USA hajoaa ensi vuonna, viimeistään heinäkuun alussa. Alaska menee Venäjälle, Texas Meksikolle jne. Näin kirjoittaa KGB-taustainen asiantuntija:
http://online.wsj.com/article/SB123051100709638419.html
Voi tietysti olla laajentumishaluisten venäläisten toiveajatteluakin. Itse en ihan moista tapahtuvaksi usko enkä toivokaan.
Kukin päätelköön itse. Historiallinen tapahtuma joka tapauksessa. Vedonlyönti tuloksesta käynnistynee oitis - aikaa siis on 31.07.2010 asti.
http://online.wsj.com/article/SB123051100709638419.html
Voi tietysti olla laajentumishaluisten venäläisten toiveajatteluakin. Itse en ihan moista tapahtuvaksi usko enkä toivokaan.
Kukin päätelköön itse. Historiallinen tapahtuma joka tapauksessa. Vedonlyönti tuloksesta käynnistynee oitis - aikaa siis on 31.07.2010 asti.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Entäpäs, jos Venäjä menee sekasortoon kolmen vuoden kuluessa? Syy: yli 500 miljardin dollarin yrityslainat lankeavat eikä maksukykyä ole.
Oikeastaan tämä ei ole mielipidekysymys, vaan aritmetiikkaa.
Minäkään en toivo tätä. Ei ole kovinkaan kiinnostavaa, kun Venäjälle astuu epävakaus.
Katsotaan vuonna 2010 tilannetta tämänkin ennusteen suhteen. Toivon kovasti olevani ihan väärässä.
Yhdysvallat pärjää kyllä. Se sentään ei ole riippuvainen vain vientitulleista.
USA on historiassa ollut jakautuneena Etelään ja Pohjoiseen. Tänä päivänä tuo jako on modifioitunut "punaisiin" ja "sinisiin" osavaltioihin ja osavaltioiden positio jaossa on jonkin verran muuttunut (tosin aika vähän).
Pitää kuitenkin ymmärtää, että maailman laajoista ja suurista valtioista USA on ilman muuta se, jossa vallitsee yhdenmukainen kulttuuri ja kielelliset olosuhteet koko valtion alueella. Ei ole odotettavissa kyseisen herran skenaarion mukaista hajoamista. Pikemminkin hän intuitiivisesti ymmärtää Venäjän elävän viimeisiä hetkiään ja projisoi tuon frustraationsa ulkopuolelle kuin peiliin katsoen. Todennäköisesti Vladivostokin alue ja Mantsuria palautuvat Kiinalle, Tshetshenia saa itsenäisyyden, Karjala julistautuu itsenäiseksi tasavallaksi, Pietarin alue irtautuu Moskovan määräyksestä ja sen jälkeen monet pienemmät kansakunnat (Mari, Mordva, j.n.e.) ottavat vallan omilla alueillaan. Voi olla, että tähän menee jonkin verran enemmän aikaa kuin vuoden 2010 kesään, saa nähdä.
http://s.wsj.net/public/resources/images/P1-AO116_RUSPRO_NS_20081228191715.gif
Neuvostoliiton hajoamista jo vuonna 1976 ennustaneelle ennustaneelle ranskalaiselle Emmanuel Toddillekin naureskeltiin aikoinaan. Silloin Todd ennusti, että Neuvostoliitto hajoaa seuraavan 25 vuoden kuluessa (La chute finale: Essais sur la décomposition de la sphère Soviétique (1976)). Eipä siihen sitten niin kauaa mennytkään ja harva nauraa enää Toddille.
Venäläinen professori Igor Panarin perustelee nyt ennustustaan Yhdysvaltojen hajoamisesta aika pitkälle samoilla teeseillä kuin Todd aikoinaan, monikulttuurisuus, suuri maahanmuutto, taloudellinen taantuma ja moraalinen rappio. Varsin yleinen kantahan on, ettei mikään imperiumi kestä ikuisesti.
