Dawkins (pig ignorant)?
eikkari7
56788
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Nuo Blogspot sivut ovat todella typeriä!
sinun parhaaksesi,jotta saisit ymmärrystä.tässä parempi saitti. http://www.koivuniemi.com/cgi-bin/raamattuhaku?kirjat=roo&hakuehto=1-16
Sinunlaisesi mielikuvitusolioiden palvojilla ei ole varaa puhua ymmärryksestä!
tässä sinulle todellisuudesta tietoa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiede
"Tiede kuvaa todellisuutta teorioiden avulla. Teoria on tieteellisen yhteisön hyväksymä näkemys kuvata tutkimuskohdetta.lähde? Teoria ei kuitenkaan aina pidä paikkaansa, sillä mittauslaitteiden tai entistä paremman tiedon pohjalta voidaan saada tarkempia tuloksia kuin teoria antaa odottaa. Tällöin teoria ei kuvaa kohdetta tarpeeksi tarkasti ja on siltä osin puutteellinen. "
Tiedehän todistaa teoriansa oikeiksi kokeiden avulla!
sinähän käytät tietokonettakin juuri nyt! sekin oli teoria ennenkuin se sovellettiin!
uskovaiset uskovat uskoakseen jumalaansa mistä ei ole mitään todisteita,takuita tai edes järkeä.
on vaan luulo jostain yliluonnollisesta ja luulo että jos teet jotain niin pääset jonnekkin mistä ei ole todisteita!
eiköhän se 2000vuotta vanha valheitten kirja on sen itsekkin osoittanut että se on vaan huuhaata jota heikkomieliset tollot uskovat koska he ovat aivopesty pienestä pitäen!
elävä todiste Jumalasta ,olet luomakunnan kiistaton kruunu, ei ole kaltaistasi eläinten joukossa.
En tiedä mistä sinä olet pulpahtanut mutta minut teki isäni jaa äitini!
elämän syntykin on tieteellisesti todistettu miten se tapahtuu ja onhan biologia tutkijat ja lääketiede tehnyt synnyttämisestä turvallisemman!
sinun pitäsi eikkaripleikkari vähän perustella asiaasi paremmin!
sehän on jo päivänselvä juttu että sinä elät harhoissasi ja on aika sinunkin herätä todelliseen tämänpäiväiseen elämään ennekuin sinulta loppuu aika!
"
sehän on jo päivänselvä juttu että sinä elät harhoissasi ja on aika sinunkin herätä todelliseen tämänpäiväiseen elämään ennekuin sinulta loppuu aika!"vielä on armon aika kohta katkeaa hopealanka.
Pitäsiskö sinun eikkari herätä harhoistasi ennenkuin etäänyt yhteiskunnasta, jos haluat uskoa johonkin yliluonnolliseen jumalaasi niin pitää toivoa että joku päivä heräät todellisuuteen!
maailma ympärilläsi todistaa sen että jumalaa ei ole sillä kaikki täällä on imisen tekemä! eihän jumalasi sinuakaan luonut vaan isäsi ja äitisi! eikä jumalasi paranna päänsärkyäsi vaan ihmisen kehittämä burana!
etkä sinäkään liiku paikasta paikkaan enkelin siivillä vaan ihmisen kehittämällä autolla tai bussilla!
olet selvästikkin kiitollinen asioista mutta valitettavasti kiität semmoista mitä ei ole olemassa asioista mitä muut ihmiset ovat tehneet/kehittäneet!
vai elätkös littanalla pannukakulla jota kiertää aurinko ja taivas on pilvenpäällä ja et uskalla kaivaa pihassasi että et kompastu helvettiin!
"
vai elätkös littanalla pannukakulla jota kiertää aurinko ja taivas on pilvenpäällä ja et uskalla kaivaa pihassasi että et kompastu helvettiin! "ei ole raamatun kanta päin vastoin sen ajan evolutionistit kehittivät sen,eli n;1500 luvul
oletkos sitten sitä mieltä että kirkon langettama kirous ja tuomio Galileo Galileille oli oikeutettu???
ja miten vanhana pidät maailmankaikkeutta?
oli ahdasmielisen kirkon vainoa,he pelkäsivät menettävänsä maallista valtaa.
