Miksi kaupat eivät voi jakaa "vanhaa " ruokaa pois ilmaiseksi ???
Se ei ole heiltä enää pois !
Tai sitä saisi ostaa 50c kilo ???
Kyllä nyppii kun täysin hyvää tavaraa heitetään roskiin ja lukkojen taa, etteivät sitä saa ne jotka oikeasti taistelevat nälkänsä kanssa !!!
Se ei ole heiltä enää pois !
Tai sitä saisi ostaa 50c kilo ???
Kyllä nyppii kun täysin hyvää tavaraa heitetään roskiin ja lukkojen taa, etteivät sitä saa ne jotka oikeasti taistelevat nälkänsä kanssa !!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
nykyään seurakunnalle.
Joten pitää kuulua kirkkoon sadakseen entistä ALE-ruokaa.
Kirkko ei rovostaan luovu ja tässä yksi tapa pitää jäsenet.
Oli meinaa 45 min ohjelmassa tänään.
Niimpä!!
http://www.leipajono.smile.0lx.net/t116-ruokaa-roskikseen.html
merkittävästi aleruoan tarjontaa. S ällä on vain 30% ale eikä lainkaan leipiä. Samoin useimmat K-kaupat. Kun alkuperäinen hinta on noussut nämä aletuotteet ovat vieläkin hävyttömän kalliita-vaikka kauppiaalle käytännössä jätettä. Oli hyvä idea se ruokanysse bussi, ei tule niin mielettömiä jonoja kuin ruokajakelupaikoissa usein on. Keksejä, karkkeja ym sellaista saa Hesasta tosi halvalla Rautatieaseman pick & mix istä. Tosin aika yksipuolinen ruokavalio siitä tulee.
asiasta ""Se ei ole heiltä enää pois !"".Jos kauppiaat tekisivät kuten toivot niin valtava määrä ihmisiä siirtyisivät odottamaan niitä poisjaettavia ruokia vaikka taloudellisesti heidän ei tarvitsisi. Hyvin monet suomalaiset ja varsinkin eläkeläiset omaavat pihin luonteen vaikka rahaa olisi. Tuoreeen ruuan hinnat nousisivat koska ostajia olisi vähemmän. Jo nämä viimeistä myyntipäivää -50% alennukset vaikuttivat sen verran paljon että monet liikkeet lopettaneet.Tarjoaavat korkeintaan -30% vanhenevista ruuista.