Tokihan Neuvostoliiton hajoamista ennusti moni muukin eri aikakausina, eri perustein; Leon Trotsky, George Orwell, George Kennan, Zbigniew Brzezinski, Charles de Gaulle, Konrad Adenauer, Whittaker Chambers, Michel Garder, RAND corporation, Robert Conquest, Sun Myung Moon, Andrei Amalrik, Marian Kamil Dziewanowski, Bernard Levin, Daniel Patrick Moynihan, Raymond Aron, Ravi Batra, Werner Obst, Ronald Reagan,... Eli ei se Neuvostoliiton hajoaminen lopulta täytenä yllätyksenä nyt sentään ihan kaikille tullutkaan.
Ns. sovjetologia oli aikanaan oma tieteenlajinsa jonka tarkoitus oli analysoida ja ymmärtää Neuvostoliiton hallintojärjestelmää, politiikkaa, talouselämää ja käytäntöjä sekä yhteiskuntaa. Suurin osa näistä alan tutkijoista ennusti pieleen, heille Neuvostoliiton kaatuminen todellakin tuli yllätyksenä. Ihan niin kuin suurimalle osalle jatkuvaan kasvuun uskoville talouden asiantuntijoista tämä nykyinen taantuma ja päälle puskeva lamakin - jolle sillekin löytyy nyt ennustajia, jotka näkivät tämän taloustaantuman tulon jo vuosia sitten.
Tietysti Panarin (ex-KGB) ennustus heijastaa Venäjällä muodissa olevaa antiamerikkalaisuutta, eikä amerikkalaisista tietenkään löydy tukijoita hänen ennustukselleen - eihän niitä Neuvostoliiton hajoamisen ennustajia tuettu saati otettu edes vakavasti Neuvostoliitossakaan, niin kuin nyt yleensäkään missään muuallakaan muitakaan maailmanlopun ennustajia. Valkoisen talon kommentti Panarinin ennustuksiin oli: No comment
Ja heitähän riittää, ennustajia siis. Profeetaksi kuitenkin pääsee vasta jos/kun ennustus osuu oikeaan. Toivotaan nyt kuitenkin, ettei Panarinista tule sellaista ja Yhdysvallat ei hajoaisi. Yhdysvaltojen hajoaminen nimittäin toisi Venäjää tai Kiinaa täyttämään sen tyhjiön joka USA:lta maailmanpolitiikaan syntyisi.
The Wall Street Journal: As if Things Weren't Bad Enough, Russian Professor Predicts End of U.S. (DECEMBER 29, 2008 )
http://online.wsj.com/article/SB123051100709638419.html
Neuvostoliiton romahduksen pystyi ennustamaan kuka tahansa omilla aivoillaan ajatteleva, jolla oli tietoa siellä vallitsevasta todellisuudesta. Henkilökohtaisesti mainitsemistasi ennustuksista Amalrikin kirja "Säilyykö Neuvostoliitto vuoteen 1984" teki minuun aikoinaan suurimman vaikutuksen. Se on kirjoitettu 60-luvulla.
Sen sijaan on täyrin perusteetonta ja naiivia verrata Neuvostoliiton hajoamiseen johtaneita syitä USA:n tämänpäiväisiin ongelmiin monikultturisuudessa ja taloudessa tai moraalissa. Neuvostoliitto oli maailman historian pirullisin diktatuuri, jossa valtaa piti suppea politbyro ollen koko valtakunnan ainoat "äänestäjät". Maaseudulla asuva väestö oli maaorjan asemassa ilman kotimaan passeja, jotka tarvittiin laillisesti tapahtuvaan matkustamiseen. Ilmaisunvapaus oli ei pelkästään rajoitettua, vaan kiellettyä ankarin rangaistuksin. Jopa kirjoituskoneen yksityisomistus oli kiellettyä tai luvanvaraista vielä 80-luvulla. Jokainen ymmärtää, ettei sellainen yhteiskunta voinut jatkua enää nykymaailmassa. Eri asia taas on, että monilla suomalaisilla ei ollut tietoa todellisuudesta, koska se oli peitetty sodan jälkeisen propagandavyörytyksen alle.