Maaomaisuuden palautus

kissamies57

karjalan palautuspuheet Suomelle on naurettavia.Todellisnen asia jää syrjään puhuttaessa rajoista jotka valtioiden välillä ovat muuttuneet vuosisatojen aikana lukemattomat kerrat.sensijaan maaomaisuuden palautus onkin jo aivan toinen asia.venäjä kunnioittaa sopimuksia ja markkinatalouteen lähteneen valtion on ennen kaikkea kunnioitettava maaomaisuuteen perustuvaa omistusjärjestelmää.koko pankki ja bisnesmaailma pyörii tavaran ja kiinteistöjen ympärillä.Ilman laillista omistusoikeutta ei voida kuvitellakkaan kiinnityksiä ja lainoitusta ym mitä kuuluu peruskaupankäyntiin ja mikä luo rahoituksen pohjan.Siksi meidän karjala keskustelu onkin aina tökkinyt yhteen asiaan eli raja kysymyskseen.Valtioiden rajat on sovittu rauhanneuvotteluissa ja ovat kansainvälisesti tunnustettuja eikä niitä muuteta ilman molempien valtioiden yhteistä suostumusta eikä meillä suomalisilla ole intressiäkään mennä muuttamaan rajaa lähemmäksi Pitaria.Sensijaan maaomaisuuden anastuksesta on kulunut sen verran lyhyt aika historiassa (n 60 vuotta) että tuo asia ei ole oikeudellisestikkaan vanhentunut.Molmmat valtiot ovat yhtä mieltä stalinin järjettömyyksistä omaa kansaansa ja myös karjalan asutusta kohtaan joka voidaan myös katsoa kuuluvaksi venäjän väestöön.Noille ihmisille voitaisiinkin pyrkiä luomaan kaksoiskansalaisuus mikäli diplomatiaa riittäisi meidän puoleltamma.Meidän päättäjät ovat kuitenkin jämähtäneet jatkosodan jälkeiseen tilanteeseen niin syvästi että pitävät kiinni itsepintaisesti meidän kokemastamme kärsimyksestä eivätkä ymmärrä että molemmat osapuolet sodissa ovat yleensä häviäjiä.Asian kovimmat vastustajat vetoavat sopimukseen jolla siirtolaiset asutettiin sSuomessa luomalla uudistiloja joiden käypä arvo tuskin oli verrattavissa maan arvoon menetetyillä mailla.asia kuitenkin haluttiin aikanaan pois päiväjärjestyksestä ja Stalinin ja sen aikaisen neuvostoliiton painostuksesta karjalaiset asutettiin ympäri suomea.Tuon sopimuksen laillisuutta voidaan kuitenkin epäillä jo siitä yksinkertaisesta syystä että sopijapuolen toinen henkilö eli siirtolainen oli pakotetussa tilanteessa ja myös painostuksen alaisena.Normaalista kaupankäynnistä tuskin tuossa tilanteessa voidaan mennä puhumaan.Mutta tällaiseenkin seikkaan aina joskus kuulee tartuttavan.Sensijaan voitaisiin pyrkiä sopimuksilla huomioimaan valtiolle kuuluva osuus noihin maihin jotka edelleen juridisesti kuuluvat niiden oikeille omistajille joilla vielä monella on varmaan manttaalikirjat tallella ja jos ei ole ne saattavat löytyä jostain arkistojen salakätköistä ellei niitä ole Stalinin ja valtiovallan painostuksesta tuhottu.

4

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoituksellasi

      Kirjoitat asiaa mutta liian pitkästi, ei palstalaiset ymmärrä sellaista. Palautuksen puolustajat ovat yksinkertaisia ikäloppuja evakoita, vastustajat taas muuten vaan tärähtäneitä pissa-kakkafaneja tai isänmaan pettureita.

      Tarjoa juttuasi keisarilliseen yliopistoon, saat varmaan dosentin paperit.

      • maanviljelijä Kannakselta

        Venäjän on palautettava suomalaisilta ja suomensukuisilta ryöstämät maa-alueet ja korvattava kaikki ryöstöistä aiheutuneet vahingot.

        Se ei ole mikään pikkusumma, kyse on yli 50 miljardin euron paketista.


      • ja vääjäämätön
        maanviljelijä Kannakselta kirjoitti:

        Venäjän on palautettava suomalaisilta ja suomensukuisilta ryöstämät maa-alueet ja korvattava kaikki ryöstöistä aiheutuneet vahingot.

        Se ei ole mikään pikkusumma, kyse on yli 50 miljardin euron paketista.

        asia. Kaikki väkuivallalla ryöstetty tulee palauttaa alkuperäisille omistajilleen. Ja alueet takaisn Suomen valtion yhteyteen.


      • kissamies57

        Ei tää juttu ookkaan tarkotettu maakansalle vaan nille jotka yleensä miettii asioita.Venäjällä on omat intressit eikä sen luoteiskolkassa tapahtuva elinkeinotoiminta saa varmastikkaan niin suurta julkisuutta kuin meillä täällä kuvitellaan.Meillä monilla on sellainen käsitys että Venäjä on kokoajan varpaisillaan pienen Suomen liikkeistä mutta tuo maailman suurin valtio toimii pitkällä viiveellä,siksi täällä saakin vapaasti nuo änkyrä lapualaisetkin uhota ja touhuilla omassa pienessä maailmassaan mitä huvittaa.Vasta esim natojoukkojen sijoitus Suomen rajoille voisi aiheuttaa jotain toimenpiteitä tuollakin puolella.Meidän neuvottelukumppanikin tuskin on mikään Medjeedev tai Puutin koska naapurinamme on Itäkarjalan tasavalta eikä vaan venäjän federaatio.Todellisia kauppoja tuossa maassa voidaan tehdä paikallisesti eikä meidän valtioverailut Moskovaan tai pietariin ylennsä tuokkaan mitään muuta kuin kauniita korulauseita.Aloite onkin tällähetkellä venäjän puolella koska meidän päättäjät ovat näyttäneet jo kyvyttömyytensä asian hoidossa.Karjalan kannas kuuluu nykyään sotilasvyöhykkeeseen jolle ei ole pantu mitään tavotteista sen kehittämiseksi.venäläiset tuntevat siis alueen historian ja antavat ajan hoitaa arpiset haavat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe