Kreationistien keskustelutyyli

Oletteko huomanneet, että kreationistien keskustelun pääpiirteet ovat hyvin yksinkertaiset:

1. Johdatetaan keskustelu pois aiheesta

2. Toistetaan samoja asioita, jotka samassa keskustelussa on jo moneen kertaan käsitelty

3. Jos eteen tulee kysymys, mitä ei voi harhauttaa tai syöstä vastausta sivuraiteille, niin vaietaan

4. Yritetään kaikin keinoin urkkia toisen ihmisen persoonaa ja pyrkiä leimaamaan kanssakeskustelija

Siinähän ne olivatkin.
3261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voittoisan väittelyn ohjeet



Näitä ohjeita noudattamalla todennäköisyytesi voittaa väittely kasvaa huomattavasti. Voiton salaisuus on yrittää saada vastapuoli turhautumaan ja antamaan periksi, jolloin sinusta tulee väittelyn voittaja. Sillä ei ole merkitystä, kuka on oikeassa, sillä tärkeintä on voittaa väittely.

Kirjoita vastapuolesi nimimerkki aina väärin. Tällä tavoin ärsytät toista, ja hän saattaa tehdä suutuksissaan virheitä.

Kirjoita mahdollisimman vaikeaselkoisesti ja käytä paljon sivistyssanoja. Kun keskustelukumppanisi ei ymmärrä, sano sen johtuvan siitä, että hän ei haluakaan ymmärtää.

Lado toiselle hirveä määrä linkkejä pitkiin teksteihin ja pyydä häntä lukemaan ne. Älä edes ajattele, että tiivistäisit näiden linkkien sisällöt jotenkin. Tällä tavoin väsytät vastustajasi, jolloin hän saattaa luovuttaa.

Tee jokaisesta asiasta hengellinen ongelma. Painota, että saatana on jokaisen ongelman aiheuttaja ja vain ja ainoastaan Jumala voi auttaa.

Kun lainaat toisen tekstiä, älä merkitse lainauksiasi laittamalla rivin alkuun >-merkkiä. Ilmaise lainauksesi lainausmerkeillä tai mieluummin jollain vielä persoonallisemmalla tavalla, sillä kun sisäkkäisiä lainauksia tulee monta, toisen on vaikea hahmottaa keskustelun kulkua ja hän saattaa luovuttaa.

Lyö toista Raamatulla päähän mahdollisimman kovaa. Jos voit verrata vastustajiasi fariseuksiin tai syyttää heitä Jumalan Sanan mukailemisesta omiin tarpeisiin, käytä tilaisuutta häikäilemättä hyväksesi ja tuomitse harhaoppiset. Tällöin vastustajasi ymmärtävät, että Jumalan viha on heidän päällään ja heidän tulee tehdä parannus.

Jos joudut alakynteen, muistuta vastapuoltasi, ettei meidän ymmärryksemme riitä käsittämään kaikkea ja meidän kuuluu vain uskoa.

Älä koskaan pyri ratkaisemaan ongelmaa yhteistyössä toisen kanssa. Jätä omaan arvoonsa väitteet, että jos löydätte yhdessä oikean vastauksen, kaikki hyötyvät. Tällöin kaikki ymmärtävät, ettet tee totuuden suhteen kompromisseja, ja he saattavat muuttaa kantaansa.

Älä koskaan ajattele asiaa toisen kannalta tai ennakoi hänen vastaustaan, sillä on hänen tehtävänsä osoittaa mahdolliset päättelysi heikkoudet. Tällä tavoin teet väittelystä vastustajallesi pitkän ja raskaan ja hän saattaa luovuttaa.

Älä koskaan myönnä olleesi väärässä, tee myönnytyksiä tai kehu vastapuoltasi. Tällä tavoin saavutat vastustajasi arvostuksen, kun hän ymmärtää, että todella seisot mielipiteidesi takana.

Älä tuhlaa aikaasi miettimällä, voisiko jokin radikaali ja epäsovinnainen ajatus olla totta. Perinteistä ei saa luopua sentin vertaa, sillä enemmistö on aina oikeassa.

Kun olet jostakin asiasta eri mieltä, ilmaise mielipiteesi riittävän kärkevästi. Sinun ei tarvitse kirjoittaa perusteluja mielipiteellesi, sillä kaikki tietävät, että kyseessä on huutoäänestys ja eniten ääniä kerännyt mielipide on oikeassa.

Vaikka joku olisikin kumonnut väitteesi, älä anna periksi vaan toista se siitä huolimatta. Jätä vasta-argumentit huomiotta ja jatka edelleen totuuden julistamista, ikään kuin vastapuolesi ei olisi koskaan mitään sanonutkaan. Tällä tavoin kaikille syntyy vaikutelma, että sinun mielipiteesi on totta.

Äänestä
  • Täytyy ottaa neuvosta vaari (tai muori).

    Äänestä

Hoi.
Eiköhän noi kohdat päde ihan meistä jokaiseen. Ite oon törmänny sikamonta kertaa siihen että kun rupeaa pääsemään mielenkiintoisten asioiden äärelle ja vaikka kysyy kaverilta jotain - yleensä se toinen vastaa siihen helppoon kysymykseen eikä ota vaikeeseen kantaa. Ja sitten taas katoo paikalta...
Suomi24:n palsta unohtaa ja antaa anteeksi vähän turhan nopeasti. Viikon päästä kaikki kirjotukset on jo kadonnu tolta sivulta.

kp

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haarukka2 kirjoitti:

Oletteko huomanneet, että kreationistien keskustelun pääpiirteet ovat hyvin yksinkertaiset:

1. Johdatetaan keskustelu pois aiheesta

2. Toistetaan samoja asioita, jotka samassa keskustelussa on jo moneen kertaan käsitelty

3. Jos eteen tulee kysymys, mitä ei voi harhauttaa tai syöstä vastausta sivuraiteille, niin vaietaan

4. Yritetään kaikin keinoin urkkia toisen ihmisen persoonaa ja pyrkiä leimaamaan kanssakeskustelija

Siinähän ne olivatkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu