Apostolit suuren neuvoston edessä, Apt.5:22-33

APOSTOLIT SUUREN NEUVOSTON EDESSÄ
Apt. 5:22-33
--
5:22 Mutta kun oikeudenpalvelijat tulivat vankilaan, eivät he löytäneet heitä sieltä, vaan palasivat takaisin ja kertoivat,
5:23 sanoen: "Vankilan me kyllä huomasimme hyvin tarkasti suljetuksi ja vartijat seisomassa ovien edessä; mutta kun avasimme, emme sisältä ketään löytäneet".

5:24 Kun pyhäkön vartioston päällikkö ja ylipapit kuulivat nämä sanat, eivät he tienneet, mitä heistä ajatella ja mitä tästä tulisi.

5:25 Niin tuli joku ja kertoi heille: "Katso, ne miehet, jotka te panitte vankilaan, seisovat pyhäkössä ja opettavat kansaa".

5:26 Silloin päällikkö meni oikeudenpalvelijain kanssa ja nouti heidät; ei kuitenkaan väkisin, sillä he pelkäsivät, että kansa heidät kivittäisi.

5:27 Ja he toivat heidät ja asettivat neuvoston eteen. Ja ylimmäinen pappi kuulusteli heitä
5:28 ja sanoi: "Me olemme kieltämällä kieltäneet teitä opettamasta tähän nimeen; ja katso, te olette täyttäneet Jerusalemin opetuksellanne ja tahdotte saattaa meidän päällemme tuon miehen veren".

5:29 Mutta Pietari ja muut apostolit vastasivat ja sanoivat: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä.

5:30 Meidän isiemme Jumala on herättänyt Jeesuksen, jonka te ripustitte puuhun ja surmasitte.

5:31 Hänet on Jumala oikealla kädellänsä korottanut Päämieheksi ja Vapahtajaksi, antamaan Israelille parannusta ja syntien anteeksiantamusta.

5:32 Ja me olemme kaiken tämän todistajat, niin myös Pyhä Henki, jonka Jumala on antanut niille, jotka häntä tottelevat."

5:33 Kun he sen kuulivat, viilsi se heidän sydäntänsä, ja he tahtoivat tappaa heidät.

4

122

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vangit, joita piti kuullustella, ovat kadonneet salaperäisellä tavalla(22,24).
      Pian kuullustelijoille kerrotaan, että ”karkulaiset” ovat pyhäkössä opettamassa kansaa (25).
      Ja jälleen apostolit saavat tilaisuuden todistaa neuvoston edessä Jeesuksesta, jonka Jumala on herättänyt kuolleista (26-32).

      Apostolit olivat jatkaneet opetustyötään kielloista huolimatta (28).
      Apostolit tottelivat enemmän Jumalaa kuin ihmistä (29).
      Olihan Jeesus itse kutsunut ja lähettänyt heidät tähän työhön ennen taivaaseen astumistaan sanoen:
      "Menkää ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä...." (Matt. 28:19-20).
      Tähän liittyi lupaus: "Minä olen teidän kanssanne joka päivä":
      Ja apostolit tottelivat Jeesuksen käskyä ja Pyhä Henki oli heidän kanssaan (32).
      ---
      Apostoleja vastustettiin.
      Samoin on tänäänkin; ne tulevat vainotuiksi ja häväistyksi, jotka pitäytyvät Jumalan Sanassa.
      --
      1.
      Apostolinsa maailmaan
      lähetti Kristus saarnaamaan,
      nimeensä kansat kastamaan
      ja seuraajikseen saattamaan.

      3.
      Kristuksen Henki voimallaan,
      lahjoillaan, virvoituksellaan
      vahvisti heitä vaivoissa,
      varjellen auttoi vaaroissa.

      (Virsi 418:1,3)

      • tuon virren

        sisältöön, kun siinä sanotaan:
        "lähetti Kristus saarnaamaan,
        nimeensä kansat kastamaan"

        Eihän sanassa kehoteta kastamaan kansoja, vaan niitä, jotka ovat evankeliumin sanan kautta tulleet opetuslapsiksi eli Jeesukseen uskoviksi.


    • GAMALIELIN NEUVO
      Apt. 5:34-42
      --
      5:34 Mutta neuvostossa nousi eräs fariseus, nimeltä Gamaliel, lainopettaja, jota koko kansa piti arvossa, ja hän käski viedä miehet vähäksi aikaa ulos.

