Muutto mielessä ja nyt olisi kaksi kiinnostavaa taloa kiikarissa, noin viiden-kuuden kilsan päässä toisistaan, mutta kun toinen Lapuan ja toinen Kauhavan puolella. Joten: onko eroa kustannuksissa, veroäyrissä ynnämuissa näiden kaupunkien välillä?
Kauhava vai Lapua halvempi asua
VEROÄYRI
19976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
ostaa talo, niin ei kai se muuutaman kympin veroeroetu vuodessa ratkaise asumispaikkaa.
Vertaa ennemmin terveyden huollon toimivuutta,palvelutasoa,ympäristön viihtyisyyttä....yleistä tekemisen meininkiä,katso paljonko uuttarakennuskantaa... Mihin päin nuoret perheet ennemmin suuntaavat...Mun mielestä olis aika helppo valinta.
niin kannattaa noteerata, että Kauhavalla on työpaikkoja jo nyt yli oman tarpeen ja kehitys turvatumpaa kuin Seinäjoen varassa elävällä Lapualla. Lapua tulee liittymään Seinäjokeen ennemmin kuin arvaatkaan.
Ei ole näköpiirissä sellaista aikaa että lapualla olis tarvetta kuntaliitoksiin.Se on kumma että noita tuuleen huudettuja spekulaatioita piisaa.
Se on kuitenkin totta,että tulevaisuuden investointina talo lähempänä sjoen talousaluetta on parempi,koska se säilyttää arvonsa myös tulevaisuudessa. Toisinkuin siellä,mistä nuori väki lähtee pois. En ymmärrä miten kuihtuvalla alueella kehitys voi olla turvatumpaa.
Jos työpaikkojen sijainnilla olis tässä asiassa jotain merkitystä,pitäisi esim vantaan olla puolta suurempi kuin helsinki.
joskus seinäjokeen, niin sehän on vaan parannusta kaikella tavalla.
Seinäjoen ja kauhavan taloutta ei voi verratakkaan toisiinsa ja Seinäjoki kehittyy suotuisesti ja kauhavava senkun näivettyy.
Eli jos valitset näistä kahdesta, niin Lapua kyllä on parempi.
Arvelen, että kuntaliitosta alkaa ajaa yhä useampi lapualainen veronmaksaja, kun liitoksen hyödyt meillä Kauhavalla alkavat näkyä.
Maksajien kustannus- ja laatutietoisuus on myös enempi niinkuin kasvamaan päin. Arvelisin, että lapualaisilla on käyttöä niille muutamalle miljoonalle eurolle vuosittain, jotka menevät täysin turhuuteen eli keskushallinnon ja sektoreiden hallinnon kuluihin. Yrittäjien suunnasta on myös kuulunut viestejä, ettei tuollaista hallinnosta kannata maksaa mitään, joka tuottaa kaasupötti-tasoisia päätöksiä ja yrittäjien päähän potkimista.
Siellä pohjoisessa lähdettiin sitten tälle linjalle. Siitä vain.
"kun liitoksen hyödyt meillä Kauhavalla alkavat näkyä": Tällä vauhdilla ne hyödyt taitavat olla parin sukupolven päässä. Eipä ollut sellaista kunnanvirkamiestä,joka ei olisi saanut kovempipalkkaista virkaa liitoksenjälkeen(paitsi tietenkin lähi- ja sairaanhoitajat).Ei tule säästöjä ei. Lapuan hallinnon pyörittämien maksaa n 2,5m€/vuosi. Halpaa on vieläkin.
Sun tuntemas yrittäjät taitavat pyörittää sitä hevosmiesten tietotoimistoa. Suurimmat tehtaat täälä (Metso ja Patruunatehdas) painavat ainakin vielä täysillä. Toisinkuin Komas,Msk jne(vanhan kauhavan alueellahan ei teollisuutta juuri olekaan).
Tästäpä tulikin mieleeni...Miksi kauhavalaisilla oli varaa alkaa repata jäähallia ja kirkonsiltaa vasta kuntaliitoksen jälkeen?
Pysykää Markkilaiset ja Härmäläiset yhtenäisinä ettei teitä putsata.
kustannuksissa ei ole mainittavia eroja, ja veroprosentti on samaa luokkaa kummassakin. Terveyspalvelut Lapualla ovat huomattavasti paremmat, ajan varattuaan pääsee äkkiä lääkäriin, eikä tarvi jonotella. Lapua on kasvava kaupunki toisin kuin Kauhava, joten palvelut pysyy hyvinä, ja talon hinta pitää paremmin. Ilmeisesti jostain Lapuan tai Kauhavan sivukylältä olet kiinnostavat talot löytänyt, kun ne ovat niin lähetysten, joten sinällään työmatkan pituuden muutokset eivät ole siis isoja, että vaikuttaisi oleellisesti kuluihin. Tässä jotain mitä mieleen tuli, ja Lapuan kannalla olen, jos se ei käynyt vielä selväksi.
kiinteistövälittäjien myynteihin. Paljonko Kauhavalla ja Lapualla on myyty asuntoja, jos sattuu että tulee tilanne jossa on muutettava pois paikkakunnalta. Ettei jää vanha asunto käteen. Jos Lapua liittyy Seinäjokeen, ei se ainakaan alenna asunnon arvoa. Kauhavan kohdalla saattaa olla heikko arvonnousu.