Taas tuota krisseleiden itsensä ylentämistä.
IT'S ALL ABOUT ME
Eikös nöyryys ollutkaan hyve? ...miten se meni...aah: kuka itsensä ylentää se alennetaan..
Pakko kyllä sano että olet leuhka paska.
onko leuhkimista jos sanoo ihmisen olevan eläintä tärkeämpi?haloo.pakko sanoo et se on ite joka sanoo.
"Mutta kaikesta huolimatta kristinusko on toivon sanoma."
kaikesta ne kiristetyt toivoa löytävätkin kuten, kuolemanpalvonnasta, verenjuonnista, ihmisten syönnistä, kidutuksesta, pedofiliasta, raiskauksista, silpomisesta, kivittämisestä ja ties mistä kaikesta epämiellyttävästä..
todellakin "toivon sanoma." :S
Nimike toivon sanoma tulee siitä että uskovaiset toivovat olevansa oikeassa että eivät tuhlanneet elämäänsä! :)
on vain ja ainoastaan elävä Jumala,Jumalan karitsa messias joka pois ottaa maailman synnin.
Mitäs se sitten tarkoittaa?
Sinulla voi ehkä olla syntejä mutta Ateistina minulla ei ole syntejä!!
syksyllä painoindeksin mukaan minulla oli lievä ylipaino mutta sekin "synti" on korjattu!
ja arvaa mitä! ei tarvinnut rukoillakaan kun meni vaan dietille!
tässä on muuten sinun palvonnan kohde!
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Christ_pantocrator_daphne1090-1100.jpg
"on vain ja ainoastaan elävä Jumala,Jumalan karitsa messias joka pois ottaa maailman synnin."
Siis jeesus ei antanutkaan henkeään uhrina kaikkien ihmisten syntien puolesta?
Jos jeesus on elävä, silloin hän ei ole uhrannut mitään kenenkään puolesta.
Jos jeesus on kuollut, silloin hän ei ole jumala (tai sen osa).
Jos jeesus oli tavallinen ihminen, hänen nimissään tehdyt teot ovat olleet uskonnollisesti turhia.
Jos jeesusta ei ole ollut lainkaan olemassa, silloin kristinusko on turha.
Mikä näistä vaihtoehdoista on oikea, vai keksitkö jonkun oman?
Etkö näe kuinka kieroutunut sinun ajattelumallisi on kun kyse on uskonnosta?
=vapahtaja/voideltu.karitsa=kertakaikkinen uhri.
Herra johdatti sinut dietille.toki sen ymmärrystä ei sinulta voi kukaan vaatia,ennen kun Herra armossaan sen sinulle antaa.que vadis.
meni tuonelaan ,voitti kuoleman,nousi kolmantena päivänä ylös.
Eli jos kuolee kolmeksi päiväksi, niin se sitten sinun silmissäsi se äärimmäinen uhraus?
Kuulepas nyt, jos minulle todistettavasti luvattaisiin että päivän kidutuksella ja kolmen päivän kuolemalla minä pääsisin jumalaksi taivaaseen, niin sanoisin että siitä vaan. En pitäisi sitä kidutusta ja kuolemaa minkäänlaisena hintana siitä mitä on tulossa.
Tänäkin päivänä maailmassa on erittäin suuri määrä ihmisä jotka kärsivät joko sairauden tai ihmisten käsissä sellaisia kärsimyksiä joita ei voi verrata raamatun pikku kertoukseen edes samana päivänä. Etkö ymmärrä kuinka tuo koko jeesus-satu ja korostaminen halventaa näiden muitten ihmisten kipuja ja pelkoa?
Etkö tajua kuinka tuo jeesus-uhraus on loogisesti niin äärettömän tyhmä asia kokonaisen uskonnon perustaksi että ei voi kuin ihmetellä kuinka siihen joku uskoo...
