Minulla on ongelmana se, että karvoitusta löytyy kasvoista. tahtoisin saada ne pois ikiajoiksi, mutta esim. laserilla ei kuulemma onnistu kun on liian vaaleat karvat. Kosmetologit ym. tarjoaa karvanpoistoa vahauksella ja sitten luin jostain aineesta, joka poistaisi myös vaaleat karvat ikiajoiksi. Ongelma on siinä, että pelkään karvankasvun kiihtyvän ja en tosiaan halua kasvattaa partaa. Onko kenelläkään muulla em. ongelmaa, asialliset vastaukset olisi ihan huippujuttu.
Karvoitus kasvojen alueella
Persikkaposkiko ainiaan?
6518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miten voi olla että laser tehoaa tummiin muttei vaaleisiin karvoihin? Väristäkö se on kiinni?
Laserin lämpöenergia vaatii pigmenttiä ja vaaleassa tai harmaassa karvassa sitä ei ole.
Otan osaa, mulla kanssa vaaleaa karvaa. Raskausajan hormonit tehneet kepposen perk....
Jokatapauksessa mua kans pelotti että se siitä kiihtyy vielä kasvamaan mut eipä ole. Eikä mun sukulaisnaisillakaan ole partaa ja olen puolitoista vuotta 1-2krt/kk vahannu parran eikä se siitäkään ole kiihtynyt. Kaupassa on vahaliuskoja nimenomaan kasvoille. Ei ärsytä ihoa ja tulee siloposket pitkäksi aikaa. Olen jo niin tottunu tuohon vahaukseen ettei se enää edes harmita. Ja kun se tosiaan on niin harvoin. KOKEILE!
Minulla on poistettu laserilla tummat karvat pysyvästi. Jäljelle jääneet vaaleat karvat on poistettu kosmetologilla neulaepilaatiolla.
Enemmän tietoa löytyy toiselta osiolta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000012&conference=4500000000000286&subcat=416
Tosi noloa, mutta mulla on leuassa tummia karvoja. Mitäköhän niiden laserointi maksaa per kerta?
Sekin ratkaisee poistotavan kuinka paljon karvoja on. Jos on yksittäisiä karvoja, edullisemmaksi tulee kosmetologin tekemä neulaepilaatio (diatermia). Suurempi määrä ja tiheä karvoitus on parempi hoitaa pois laserilla. Yleensä lähtöhinta (pieni alue) on jossain 150 euron vaiheilla ja se ilmeisesti riittäisi. Mutta tarkka hinta-arvio selviää vasta lääkäriasemalla.