Onnittelut naisille

Nyt on YK:n Kansainvälinen naisten päivä.

Meillä Suomessa sukupuolten välinen tasa-arvo on kohtalainen, lukuun ottamatta uskonnollisia yhteisöjä.
Luterilainen kirkko on hitusen helluntailaisia edellä vaikkakin 3 päivää sitten meni pahasti takapakkia kun Piispat ja herätysliikkeet tukkivat nais-pappien suita julistamalla oman tahdonilmaisunsa (hiljaisen määräyksen), jossa ei ollut naisia mukana neuvotteluissa.

http://www.kotimaa.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=8027&Itemid=38

Joissain helluntaiseurakunnissakin on jo naisia pastoreina ja vanhemmistoissa joten hidasta etenemistä on tapahtunut.
Sukupuoleen perustuva syrjintä loppuu vielä helluntaiseurakunnissakin, sillä toinen vaihtoehtohan käytännössä on että helluntaiseurakunnat loppuu syrjinnän takia, kun suvaitsevaisuus ja tieto lisääntyy.

Minna Canth oli 1800-luvulla tasa-arvon pioneeri joka nousi vastustamaan kristittyjen miesten sovinismia.
Minna kritisoi kirkkoa, hänellä oli oma henkilökohtainen usko ja häntä kiinnosti myös tieteen saavutukset.
Piispa Gustaf Johanssonillekin Minna laittoi luun kurkkuun kun ei sallinut naisille koulutusta ja siihen aikaan tollasesta tempusta olisi mitättömämpi nainen heitetty kirkonporstuan jalkapuun kautta tyrmään.

Tokihan nykyisin yleiselle tasolla on tapahtunut myös ylilyöntejä joista osoituksena on feministiset liikkeetkin.
Feminismihän ei aja tasa-arvoa vaan naisten etua ja se onkin sovinismin vastakohta.
Tasa-arvon vastaisia on myös ns. nais-kiintiötkin.
Eikä vastaavaa miesten päivääkään ole.
No nuo on vielä pikkujuttuja siihen verrattuna mitä naiset joutuvat kokemaan.

Naisilla on ollut jonkin verran huonompi asema kautta historian ja erityisesti se paheni kristinuskon mukana ja on nyt hieman parantumassa kristinuskon menettäessä otettaan ja tiedon lisääntyessä.
Tokihan samaiseen Jumalaan uskovat muslimi-naiset ovat edelleenkin pahassa asemassa johtuen sharia-laista, kulttuurista mutta kuitenkin eniten kai tiedonpuutteesta.

Kristinuskon naisten huono asema näkyy myös Raamatun "Mies"-johtoisissa nimissä jotka on pesiytyneet myös nykyiseen suomenkieleen ja on sieltä vaikea poistaa vaikka sitä on yritetty.
Lautamiehestäkään ei oikein kansan suussa saa tehtyä lautanaista, eikä korvaavat nimetkään heti kansan päähän tartu.

-------------

Hän on nainen, hän miehestä ihmisen tehdä voi
Kun elämä lyö, hän ruhjeeni laastaroi.
Hänen syliinsä illoin kuskaan väsyneen pään,
ja me voidetta saamme haavaan kirvelevään.

Juice

http://www.zyntag.com/tags/video/ggnEwQC9RT8/

6

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leahim

      Kiitoksii minun puolestani,
      naistenpäivä onnitteluista.

      Eräs täällä kerran
      epäili,
      olenko mies vai nainen.

      Piti oikein tarkistaa:
      Kyllä olen nainen.
      Ylpeästi nainen.

    • niin kristillisissä yhteisöissäkin ollaan pikku hiljaa menossa kohti naisten ja miesten tasa-arvoa. Islamissa huivin pitoon pakotettujen naisten asema on kurja: siksikään en ymmärrä, miksi takapajuista islamilaista kulttuuria pitäisi yrittää enenevässä määrin juurruttaa Suomeen.

    • todé

      naisia edelleen syrjivä Suomi, ja katsotaan sitten, häviääkö seurakunta yhtään mihinkään eli toteutuuko Jeesuksen lupaus olla lastensa kanssa maailman tappiin asti.

      • toteutuu

        Jumalan kaikki lupaukset. Se vain on surullista, kun Jeesus mainitsee paluustaan"löytäneekö hän uskoa maan päältä"


    • Pakanainen

      on niin ihanaa olla nainen:) joka päivä.

    • JustineBush

      Olen ihan rohkeasti nainen - en huuda puskasta! :D

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      208
      1530
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1154
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe