Stefanus vangitaan, Apt.6:8-15

STEFANOS VANGITAAN
Apt. 6:8-15
---
6:8 Ja Stefanus, täynnä armoa ja voimaa, teki suuria ihmeitä ja tunnustekoja kansassa.

6:9 Niin nousi muutamia niin kutsutusta libertiinien ja kyreniläisten ja aleksandrialaisten synagoogasta sekä niiden joukosta, jotka olivat Kilikiasta ja Aasiasta, väittelemään Stefanuksen kanssa,
6:10 mutta he eivät kyenneet pitämään puoliaan sitä viisautta ja henkeä vastaan, jolla hän puhui.

6:11 Silloin he salaa hankkivat miehiä sanomaan: "Me olemme kuulleet hänen puhuvan pilkkasanoja Moosesta ja Jumalaa vastaan".

6:12 Ja he yllyttivät kansan ja vanhimmat ja kirjanoppineet ja astuivat esiin, raastoivat hänet mukaansa ja veivät neuvoston eteen.

6:13 Ja he toivat esiin vääriä todistajia, jotka sanoivat: "Tämä mies ei lakkaa puhumasta tätä pyhää paikkaa vastaan ja lakia vastaan;
6:14 sillä me olemme kuulleet hänen sanovan, että Jeesus, tuo Nasaretilainen, on hajottava maahan tämän paikan ja muuttava ne säädökset, jotka Mooses on meille antanut".

6:15 Ja kaikki, jotka neuvostossa istuivat, loivat katseensa häneen, ja hänen kasvonsa olivat heistä niinkuin enkelin kasvot.

7

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Edellisen jakson lopussa kerrottiin, että lukuisa joukko pappejakin tuli uskolle kuuliaisiksi (7).
      Usko levisi kansan, jopa temppelin pappien keskuuteen, vaikka korkea-arvoinen temppelipapisto vastusti kaikin voimin uutta uskoa.
      Voidaankohan tätä soveltaa nykyaikaan?

      Jerusalemissa oli lukuisia synagoogeja, jotka palvelivat eri puolilta Rooman valtakuntaa tulleita juutalaisia.
      Niiden joukosta nousi henkilöitä väittelemään Stefanuksen kanssa (9).
      Mutta he jäivät alakynteen Stefanuksen ”viisautta ja henkeä vastaan” (10).

      Niinpä vastustajien oli turvauduttava tekosyihin vaientaakseen hänet.
      Nämä tekosyyt olivat samat, mitä esitettiin Jeesusta vastaan (Matt. 24:1,2, Lk. 19:41-44): Stefanuksen väitettiin puhuneen temppeliä ja lakia vastaan (13).

      Nämä sanat kuulostivat juutalaisista loukkaavilta ja rienaavilta, koska he pitivät itseään Jumalan valittuna kansana.

      Syntyi myrskyisä välien selvittely. Mutta Stefanuksen ”kasvot olivat heistä niin kuin enkelin kasvot” (15). Hän sai olla Jumalan sanansaattajana.
      Pitkässä puolustuspuheenvuorossaan hän kertoo, kuinka Jumalan todistajat on aina ymmärretty väärin (Apt. 7:1-53)
      --
      1.
      Rohkenethan, minkä maksoi,
      ristin tielle lähteä,
      rohkenethan, vaikka saisit,
      pilkkaa siitä kärsiä.
      Jos on Jeesus Kristus tullut
      sydämesi Herraksi,
      kasva hänen armossansa,
      tunnusta myös uskosi.

      (Virsi 411:1)

      • Että vasta myöhemmin ihminen huomaa mikä tie hän on valinnut ???


      • Töihin Savis
        savonarola kirjoitti:

        Että vasta myöhemmin ihminen huomaa mikä tie hän on valinnut ???

        Että kertyy eläkettä edes vähän.Henki ei elätä.Vaimoko sut elättää....


      • savixen
        Töihin Savis kirjoitti:

        Että kertyy eläkettä edes vähän.Henki ei elätä.Vaimoko sut elättää....

        elättää, niin eipä työt maistu. Se on niin mukava istuksia kämpillä ja surffailla netissä, kun vaimo kantaa kotiin leipää ja särvintä ja laittaa vielä töitten jälkeen lusmulle ruuan valmiiksi pöytään.


      • savonarola kirjoitti:

        Että vasta myöhemmin ihminen huomaa mikä tie hän on valinnut ???

        asiaa, jota et ymmärrä..

        Lue ensin kyseinen tapahtuma Raamatusta ja ajattele lukemaasi sanomaa sydämmessäsi.. Kysy sitten Jumalalta, tahtooko hän sinun kommentoivan tapausta mitenkään. Ja ellei Jumala tahdo sinun kommentoivan tapausta, pyri olemaan kirjoittamatta aiheesta mitään..


    • STEFANUKSEN PUOLUSTUSPUHEENVUORO
      Apt. 7:1-53
      --
      Pitkässä puolustuspuheenvuorossaan (Apt. 7:1-53) Stefanus puhuu muutamin esimerkein, kuinka Jumalan miehet toimivat ja kuinka he joutuivat kokemaan vastoinkäymisiä ja vastustusta.
      Apt. 7:1-8 Aabraham
      Apt. 7:9-16 Joosef
      Apt. 7:17-43 Mooses
      Apt. 7:44-53 Oikea jumalanpalvelus.