Tarkoitus olisi siis ostaa talo paikalta jossa olisi hieman tilaakin ympärillä, tuolla kriteerillä olisi siis tiedossa pari taloa ( molemmat siis sivussa keskustasta) joista tämä toinen on Lapuan ja toinen Kauhavan puolella, hintaero ei ole suuren suuri joten se ei ratkaise. Jos joskus se talo pitäisi sitten myydä, niin aina on vaikeampi myydä taloa kaukaa keskustasta, oli se sitten millä paikkakunnalla vain? Lapualla näyttää olevan omakotitaloja myynnissä vaikka hurumykke verrattuna Kauhavaan, mutta pidemmän aikaa myynti-ilmoituksia seuranneena näyttäisi siltä että molemmissa nämä asunnot ovat olleet myynnissä jo pitkän aikaa, osa jopa yli vuoden, eli kummassakaan ei mitenkään hurjasti tuota omakotitalokauppaa ole käyty. Mites sitten koulutarjonta peruskoulun jälkeen, mitä kouluja on Lapualla, entä Kauhavalla? (vaikka toki saattaa olla että jossain vaiheessa muuttavat opiskelemaan muualle)
Lapualla on peruskoulujen lisäksi lukio, kauppis, ja ammattikoulu.
....karhunmäen kr opisto,musiikkiopisto....Emäntäkoulu!
Jos tenavien harrastusmahdollisuuksista puhutaan niin:uimahalli,urheilutalo(jossa mm.painisali,skuassi kentät:),palloilusali),uudenkarhia jäähalli,laskettelurinne,simpsiön hiihtoladut,laadukas kirjasto,jalkapallokenttiä useita....ja palloiluhalli on tulonpäällä.Kansalaisopistossa voi harrastaa monenlaista taidetta. Mutta kyllä näitä onkin palio kun rupiaa oikeen ajattelemaan...
Kaiken lisäksi ihmiset on Lapualla mukavia ja hyvänapuisia. Eikä ole jatkuva koneiden melu pään yläpuolella. Linnut vaan laulelee lakeudella!
Kauhava on halvempi, mutta olennaisia puutteita on. Uimahalli puutuu, samoin kulttuuritarjonta on alkeellista Lapuaan verrattuna. Lapualaisilla on Vanhan Paukun kultturikeskus ja taidemuseo.
Lisäksi Lapualla on merkittävä lähivirkistysalue Simpsiö.
Aikalailla samanlaasia ne vaan on, Kauhavalla pikkuusen paremmat palavelut mutta Lapualla parempi urheiluseura ja sitten Simpsiö. Kauhavalla on paremmat kaupat ja liikenneyhteyret, junakki pysähtyy. Molemmis voi elää ihan hyvää elämää, siitä se ei oo kiinni.
Oon asunu niin, että molempiihin keskustoihin on ollut yhtäpitkä, Lapualle tuli lähärettyä talavella uimahan muutaman kerran ja Kauhavalle kauppoohin. Niin ja Simpsiö on hyvä kun kersat opetteloo laskettelemahan. Kun ne on oppinu niin sitten se jää aivan liian piäneksi mäeksi.
Jos koneeren kans pelaat niin laakerit ja hihinat joutuu kyllä Lapualta hakemahan.
Mutta kuntokeskukses ja huvipuiston ravintolas pitää käyrä sitten taas aina silloontällöön syämäs ja muutoonvaan.
Sanoosin, että osta Kauhavalta tai sitte suaraan Seinäjoelta se taloo. Tai niin minä tekisin.
Mutta se kannattaa huamata jo tämänkin viästiketjun perusteella, että Lapualaaset on aika sisäänpäin lämpiäviä ja tykkäävät ittestänsä vähä liikaa...se voi käyrä pitkänpäälle raskahaksi normaalille ihimiselle.
Olisit ostanu tenavilles lumilaurat,ei olis mäki jääny piäneksi eres aikuusna.
Kauhavallako on siis se miäli ettei lapualaaset saa kehua kotopaikkaansa eres kysyttäes. Elikkä kummatmeistä ny sitten olikaan niitä sisäänpäin...
Palvelut Lapualla paremmat, ja terveyskeskus ihan kirkkaasti parempi, ei tarvi jonotella. Kauppoja on niin paljo että tulee valinnanvaikeus mihin mennä, on halpa-halli, mikä kauhavallakin, samoin lidl, ja kohta myös tokmanni. Sen jälkeen Lapuan eduksi jää noin 5 kauppaa vielä näiden lisäksi. Simpsiöllä voi laskettelun lisäksi hiihtää, ja kesällä vaikka juosta pururadalla. Lisäksi on vielä monia lukemattomia asioita mitkä ovat Lapuan eduksi, mutta menis pieni ikä niitä kirjotelles.
Aikapalio maailmaa kiätähenenä sanoosin meleko tasaarvoosiksi pikku kirkonkyliksi molempia, kaupungiiksi ne tiätysti väittää ittiänsä.
Ja kuten sanoon tua Lapualaasten ittekehu voi pitkkänpäälle alakaa riapomahan.
Mutta etta kumpi vaan, ei sen väliä. Jos kerran hajaasutusalueelta haet tilaa ittelles niin sitä löytyy, ja voihan sitä opetella kehumahan ittiänsä niin ku oikia lapualaanen niin sitten on yhteesiä harrastuksia naapurien kans. Niistä Lapuan körttilääsistä en puhu mitään, ne on loppujenlopuksi ihan kunnon väkiä kumminkin.
Lapsille ja aikuisille paremmat palvelut. Väkiluku kasvaa. Asunnon arvo nousee. Jos sinulla todella mahdollisuus valita, tutustu ennen päätöstä kunnolla kumpaankin kuntaan.