      5:35 Sitten hän sanoi neuvostolle: "Israelin miehet, kavahtakaa, mitä aiotte tehdä näille miehille.

      5:36 Sillä ennen näitä päiviä nousi Teudas, sanoen jokin olevansa, ja häneen liittyi noin neljäsataa miestä; hänet tapettiin, ja kaikki, jotka olivat häneen suostuneet, hajotettiin, ja he joutuivat häviöön.

      5:37 Hänen jälkeensä nousi Juudas, galilealainen, verollepanon päivinä ja vietteli kansaa luopumaan puolellensa; hänkin hukkui, ja kaikki, jotka olivat suostuneet häneen, hajotettiin.

      5:38 Ja nyt minä sanon teille: pysykää erillänne näistä miehistä ja antakaa heidän olla; sillä jos tämä hanke eli tämä teko on ihmisistä, niin se tyhjään raukeaa;
      5:39 mutta jos se on Jumalasta, niin te ette voi heitä kukistaa. Varokaa, ettei teitä ehkä havaittaisi sotiviksi itse Jumalaa vastaan."

      5:40 Niin he noudattivat hänen neuvoansa. Ja he kutsuivat apostolit sisään ja pieksättivät heitä ja kielsivät heitä puhumasta Jeesuksen nimeen ja päästivät heidät menemään.

      5:41 Niin he lähtivät pois neuvostosta iloissaan siitä, että olivat katsotut arvollisiksi kärsimään häväistystä Jeesuksen nimen tähden.

      5:42 Eivätkä he lakanneet, vaan opettivat joka päivä pyhäkössä ja kodeissa ja julistivat evankeliumia Kristuksesta Jeesuksesta.

      • Asioiden kulkuun puuttuu toisen puolueen edustaja GAMALIEL, joka edusti fariseuksia ja oli lainopettaja. Hän oli kansan suosiossa (34). Tähän asti lähinnä saddukeukset olivat olleet tukahduttamassa uutta liikettä.

        Gamaliel oli merkittävä mies.
        Hänen oppilaanaan oli myös Tarsosta kotoisin oleva nuori mies nimeltään SAUL (Paavali). Gamaliel varoittaa käyttämästä kovia otteita syytettyjä kohtaan (35,38,39) .
        Hän ottaa esimerkiksi Teudaksen ja Juudaksen, jotka kapinoivat roomalaisia vastaan(36,37). Heidän kävi huonosti.

        Gamaliel lausui varoituksen sanan.
        Ei ollut mitään syytä vastustaa apostoleja. Jos heidän hankkeensa oli vain ihmisistä, niin se tyhjiin raukenee (38).
        Jos taas kyse oli Jumalan työstä, niin sitä oli turhaa, jopa vaarallista vastustaa (39).

        Pieksämisen jälkeen apostolit vapautetaan (41). Vaikka heitä kielletään julistamasta evankeliumia Kristuksesta Jeesuksesta, he eivät vaikene (42).

        Tänäänkin, tälläkin palstalla, on niitä, jotka vastustavat evankeliumin esillä pitämistä. Heidänkin olisi hyvä ottaa vaarin Gamalielin ohjeista ja varoituksista:
        ” Varokaa, ettei teitä ehkä havaittaisi sotiviksi itse Jumalaa vastaan."

        Me olemme päässeet tästä ilosanomasta osallisiksi Jeesuksen Kristuksen kautta.
        Tämä ilosanoma on annettu myös sitä varten, että julistaisimme sitä muillekin?
        Kristus on syntiemme Sovittaja.
        Hänen turvissaan saan olla, kun minut on kastettu hänen omakseen ja uskon häneen.
        --
        1.
        Myös isämme uskoivat ennen
        ja kylvivät, leikkasivat.
        Me saarnaamme aikojen mennen
        kuin isämme saarnasivat.
        ”On täyttynyt aika, sen soi Jumala,
        on lähellä Kristuksen valtakunta.
        Siis kääntykää, nöyrtykää parannukseen
        ja suostukaa armahdukseen”.

        (Virsi 178:1)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1121
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      43
      1082
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      889
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      876
    5. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      5
      776
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      753
    7. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      37
      684
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      682
    9. 43
      659
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      656
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      651
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      604
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      129
      603
    14. 53
      564
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      51
      553
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      521
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      494
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      46
      468
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      17
      462
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      437
    Aihe