Onko suoriutunut hyvin vai välttävästi vaununne vedosta? Kyseinen auto kiinnostaisi, mutta miten lie selviytyisi 1500 kilon hobbymme vetourakasta... Vetokykyä sille on luvattu 1600 kiloa, auttaako neliveto ja diesel-moottori.
Mondeomme (vetokyky 1800 kiloa) suoriutuu vaunumme vedosta hyvin, mutta kulutus, noin 14 litraa, on vähän suolainen...
Mondeomme (vetokyky 1800 kiloa) suoriutuu vaunumme vedosta hyvin, mutta kulutus, noin 14 litraa, on vähän suolainen...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varovaisellakin vaunun kanssa ajolla voi kertoa normikulutuksen kertoimella 1,5 ja jos ajaa vähänkin reippaammin, niin kerroin on 2 , Tämä on melko lailla riippumaton koneesta ja automerkistä, sillä kyseessä on vain fyysikaan opeissa mainittu työ.
2.2 bens. aut kuluttaa jo tonnin vaunulla 13 litraa. Kun saa vetää 1500, niin täydellä kuormalla olisi varmaan kulutus 15.
Volvoilla kun vetää satasta, niin niin kulutus huitelee 17 tienoilla. Eli nopeus vaatii myös reilusti tehoja ja sen myötä kulutus karkaa korkeisiin lukemiin.
ainakin omat kokemukset ovat tämänsuuntaisii että 2 litraa sadalla nousee kulutus .550 solikka ja veturi 3,5 litrainen ja viel automaatti . torniossa kun tuli 650km täyteen piti tankata ja 80 litraa mahtui . normi vauhti ,eivät rekat ohitelleet.
http://www.autotalli.com/crometapp/product/cars2/new_search/public/item.jsp?carId=131.63912&singleItem=true&separateItem=true&portal=auto
Mun käsittääkseni farkku Octavialla saa vetää vain 1400kg.
Skoda oli omassakin listassa, mutta karsiutui tuon alhaisen vetopainon vuoksi pois. Päädyin Ford Kugaan, sillä saa kiskoa 2100kg.
Skodassa on tosiaan vetopainot 1400, mutta Scout-mallissa esim. se onkin 1600 kg.
Alkuperäiselle kirjoittajalle/kyselijälle tiedoksi, että em. Skoda vei maantiellä 5,5-6 mutta vaunu perässä 11 litraa. Mitä painavampi yhdistelmä, niin sitä parempi on valita dieselkone.
JOs taas on veturina ambulanssin kokoinen auto 6,5 td koneella, niin eihän siinä lisäpaino missään tunnu ja koko vaunu jää sine auton taakse piiloon niin että ilmanvastuskin on pieni.
Mutta käyttökulut on hurjat eikä ole kovin kätevä jokapäiväisessä ajossa.
Unohdin mainita, että se scout veturina löytyy mm. Caravanlehdestä 1/2009, missä artikkeli sekä autosta että vedettävästä vaunusta.
Siinä lehdessä vain on melko kohteliaita lausumia arvosteltavista kohteista. Testattavia ei siis todella rääkätä, niin kuin joissakin moottorilehtien testeissä. Tapansa kullakin.
autotalli.com sivulla myös Scoutin vetopainoksi ilmoitetaan 1400kg, mutta se on väärin, sillä nelivetoisissa vetopaino on 1600kg, myös tavallisessa nelivetoisessa Farmari Octaviassa, eikä pelkästään Scoutissa.
Kahden hevosen trailerin vetäjälle tuo 1600kg ei oikein vaan riitä.
Vaihda kunnon veturiin, ei tuolla kehtaa mennä minnekään.