Suomalaiset uskovat

J.Edgar

eivät taida nykyisin kovasti harrastaa veden muuttamista viiniksi, vaikka se oli yksi Jeesuksen lupauksen mukaisista ihmeteoista, johon oikeiden uskovien kuuluisi kyetä.

"Ihmeviini" olisi nimittäin vallan mainio liikeidea kirkon toiminnan rahoittamiseksi. Sitä ostaisivat taatusti kaikki ainakin maistaakseen.

10

192

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka se on nättiä

      Olisi kai se maallisten ihmisten uteliaisuuden heräämisen takia aluksi kiinnostavaa, ja ne voisivat sitä ostaakkin. En kuitenkaan usko että se toimisi pitämmän päälle. Kyllä niillä viinien ostajilla/tarvitsijoilla on omat nimikko juomansa jo niissä Alkoissa.
      Jumala pitää kirkkojen tuloista huolen, vaikuttaen niiden sydämmissä, jotka ovat valmiita lahjoittamaan, että oma kirkko voisi toimia ilman rahaongelmia.

      • Sääti myös

        Kirkollisveron, sellaisillekin henkilöille kuin paperitehtaat, Nokia, puuteollisuus ym. Uskovainen on etenkin paperiteollisuus ja Lappeenrannan osasto 5. Näin se oikea kirkko kerää mammonaa, että voi maksaa piispoille kunnollista liksaa!
        Ellet maksa tulee vouti ja korjaa tilanteen.
        Yrityksen omistaja on muslimi, mutta yritys maksaa kirkollisveroa, hämmästyttävää ja solidaaarista!


      • ei kuulu minulle
        Sääti myös kirjoitti:

        Kirkollisveron, sellaisillekin henkilöille kuin paperitehtaat, Nokia, puuteollisuus ym. Uskovainen on etenkin paperiteollisuus ja Lappeenrannan osasto 5. Näin se oikea kirkko kerää mammonaa, että voi maksaa piispoille kunnollista liksaa!
        Ellet maksa tulee vouti ja korjaa tilanteen.
        Yrityksen omistaja on muslimi, mutta yritys maksaa kirkollisveroa, hämmästyttävää ja solidaaarista!

        Ne maksaa niistä kun itse tahtovat, minä en eroa kirkosta.


      • niin että
        ei kuulu minulle kirjoitti:

        Ne maksaa niistä kun itse tahtovat, minä en eroa kirkosta.

        ennenkuin ulos potkahistaan, kun taidat olla niitä eroa kirkosta setiä? Eikä niillä ole sellaista paikkaa kuin liity kirkkoon? Kun omainen kuolee ne tahtoo laittaa sen sinne hautausmaahan, mutta kirkko ei taida ilmaiseksi siihen suostua, eikä pappi ilmaiseksi tulle siihen tilanteeseen siellä kirkossa, jonka veroista vitsaillaan.


    • todé

      tehdään ihmeen hyvää viiniä kirkon toiminnan rahoittamiseksi.

    • Välillä tai ehkäpä useinkin ihmisen ajatukset ja Jumalan ajatukset eivät käy yksiin, parempi niin. Usein tämän huomaa sitten jälkeenpäin.

    • merim.raimo

      Viinit ja muut väkevät on ainakin ollut valtion monopoli, jotenka se viinin valmistus on vain "omaan käyttöön" (sisäpiireissä) ;)

    • hellari83

      Jos joku tekisi jatkuvasti ihmeitä, niin hän sortuisi lopulta itsensä korostamiseen. Kukin käyttää lahjojaan niinkuin hyväksi näkee. Veden muuttaminen viiniksi ihan vain tekemisen ilosta on väärin. Ne joilla on tarpeeksi uskoa ja ovat saaneet ihmeiden tekemisen armolahjan, tekevät ihmeitä Pyhän Hengen johdattamana, silloin kun Jumala näkee, että ihmeen on tapahduttava.

      Ainahan voi rukoilla ihmettä tapahtuvaksi, jos sitä ei tapahdu, niin silloin siinä asiassa on jokin muu tarkoitus, jota ihminen ei voi ymmärtää. Meidän tulee luottaa Isäämme, joka tekee niinkuin parhaakseen näkee saadakseen oman tarkoituksensa vietyä eteenpäin.

      Jos läheinen ihminen kuolee, vaikka hänen puolestaan on rukoiltu, eikä hän herää henkiin, voi hänen kuolensa tarkoituksena olla muistuttamassa jollekulle ihmisen kuolevaisuudesta. Niinkuin eräässä laulussa sanotaan: Elämä on laina vain.

      • Kirjoitat näin:
        "Jos läheinen ihminen kuolee, vaikka hänen puolestaan on rukoiltu, eikä hän herää henkiin, voi hänen kuolensa tarkoituksena olla muistuttamassa jollekulle ihmisen kuolevaisuudesta."

        On varmaan ihan yleistä, ettei kerran kuollut enää herää henkiin, vai...?


      • hellari83
        Työmies2 kirjoitti:

        Kirjoitat näin:
        "Jos läheinen ihminen kuolee, vaikka hänen puolestaan on rukoiltu, eikä hän herää henkiin, voi hänen kuolensa tarkoituksena olla muistuttamassa jollekulle ihmisen kuolevaisuudesta."

        On varmaan ihan yleistä, ettei kerran kuollut enää herää henkiin, vai...?

        Tarkoitin vain että henkiin herääminen on mahdollista. Ja yleistähän on, että kun ihmiselle tulee tarpeeksi ikää, niin hän kuolee, ja nykyajan käsitys on että ihminen ei kuole vanhuuttaan, vaan kuolemalle on aina jokin syy.

        Minulla on tuttavia, jotka ovat kuolleet nuorina tai lapsina, itse ajattelen, että kai heidän elämän tarkoitus oli, että läheiset ymmärtäisivät miten nopeasti elämä voidaan ottaa pois Jumalan tahdosta, ennenkuin se on kunnolla edes päässyt alkuunkaan. Emme me tiedä päiviemme määrää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      408
      1757
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1141
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1083
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1081
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      143
      847
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe