Rotuja ei ole olemassa -testi

Laitetaan riviin musta, juutalainen, arabi, kiinalainen ja valkoinen arjalainen. Ja sitten annetana lista roduista, niin kuinka moni osaa tunnistaa rivistä rotujen edustajat?
10496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Arabi ja juutalainen voivat olla yhtä valkoihoisia kuin "arjalainen".

Äänestä
  • miten tyhmä vastaus!

    t: testi "suvaitsevaisill...

    Äänestä

  • .... ....

    Äänestä

  • taidat olla hölmöläinen kirjoitti:

    .... ....

    Osa arabeista ja suurin osa juutalaisista on valkoihoisia. Kasvonpiirteistäkö heidät muka erottaisi?

    Äänestä

  • väitän kirjoitti:

    Osa arabeista ja suurin osa juutalaisista on valkoihoisia. Kasvonpiirteistäkö heidät muka erottaisi?

    aina erottaa, juutalaisia taas vähän vaikeempi, niitä ku on monenvärisiä. Mutta molemmista voi sanoa, no jotta aina se paska esiin tulee.

    Äänestä

  • taidat olla hölmöläinen kirjoitti:

    .... ....

    Katso nimierkkiäsi BUAHHAHAHAHHAHAHHAUAUHAUHA ha hauhuhauhaahauh uahahahauahahahahahahahaha hawwwww!

    Äänestä

Jokainen joka pystyy erottamaan beaglen pystykorvasta tai susikoiran kultaisesta noutajasta.............pystyy kasvattamaan puhdasrotuisia pentuja.

Äänestä
  • Rasistista koirapolitiikkaa!!! Ei ole eri koirarotuja! On vain yksi koirarotu! Kaikki koirat ovat samanlaisia ja eroja on vain rasistin silmin katsottuna!

    Äänestä

paremmin eläin ja kasvikunnan eroavaisuuksia.
Jos olisi vain yksi kutakin lajia,niin ei tarvittaisi koulujakaan eri rotuja ja kasvikuntia opettamassa.

Äänestä

Pystyn todennäköisesti erottamaan nämä toisistaan(ainoastaan uskonnon erottaminen voi olla vaikeaa, ellei juutalaisella sitten ole daavidinristiä kaulassaan).

Pystyn jopa vielä tarkempaan erotteluun. Pystyn nimittäin erottamaan muitakin kuin "rotupiirteitä". Olen niin etevä, että erotan punatukkaiset mustatukkaisista ja kaljut pitkätukkaisista. Pystyn myös erottamaan silmälasipäiset silmälasittomista ja yksikätiset kaksikätisistä. Jos vain pääsen tarpeeksi tarkasti tutkimaan erotan ruskeasilmäiset sinisilmäisistä, huonohampaiset hyvähampaisista, isonenäiset pieninenäisistä. Keskutelussa erottaisin varmasti myös täysijärkiset rassuista.

Vai ovatko kaikki ihmisiä erottavat piirteet todistukisia roduista? Tukan ja silmien väri on perinnöllistä. Onko käsitettävä niin, että kyseessä on kaksi eri rotua?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


testi "suvaitsevaisill... kirjoitti:

Laitetaan riviin musta, juutalainen, arabi, kiinalainen ja valkoinen arjalainen. Ja sitten annetana lista roduista, niin kuinka moni osaa tunnistaa rivistä rotujen edustajat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu