. Kun ostat vanhaa autoa pienestä liikkeestä ruotsissa, niin sinulla on ihan yhtä suuri mahdollisuus pommin ostoon, kuin suomessakin.
Uudempaa autoa ostaessahan on jo takuutkin turvana.
Itse en suomesta autoani tällä hetkellä ostaisi, koska samalla rahalla yleensä saa vuoden pari uudemman ja ainakin paremmin varustellun ruotsista.
Riskinsä on aina autokaupassa, mutta ruotsalaiset kauppakumppaneina eivät ole mielestäni hullumpia.
Suomalaiseen ostajaankin suhtaudutaan luottavaisesti ja asiallisesti.
Mainita kilvistä, siis rekisteri sellaisista. Tutki auto tarkkaan, ettei siinä ole ylimääräisiä kilpiä, esim. takaluukussa tai penkin alla. Jos kuitenkin sattuu löytymään useampi kappale, niitten kiinni olevien kilpien lisäksi, niin Ingvar neuvoo miten ja minne ne lähetetään, siis ruotsiin.
Mikä sua riivaa, osuko kohdalle PASKA?! Kyllähän se katkeroittaa...
Mitä jos kauppias tuo auton Suomeen eikä ite lähde Ruotsin puolelle hakemaan? Onko kenellään kokemusta? Mitä jos ei sitten ostakaan, joutuuko maksaamaan jostakin ylimääräisiä ekuja vai tää oo ihan sopimuksen mukaan?
sinua turhasta reissusta. Toivottavasti tinttavat turpaan jos moista yrität tehdä.
Nyt kyllä tällä kysymyksellä putosi pohja asialliselta keskustelulta, vaikka Kilvetön onnistui siinä jo aiemminkin.
Toivottavasti tämän foorumin kirjoittajat pysyisivät asialinjalla.
Täältä saattaa joku saada ihan asiallisiakin neuvoja. Mikäli olen loukannut Kilvetöntä, tai kyseenalaistanut Hänen toimintatapansa, niin olen pahoillani.
Täällä nyt vaan sattuu olemaan näitä joko virtuaalihakijoita tai teknisesti valveutuneita järjestelmän, tahi säännösten vihaajia.
Pysytään asiassa.
Tunnut tietävän auton ostamisesta Ruotsista melkoisen paljon. Siksi pyydänkin josko voisit tiivistää tärkeimmät tiedot autokaupasta Ruotsissa ja suurimmat virheet mihin voi sortua. Auton tarkastamisen sinänsä voi jättää pois laskuista, sen, toivottavasti, jokainen ymmärtää tehdä. Ja sitten vielä miten toimitaan asiallisesti ja oikein tullessa Suomeen. Suuresti kiitollinen olisin tästä.
Suonet anteeksi laiskuuteni, mutta kaikki tarvittava tieto on käsitelty tälläkin foorumilla moneen kertaan. Sen uudelleen kirjoittamiseen menee niin paljon aikaakin.
Laita hakusanaksi täällä auton haku ruotsista, ruotsista, tuontiauto ruotsista tai vaikka ingvar, niin löytyy varmaan tietoa niin, että päähän sattuu.
Jotkin asiat ovat saattaneet muuttua sen jälkeen, kun viimeksi hain itse. Tänä vuonna en ole hakenut, mutta viime vuonna viimeksi muutaman bussin kavereille.
Jos jotain jää vielä epäselväksi sen jälkeen, niin palataan asiaan.
Ystävällisesti Ingvar
Siis en tarkoittanut sitä, että pyydän muuten vaan tuomaan auton Suomeen vaan sitä kuinka vaikea ostaa ilman koeajoa. Ymmärsin teidän "neuvoista" että kannatais lähteä paikan päälle tekemään kauppoja.
Kiitos!
käytettyä autoa ulkomailta koeajamatta saati näkemättä sitä? Älä nyt tee mitään niin hullua. Varsinkaan Ruotsista jonne pääsee paikan päälle melkein ilmaiseksi.
Teknisesti ostaminen Ruotsista on kyllä helppoa. Lähetät rahat kirjekuoressa myyjän osoitteeseen, pyydät toimittamaan auton Suomeen ja jäät odottamaan toimitusta.
Oliko hullu neuvo?
Melkein yhtä hullu kuin ostotapasi!
"Teknisesti ostaminen Ruotsista on kyllä helppoa. Lähetät rahat kirjekuoressa myyjän osoitteeseen, pyydät toimittamaan auton Suomeen ja jäät odottamaan toimitusta."
Rahojen lähettäminen kirjekuoressa on kyllä pähkähullua. Voihan sitä siirtää rahaa myyjäliikkeen tilille sähköisestikin. Jos pääset myyjän kanssa sopimukseen, voit maksaa vaikka 30% etukäteen ja loput sitten, kun auto on sinulla.
Ehkä sitä 1 - 2 vuotta vanhan vähän ajetun auton kanssa voisi näin menetelläkin. En ole kyllä kuullut, että millään ruotsalaisella liikkeellä olisi tällaista palvelua.
www.blocket.se
Jos ostaa yksityiseltä, on myyjällä mahdollisuus tehdä ns.takuuvakuutus (garantiförsäkring). Se maksaa vain 1000 kr ja antaa ostajalle aika hyvän suojan. Tietenkin on tarkistettava, että autossa ei ole velkarasitteita. Kun vielä ottaa huomioon kruunun devalvoitumisen n.200% on auton hankinta ruotsista aika edullista.
http://www.ruotsinautotuonti.com/
Suosittelen,,,mutta ei pilkunviilaajille..
JA VIELÄ KERRAN VAROKAA KYSEISTÄ VIRMAA.HUIJAREITAJA VIELÄ KERRAN HUIJAREITA.
Rikosilmoituksia on puljulla monta taakkanaan, mutta eivät suostu edes tulemaan kuulusteluihin! VAROKAA! Älkää laittako itseänne samaan kuseen kuten minä ja valitettavan moni tämän jälkeen tutustumani muukin on tehnyt!