Tarviis vinkkejä akun kiinnitykseen kun alkuperäin akku vaihdettu uuteen ja huonosti suunnitellut kiinnikkeet eivät pidä akkua kunnolla kiinni. Voiko akun alle huoletta viritellä esim jonkun kumimaton nostamaan akkua ylöspäin jotta kiinnikkeet nappaus paremmin kiinni. Vai olisiko parempi suosiolla käydä hakemassa jotku remmit akkua kiinni pitämään? vinkkejä hyvistä kiinnitys systeemeistä?
Vinkkejä akun kiinnitykseen?
4
1958
Vastaukset
- kierretankoa ehkä
En tajunnut oikein tätä selitystä jonka mukaan akkua pitäisi saada ylöspäin jotta kiinnikkeet nappaisivat siihen.
Uusissa akuissa on yleensä akun molemmissa päissä "huuli" joka toisessa päässä työnnetään akkutelineen päässä olevan peltilevyn alle ja toisen pään huulen päälle kiristetään pultilla vastaava mutta irrallinen peltiläpyskä.
Jos nuo huulet ovat liian matalat, voi alle tosiaan tunkea jonkin akkuhappoa kestävän kumimaton joka korottaa akkua sen verran että kiinnitysraudat ottavat tiukasti.
Vanhemmissa autoissa siitä telineen pohjasta tuli akun molemmilta puolilta pitkät metallitangot joiden päässä oli kierteet. Akun päälle tuli poikittain rauta joka kiristettiin näihin tankoihin siipimuttereilla.
Tällaiseen systeemiin voi vetäistä kierrepakalla pidemmät kierteet jos akku on niin matala ettei rauta kiristy sen päälle koska kierreosa loppuu kesken. Tai sitten tällaisen systeemin voi näpertää lattaraudan pätkästä ja parista kierretangosta.- akkuremmi
Siinä on just tuommoinen systeemi. ja tuo kyseinen peltiläpyskä ei ota kiinni akun reunaan jää liian ylös kun on pohjaa myöten kiristetty.
"Uusissa akuissa on yleensä akun molemmissa päissä "huuli" joka toisessa päässä työnnetään akkutelineen päässä olevan peltilevyn alle ja toisen pään huulen päälle kiristetään pultilla vastaava mutta irrallinen peltiläpyskä. " - lekaa
akkuremmi kirjoitti:
Siinä on just tuommoinen systeemi. ja tuo kyseinen peltiläpyskä ei ota kiinni akun reunaan jää liian ylös kun on pohjaa myöten kiristetty.
"Uusissa akuissa on yleensä akun molemmissa päissä "huuli" joka toisessa päässä työnnetään akkutelineen päässä olevan peltilevyn alle ja toisen pään huulen päälle kiristetään pultilla vastaava mutta irrallinen peltiläpyskä. "Käytä nyt vähä omaa järkeä ja nakuttelet vasaralla sen pellilipareen sellaseks, että se kiristää akun paikalleen. Ei täällä kukaan osaa näkemättä arvata millanen käikäle siihen tarvittais.
Vie pajalle ja pyydä seppää tekemään uus sopiva rauta jos on liian vaativa projekti itelle. - akkuremmi
lekaa kirjoitti:
Käytä nyt vähä omaa järkeä ja nakuttelet vasaralla sen pellilipareen sellaseks, että se kiristää akun paikalleen. Ei täällä kukaan osaa näkemättä arvata millanen käikäle siihen tarvittais.
Vie pajalle ja pyydä seppää tekemään uus sopiva rauta jos on liian vaativa projekti itelle.tuo unohtuikin oman järjen käyttö, hyvä nyt homma onnistuu kun otan sen mukaan kuvioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan693829Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan293073- 1242423
- 131656
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281462Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631346Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131120- 74999
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13842