Jos se heräsi takaisin henkiin! eihän se ole mitään uhraamista jos ei sitä oikeasti sitten tee! eihän eikkari7???
Sama-asiahan se olisi jos ostaisin sinulle lahjaksi auton mutta ajelenkin sillä vaan itse!
tuohon yhteyteen tungetaan? Eihän se ristillä roikkunut.
Te olette kyllä verenhimoista porukkaa. Kaikenlaista uhria sun muuta kammottavuutta tarvitaan, että jahvenne on tyytyväinen.
Entäs tuo voideltu sitten. Millä se karitsa on voideltu? Jollain marinadilla vai, että on teurastuksen jälkeen parempi grillata?
Mitä te sitten parutte, että se antoi henkensä ihmisten puolesta, jos ei sitä kuitenkaan oikeasti tehnyt?
kannata tuijottaa. Peilistä sen näkee, jos on sopivan kokoinen. Luusto on erilainen ja naisilla jo rintojen kokokin siihen vaikuttaa.
Jonkun Pamela Anderssonin painoindeksi huitelee varmaan ylärajoilla.
on vertaus,
että Jeesus kärsii heida kanssaan ja ojentaa auttavaa kättä.on vapaa tahto mitä Jumala kunnioittaa eli ota tai jätä.
kuolemanpalvonnan ja muiden älyttömyyksien joukkoon pässinpalvonta.
eipä se ainakaan hommaa yhtään järkevämmäksi muuta, joten menköön.
luultavasti verellä.. mitä enemmän veri lentää sen kiihottuneempi on hihhuli.
Jos olet todella sitä mieltä että "Herrasi" pitää johdattaa ihmistä jokaisessa asiassa niin mitä hyötyä hänen antamastaan "vapaasta tahdosta" sitten on?
vai onko se sitten vaan niin että uskovaiset ovat niin heikkoluontoisia että jonkun pitää heitä aina johdattaa muulloin uskovaiset vaan istuvat paikalla kun mitkäkin aivokuolleet zombiet saamatta mitään aikaseksi!
kerros sitten eikkaripleikkari miksi uskovaiset ovat ei uskovaisia vähemmän älykkäitä?
http://www.crap.fi/archive/5255.jpg
johtuuko se siitä että et kykene aktiiviseen ajatteluun vai mistä?
mutta koska oli synnitön ei kuolemalla ollut häneen valtaa .antoi myös sinulle elämän jos tahdot ota vastaan.et ole tänne mitään tuonut etkä täältä kuollessasi mitään vie,osta ilmaiseksi iänkaikkinen elämä,hinta on maksettu golkatalla.
En näe mitään yhtäläisyyttä pikkuisen karitsan ja partaisen äijän välillä.
sehän kärsi jo siinä kidutuspaalussa ja on nyt jumala sen ansiosta. mitä sen enää tarvii missään kärsiä ja mistä muuten tiedät että se edes kärsi? sehän saattoi taikoa itsensä "kärsimättömäksi"..
kuoleminen lyhyesti uhrauksena:
jos kuolee jonkun takia - se on uhraus
jos ei kuole - se ei ole uhraus
jos kuolee, muttei kuolekaan - se ei ole uhraus
mikä näistä se lakanoissajuokseva vaseliini karitsasi on?
sata euroa ja annan sen kolmen päivän päästä takaisin, niin uhrasitko sinä mitään. Kärsitkö tappiota?
uhrit ,uhrin tuli olla virheetön,karitsa oli yleinen ja siitä oli raskas luopua sillä se edusti viatonta ja puhdasta.uhrit olivat syntien seuraus,kunnes tuli hän joka otti synnit itsensä päälle ,synnitön Jeesus.enää sen jälkeen ei uhria tarvita.
käyttää jatkuvasti,sitä varten ne on luotu.Herra johdattaa hyville teille ,ikävä kyllä lankean jatkuvasti,en lankeaisi jos minulla ei olisi vapaata tahtoa.
