Aloitin viime viikon perjantaiyönä Lyrican annostuksella 25 mg. Lauantaina oli voimakasta pahoinvointia, en kuitenkaan oksentanut. Yöllä alkoi päänsärky ja sunnuntaiaamuna särki päätä ja niveliä, lisäksi oli kuumetta.
Maanantaina lämpö oli poissa, mutta päänsärky jatkui. Tiistaina ei särkenyt, mutta olinkin ottanut Lyrican lisäksi edellisenä yönä myös Triptylin.
Keskiviikkona särki taas päätä ja lisäksi alkoi vihloa jalkoja, tai tuli sellainen "vetävä" tunne kinttuihin ja oli vaikea istua paikoillaan nostamatta jalkoja ylös. Lisäksi silmissäkin taisi olla jo turvotusta.
Torstaiyönä päätin että mokoma paska saa olla enkä ottanut enää Lyricaa. Eilen särki vielä vähän päätä, nyt tällä hetkellä ei särje, mutta nyt on pikkaisen lämpöä. Lievää etomista eilen, tänään.
Päänsärky on kuulema varsin harvinainen sivuoire Lyricassa, mutta ihmetyttää että voiko kuumekin olla sivuoire? Olen jostain lukenut että aloitusoireet ovat samanlaiset kuin lopetusoireet, eli jos kuume oli aloitusoire, niin loogistahan on että sitä on taas kun lopetin.
En ole koskaan kuullut mistään lääkkeestä jossa olisi kuume sivuoireena! Voiko tämä olla mahdollista?
Ikävä kokemus, enkä edes ehtinyt nostaa annosta 50 mg:aan niinkuin piti (viikon syömisen jälkeen). En kertakaikkiaan pysty operoimaan mitään jos päätä särkee kokoajan aivan kuin sitä puristettaisiin kasaan, särky alkoi jo sekin itsessään oksettaa, jos ei sitten muutenkin ollut huono olo Lyrican takia.
Onko vastaavia kokemuksia?
Maanantaina lämpö oli poissa, mutta päänsärky jatkui. Tiistaina ei särkenyt, mutta olinkin ottanut Lyrican lisäksi edellisenä yönä myös Triptylin.
Keskiviikkona särki taas päätä ja lisäksi alkoi vihloa jalkoja, tai tuli sellainen "vetävä" tunne kinttuihin ja oli vaikea istua paikoillaan nostamatta jalkoja ylös. Lisäksi silmissäkin taisi olla jo turvotusta.
Torstaiyönä päätin että mokoma paska saa olla enkä ottanut enää Lyricaa. Eilen särki vielä vähän päätä, nyt tällä hetkellä ei särje, mutta nyt on pikkaisen lämpöä. Lievää etomista eilen, tänään.
Päänsärky on kuulema varsin harvinainen sivuoire Lyricassa, mutta ihmetyttää että voiko kuumekin olla sivuoire? Olen jostain lukenut että aloitusoireet ovat samanlaiset kuin lopetusoireet, eli jos kuume oli aloitusoire, niin loogistahan on että sitä on taas kun lopetin.
En ole koskaan kuullut mistään lääkkeestä jossa olisi kuume sivuoireena! Voiko tämä olla mahdollista?
Ikävä kokemus, enkä edes ehtinyt nostaa annosta 50 mg:aan niinkuin piti (viikon syömisen jälkeen). En kertakaikkiaan pysty operoimaan mitään jos päätä särkee kokoajan aivan kuin sitä puristettaisiin kasaan, särky alkoi jo sekin itsessään oksettaa, jos ei sitten muutenkin ollut huono olo Lyrican takia.
Onko vastaavia kokemuksia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
itse aloitin Lyrican pari viikkoa sitten, aloitusannoksella
2x25 mg amuin ja illoin sen jälkeen 4x25 mg aaumuin ja illoin. Pahonvointia eikä päänsärkyä ole mutta tasopainovaikeuksia on ilmentynyt paljon,
sekä että puheeni on vähän sopertavaa melkein kuin olisi ottanut pari lasia liikaa.
Olen nyt ilman lääkärin määräystä muuttanut
annostelua siten että otan, 3x 50 mg päivässä.
Musta tuntuu että tuo annostus on aika korkea, mitä mieltä muut ovat Lyrican käytöstä, olis hyvä tietää.
Nuo levottomat jalat, rest legs legs kuuluvat kyllä sivuvaikutuksiin.
piti tietty olla rest less legs, vaikka kyllä kai se tuli jo selväksi mitä tarkoitin.
Eiköhän sulla ollut flunssa, sitä on nyt liikkeellä..
Yleensä flunssan jälkeen yskin pitkään tai edes nenä vuotaa, ja jos flunssa alkaa siten kuin minulla kuume alkoi viikko sitten eli särki kaikkia paikkoja, se kestää yleensä 5 vrk. Nyt se kuitenkin meni päivässä ohi, en yskinyt enkä niiskuttanut. Ja minulla astmaatikkona todella helposti tulee se yskä jos saan kuumeen.
Tämän aamun kuumeinen olo menikin sitten jo noin tunnissa ohi.
Päänsärkyä ei edelleenkään, hiipui siis Lyrican lopettamisen myötä. Oli kyllä niin järkyttävä jomotus ettei sitä olisi jaksanut enää päivääkään kestää ja odotella koska loppuu...
Olen nyt ollut viikon ilman Lyricaa, ja se päänsärky tosiaan katosi.
Mutta ei pahoinvointi. Jokaikinen päivä on ollut enemmän tai vähemmän yökötystä, varsinkin jos liikun (kävelen tai istun autossa).
Voiko tämä VIELÄKIN olla Lyrican viikon kestäneestä käytöstä johtuvaa oiretta? Ihmeellistä jos on, söin sentään vain 25 mg annosta!
Lyrican 25mg vrk annos ei voi aiheuttaa kuin plasebo vaikutuksia. Oman kokemuksen jälkeen alkaa vaikuttamaan vasta kun menee useampia 75mg kapseleita vrk ja minulla on aika laaja empiirinen kokemus lääkkeistä.
Ottakaa huomioon että Lyricaa on tarjolla myös 300mg kapseleissa :)
Lyrica hyvä lääke hermokipuun tai ahdistuskseen... jälkimmäiseen tarvitaan Jenkki kirjallisuuden mukaan 600mg vrk.
Mielestäni yksi parhaista lääkkeistä mitä markkinoilla on, kun aloitat Lyrikan niin viikon voi kävely olla huteraa ja olo oudon "pumpulinen". Mutta sen jälkeen ei mitään muita sivuvaikutuksia, kuin isommilla annoksilla nukuttaa ihanasti :)
Vähemtämin ja lopettaminen helppoa, pienentää annosta tabletti per/vrk viikon välein, ja eikä mitään vierotusoireita.
Vastaaja ei taida olla aito tohtori vaikka nimimerkillään yrittää osoittaa. Ainakaan hän ei ymmärrä lukea ketjun viestien päivämääriä. Ei taida olla mitään hyötyä aloittajalle kun vastaus tulee seitsemän vuotta myöhässä.
Näitä ikivanhoja viestejä ei kannata kaivella esiin. Jos haluat antaa yleisiä ohjeita, tee uusi aloitus tai vastaa edes tuoreeseen kysymykseen jolloin vastauksesta olisi hyötyä kysyjälle.
Lyrica altistaa virusinfektioille. Mm. nielu voi kipeytyä ja punoittaa.