karjalan palautuspuheet Suomelle on naurettavia.Todellisnen asia jää syrjään puhuttaessa rajoista jotka valtioiden välillä ovat muuttuneet vuosisatojen aikana lukemattomat kerrat.sensijaan maaomaisuuden palautus onkin jo aivan toinen asia.venäjä kunnioittaa sopimuksia ja markkinatalouteen lähteneen valtion on ennen kaikkea kunnioitettava maaomaisuuteen perustuvaa omistusjärjestelmää.koko pankki ja bisnesmaailma pyörii tavaran ja kiinteistöjen ympärillä.Ilman laillista omistusoikeutta ei voida kuvitellakkaan kiinnityksiä ja lainoitusta ym mitä kuuluu peruskaupankäyntiin ja mikä luo rahoituksen pohjan.Siksi meidän karjala keskustelu onkin aina tökkinyt yhteen asiaan eli raja kysymyskseen.Valtioiden rajat on sovittu rauhanneuvotteluissa ja ovat kansainvälisesti tunnustettuja eikä niitä muuteta ilman molempien valtioiden yhteistä suostumusta eikä meillä suomalisilla ole intressiäkään mennä muuttamaan rajaa lähemmäksi Pitaria.Sensijaan maaomaisuuden anastuksesta on kulunut sen verran lyhyt aika historiassa (n 60 vuotta) että tuo asia ei ole oikeudellisestikkaan vanhentunut.Molmmat valtiot ovat yhtä mieltä stalinin järjettömyyksistä omaa kansaansa ja myös karjalan asutusta kohtaan joka voidaan myös katsoa kuuluvaksi venäjän väestöön.Noille ihmisille voitaisiinkin pyrkiä luomaan kaksoiskansalaisuus mikäli diplomatiaa riittäisi meidän puoleltamma.Meidän päättäjät ovat kuitenkin jämähtäneet jatkosodan jälkeiseen tilanteeseen niin syvästi että pitävät kiinni itsepintaisesti meidän kokemastamme kärsimyksestä eivätkä ymmärrä että molemmat osapuolet sodissa ovat yleensä häviäjiä.Asian kovimmat vastustajat vetoavat sopimukseen jolla siirtolaiset asutettiin sSuomessa luomalla uudistiloja joiden käypä arvo tuskin oli verrattavissa maan arvoon menetetyillä mailla.asia kuitenkin haluttiin aikanaan pois päiväjärjestyksestä ja Stalinin ja sen aikaisen neuvostoliiton painostuksesta karjalaiset asutettiin ympäri suomea.Tuon sopimuksen laillisuutta voidaan kuitenkin epäillä jo siitä yksinkertaisesta syystä että sopijapuolen toinen henkilö eli siirtolainen oli pakotetussa tilanteessa ja myös painostuksen alaisena.Normaalista kaupankäynnistä tuskin tuossa tilanteessa voidaan mennä puhumaan.Mutta tällaiseenkin seikkaan aina joskus kuulee tartuttavan.Sensijaan voitaisiin pyrkiä sopimuksilla huomioimaan valtiolle kuuluva osuus noihin maihin jotka edelleen juridisesti kuuluvat niiden oikeille omistajille joilla vielä monella on varmaan manttaalikirjat tallella ja jos ei ole ne saattavat löytyä jostain arkistojen salakätköistä ellei niitä ole Stalinin ja valtiovallan painostuksesta tuhottu.
Maaomaisuuden palautus
kissamies57
4221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjoitat asiaa mutta liian pitkästi, ei palstalaiset ymmärrä sellaista. Palautuksen puolustajat ovat yksinkertaisia ikäloppuja evakoita, vastustajat taas muuten vaan tärähtäneitä pissa-kakkafaneja tai isänmaan pettureita.
Tarjoa juttuasi keisarilliseen yliopistoon, saat varmaan dosentin paperit.
Venäjän on palautettava suomalaisilta ja suomensukuisilta ryöstämät maa-alueet ja korvattava kaikki ryöstöistä aiheutuneet vahingot.
Se ei ole mikään pikkusumma, kyse on yli 50 miljardin euron paketista.
asia. Kaikki väkuivallalla ryöstetty tulee palauttaa alkuperäisille omistajilleen. Ja alueet takaisn Suomen valtion yhteyteen.
Ei tää juttu ookkaan tarkotettu maakansalle vaan nille jotka yleensä miettii asioita.Venäjällä on omat intressit eikä sen luoteiskolkassa tapahtuva elinkeinotoiminta saa varmastikkaan niin suurta julkisuutta kuin meillä täällä kuvitellaan.Meillä monilla on sellainen käsitys että Venäjä on kokoajan varpaisillaan pienen Suomen liikkeistä mutta tuo maailman suurin valtio toimii pitkällä viiveellä,siksi täällä saakin vapaasti nuo änkyrä lapualaisetkin uhota ja touhuilla omassa pienessä maailmassaan mitä huvittaa.Vasta esim natojoukkojen sijoitus Suomen rajoille voisi aiheuttaa jotain toimenpiteitä tuollakin puolella.Meidän neuvottelukumppanikin tuskin on mikään Medjeedev tai Puutin koska naapurinamme on Itäkarjalan tasavalta eikä vaan venäjän federaatio.Todellisia kauppoja tuossa maassa voidaan tehdä paikallisesti eikä meidän valtioverailut Moskovaan tai pietariin ylennsä tuokkaan mitään muuta kuin kauniita korulauseita.Aloite onkin tällähetkellä venäjän puolella koska meidän päättäjät ovat näyttäneet jo kyvyttömyytensä asian hoidossa.Karjalan kannas kuuluu nykyään sotilasvyöhykkeeseen jolle ei ole pantu mitään tavotteista sen kehittämiseksi.venäläiset tuntevat siis alueen historian ja antavat ajan hoitaa arpiset haavat.