Sinä ehkä olet synnillinen ja "lankeat" vaikka minkälaisiin tekoihin mutta minulla on vahva moraali ja tieto siitä mikä on oikein ja mikä väärin. sinä tarvitset jumalasi koska olet heikkotahtoinen ja sorrut pahoihin tekoihin.
pitäisi mitään merkitä vanhan testamentin jorinat.
Vai olivat uhrit syntien seuraus? Jaa, ihmettelen, että miksi ne samat ihmiset, jotka eivät ole olleet kiltisti, tappavat karitsan sen takia. Ja jatkavat ei-kilttinä oloaan, kunnes taas joku karitsa päätyy teuraaksi.
Sinun kannattaisi ihan tosissaan pohdiskella noitten tarinoitten mielekkyyttä.
ovat täydessä harmoniassa.jotta ymmärtää UT pitää lukea VT.Shalom
,toivottavasti et kulje etsikkoaikasi ohi.kun se tulee.
On vaan todellinen elämä!
Tässä totuus:
Valheellisesti on väitetty että jeesux olisi voittanut Saatanan Golgatalla, asia oli kuitenkin päinvastoin, jeesux sai sellaisen selkäsaunan, että hän leikki kuollutta kolme päivää ennenkuin uskalsi paeta taivaaseen.
relaa,tost hiuka bluesii. http://www.youtube.com/watch?v=UdYRzH10L2M&feature=related
sen edessä saatana vapisee.Shalom
polvillaan rukoilemassa Saatanalta armoa, oli ainoa joka vapisi siinä tilanteessa.
vapise.apostolienteot2:34 Sillä ei Daavid ole astunut ylös taivaisiin,vaan hän sanoo itse:`Herra sanoi minun Herralleni:Istu minun oikealle puolelleni.
Daavidista, jeesus vapisi kun sai Saatanalta selkäsaunan, eikä jeesus ole oikealla puolella, hän on jumalan selän takana piilossa.
Älä lue sitä raamattua, siinä valehdellaan koko ajan, Saatana on Herra isolla H:lla, jumala on pelkkä herra.
pyhä,pyhä,pyhä.Shalom
on kalsareissa, jeesus on nynny joka piilottelee isin selän takana, pelkää Herraamme Saatanaa niin paljon.
>>Pig ignorant (sikatietämätön) on kiinnostava ilmaisu. Se ei varsinaisesti ole Oxfordin englantia eikä sitä ainakaan vielä kannata etsiä painetuista sanakirjoista. Mutta se saattaa hyvinkin päätyä Charles Darwinin juhlavuoden uudissanojen harvaan ja valittuun joukkoon.
Ilmaus kertoo siitä, että kielen evoluutioteoriat ovat säälittävän vanhentuneita. Englannin kieli ei ainakaan näytä kehittyvän vaan pikemminkin rappeutuvan, kiitos siitä professori Dawkinsille.
»Uutinen todistaa että vielä on paljon sivistyksessä aukkoja Englannin kansalla. Taikauskossa rypevät pimeällä keskiajalla.»
Brittiläinen The Sun-lehti uutisoikin melkein joka toinen päivä ufohavaintoja tai haamujuttuja. Se kertoo kai jotakin brittien ajatusmaailmasta.
Sivulta:
"Pig ignorant (sikatietämätön) on kiinnostava ilmaisu. Se ei varsinaisesti ole Oxfordin englantia eikä sitä ainakaan vielä kannata etsiä painetuista sanakirjoista."
Koska tuossa kirjoituksessa ei ollut mitään todellisia argumentteja, käsitellään tuota kohtaa.
Ehkä olisi kannattanut etsiä onlinesanakirjoista, koska heti ensimmäisestä se löytyi:
Main Entry: pig-ignorant
Part of Speech: adj
Definition: completely uneducated
Webster's New Millennium Dictionary of English
pitää tsiikaa.Shalom