eivät taida nykyisin kovasti harrastaa veden muuttamista viiniksi, vaikka se oli yksi Jeesuksen lupauksen mukaisista ihmeteoista, johon oikeiden uskovien kuuluisi kyetä.
"Ihmeviini" olisi nimittäin vallan mainio liikeidea kirkon toiminnan rahoittamiseksi. Sitä ostaisivat taatusti kaikki ainakin maistaakseen.
Suomalaiset uskovat
10
182
Vastaukset
- vaikka se on nättiä
Olisi kai se maallisten ihmisten uteliaisuuden heräämisen takia aluksi kiinnostavaa, ja ne voisivat sitä ostaakkin. En kuitenkaan usko että se toimisi pitämmän päälle. Kyllä niillä viinien ostajilla/tarvitsijoilla on omat nimikko juomansa jo niissä Alkoissa.
Jumala pitää kirkkojen tuloista huolen, vaikuttaen niiden sydämmissä, jotka ovat valmiita lahjoittamaan, että oma kirkko voisi toimia ilman rahaongelmia.- Sääti myös
Kirkollisveron, sellaisillekin henkilöille kuin paperitehtaat, Nokia, puuteollisuus ym. Uskovainen on etenkin paperiteollisuus ja Lappeenrannan osasto 5. Näin se oikea kirkko kerää mammonaa, että voi maksaa piispoille kunnollista liksaa!
Ellet maksa tulee vouti ja korjaa tilanteen.
Yrityksen omistaja on muslimi, mutta yritys maksaa kirkollisveroa, hämmästyttävää ja solidaaarista! - ei kuulu minulle
Sääti myös kirjoitti:
Kirkollisveron, sellaisillekin henkilöille kuin paperitehtaat, Nokia, puuteollisuus ym. Uskovainen on etenkin paperiteollisuus ja Lappeenrannan osasto 5. Näin se oikea kirkko kerää mammonaa, että voi maksaa piispoille kunnollista liksaa!
Ellet maksa tulee vouti ja korjaa tilanteen.
Yrityksen omistaja on muslimi, mutta yritys maksaa kirkollisveroa, hämmästyttävää ja solidaaarista!Ne maksaa niistä kun itse tahtovat, minä en eroa kirkosta.
- niin että
ei kuulu minulle kirjoitti:
Ne maksaa niistä kun itse tahtovat, minä en eroa kirkosta.
ennenkuin ulos potkahistaan, kun taidat olla niitä eroa kirkosta setiä? Eikä niillä ole sellaista paikkaa kuin liity kirkkoon? Kun omainen kuolee ne tahtoo laittaa sen sinne hautausmaahan, mutta kirkko ei taida ilmaiseksi siihen suostua, eikä pappi ilmaiseksi tulle siihen tilanteeseen siellä kirkossa, jonka veroista vitsaillaan.
- todé
tehdään ihmeen hyvää viiniä kirkon toiminnan rahoittamiseksi.
Välillä tai ehkäpä useinkin ihmisen ajatukset ja Jumalan ajatukset eivät käy yksiin, parempi niin. Usein tämän huomaa sitten jälkeenpäin.
- merim.raimo
Viinit ja muut väkevät on ainakin ollut valtion monopoli, jotenka se viinin valmistus on vain "omaan käyttöön" (sisäpiireissä) ;)
- hellari83
Jos joku tekisi jatkuvasti ihmeitä, niin hän sortuisi lopulta itsensä korostamiseen. Kukin käyttää lahjojaan niinkuin hyväksi näkee. Veden muuttaminen viiniksi ihan vain tekemisen ilosta on väärin. Ne joilla on tarpeeksi uskoa ja ovat saaneet ihmeiden tekemisen armolahjan, tekevät ihmeitä Pyhän Hengen johdattamana, silloin kun Jumala näkee, että ihmeen on tapahduttava.
Ainahan voi rukoilla ihmettä tapahtuvaksi, jos sitä ei tapahdu, niin silloin siinä asiassa on jokin muu tarkoitus, jota ihminen ei voi ymmärtää. Meidän tulee luottaa Isäämme, joka tekee niinkuin parhaakseen näkee saadakseen oman tarkoituksensa vietyä eteenpäin.
Jos läheinen ihminen kuolee, vaikka hänen puolestaan on rukoiltu, eikä hän herää henkiin, voi hänen kuolensa tarkoituksena olla muistuttamassa jollekulle ihmisen kuolevaisuudesta. Niinkuin eräässä laulussa sanotaan: Elämä on laina vain.Kirjoitat näin:
"Jos läheinen ihminen kuolee, vaikka hänen puolestaan on rukoiltu, eikä hän herää henkiin, voi hänen kuolensa tarkoituksena olla muistuttamassa jollekulle ihmisen kuolevaisuudesta."
On varmaan ihan yleistä, ettei kerran kuollut enää herää henkiin, vai...?- hellari83
Työmies2 kirjoitti:
Kirjoitat näin:
"Jos läheinen ihminen kuolee, vaikka hänen puolestaan on rukoiltu, eikä hän herää henkiin, voi hänen kuolensa tarkoituksena olla muistuttamassa jollekulle ihmisen kuolevaisuudesta."
On varmaan ihan yleistä, ettei kerran kuollut enää herää henkiin, vai...?Tarkoitin vain että henkiin herääminen on mahdollista. Ja yleistähän on, että kun ihmiselle tulee tarpeeksi ikää, niin hän kuolee, ja nykyajan käsitys on että ihminen ei kuole vanhuuttaan, vaan kuolemalle on aina jokin syy.
Minulla on tuttavia, jotka ovat kuolleet nuorina tai lapsina, itse ajattelen, että kai heidän elämän tarkoitus oli, että läheiset ymmärtäisivät miten nopeasti elämä voidaan ottaa pois Jumalan tahdosta, ennenkuin se on kunnolla edes päässyt alkuunkaan. Emme me tiedä päiviemme määrää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342734Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2642326Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221423- 1151092
- 971050
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041023Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13942Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57841Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.281794Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50781