      Stefanus kertoo, kuinka Jumalan todistajat on aina ymmärretty väärin.
      Hän kohdistaakin itseensä kohdistetut syytökset juutalaisia vastaan.
      Hän osoittaa, ettei mikään maanpäällinen rakennus voi olla Jumalan asuinpaikka (48-50).

      Mitä taas lain noudattamiseen tuli, niin juutalaiset olivat itse olleet tottelemattomia vainoamalla alituisesti Jumalan todistajia, kunnes he lopulta pettivät ja surmasivat Messiaansa (52-53).

      Israelin kansan enemmistö on aina ollut epäuskoista. Lakia ja temppeliä, joista juutalaiset olivat ylpeitä, he käyttivät väärin. Jotka toimivat Jumalan tahdon mukaan, olivat pieni vähemmistö.
      Heitä vainottiin.
      --
      1. Autuas, ken elämänsä
      uskoo huomaan Jumalan,
      elää hänen lähellänsä,
      suostuu tahtoon Korkeimman.
      Ilo, onni, menestys,
      murhe, köyhyys, kärsimys,
      kaikki koituu parhaaksemme,
      myöskin kuolo voitoksemme.

      (Virsi 384:1)

    • STEFANOS KIVITETÄÄN
      Apt. 7:54-8:1
      --
      7:54 Mutta kun he tämän kuulivat, viilsi se heidän sydäntänsä, ja he kiristelivät hänelle hampaitansa.
      7:55 Mutta täynnä Pyhää Henkeä hän loi katseensa taivaaseen päin ja näki Jumalan kirkkauden ja Jeesuksen seisovan Jumalan oikealla puolella
      7:56 ja sanoi: "Katso, minä näen taivaat auenneina ja Ihmisen Pojan seisovan Jumalan oikealla puolella".

      7:57 Niin he huusivat suurella äänellä ja tukkivat korvansa ja karkasivat kaikki yhdessä hänen päällensä
      7:58 ja ajoivat hänet ulos kaupungista ja kivittivät. Ja todistajat riisuivat vaippansa Saulus nimisen nuorukaisen jalkojen juureen.

      7:59 Ja niin he kivittivät Stefanuksen, joka rukoili ja sanoi: "Herra Jeesus, ota minun henkeni!"

      7:60 Ja hän laskeutui polvilleen ja huusi suurella äänellä: "Herra, älä lue heille syyksi tätä syntiä!" Ja sen sanottuaan hän nukkui pois.

      8:1 Myös Saulus hyväksyi Stefanuksen surmaamisen. Ja sinä päivänä nousi suuri vaino Jerusalemin seurakuntaa vastaan; ja kaikki hajaantuivat ympäri Juudean ja Samarian paikkakuntia, paitsi apostolit.
      --
      Vastustajien mitta tulee täyteen.
      He keskeyttävät Stefanuksen. Stefanus näkee näyn. Siinä hän näkee taivaan avoinna ja ”Ihmisen Pojan seisovan Jumalan oikealla puolella” (55,56). ”Ihmisen Poika” oli nimi, jota Jeesus oli itsestään käyttänyt.

      Jeesus oli siis Jumalan lähettämä Messias. Kuulijat kokivat tämän jumalanpilkkana. Tällaista ei ollut lupa sanoa.
      Niinpä he ” huusivat suurella äänellä ja tukkivat korvansa ja karkasivat kaikki yhdessä hänen päällensä ja ajoivat hänet ulos kaupungista ja kivittivät” (57,58).

      Jumalan pilkkaajahan oli Mooseksen lain mukaan (3. Moos. 24:14) kivitettävä ”leirin ulkopuolella”.
      Teloitus oli laiton, koska sitä juutalaisilla ei ollut lupa panna täytäntöön ilman roomalaisten hyväksyntää.

      Stefanus rukoilee ennen kuolemaansa pyöveliensä puolesta samoin, kuin Jeesuskin oli tehnyt (60). Stefanus kuoli ensimmäisenä Kristuksen marttyyrinä.

      Myös Saulus hyväksyy Stefanuksen surmaamisen (8:1). Luukas mainitsee Sauluksen ikään kuin ohimennen.
      Jatkossa hänestä, eli Paavalista, tulee kuitenkin Apt. Tekojen päähenkilö.
      --
      2.
      Jos ahdistuksen tie on edessämme,
      myös silloin Kristus meitä kuljettaa.
      Annamme Isän käsiin elämämme.
      Hän itse meille rauhan valmistaa.

      (Virsi 600 Sanat ovat DIETRICH BONHOEFFERIN.)
      ---
      Saksalainen pappi Dietrich Bonhoeffer (1906 - 1945) kirjoitti tämän virren. Hänet oli natsien toimesta vangittu ja hirtettiin keskitysleirillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      91
      11854
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      99
      8996
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      107
      4885
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4125
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4094
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3906
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3699
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3529
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      1
      3481
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      63
      3354
    Aihe