Ostin eilen mielenkiintoisen muistelmakirjan, joka kertoo lähes pelkästään kenraali Yrjö Keinosesta. Toki lopussa on muutama sivu hänen seuraajistaankin, mutta aivan eri sävyyn kirjoitettuna.
Vesterinen Veikko: Kolmen kenraalin kintereillä
Gummerus, 1995, 256 s., 1.p
Tästä kirjasta paistaa selvimmin esille puolustusvoimien korkeimmilla paikoilla vallitseva ilmapiiri: hillitön kateus ja virkojen kyttääminen. Kateus joka taatusti voittaa kiimankin, mutta toisaalta nämä miehet on jo sen ikäisiä että hyvä ruoka tai -asema on jo etusijalla! Vesterinen keskittyy kirjassaan valottamaan Keinosen persoonaa ja hänen käyttäytymistään sekä eroon johtaneita tapahtumia. Se mitä hän ei suoraan kerro on eversti Pyyryn tekemä itsemurha. Kerronta menee kirjassa siihen malliin, että kyseisen "Keinosen kesämökin pioneeriurakkatapauksen" jälkiselvittely ja lukuisat oikeudenkäynnit saattoivat edesauttaa ko. henkilön kuolemaa. Edes Pioneeriaselajin historian 2.osa ei kerro totuutta Pyyryn kuolemasta. Olihan käymässä niin, että ao. henkilö oli joutumassa ns. tulilinjalle oikeudenkäynnissä ja se oli liikää tälle sodassa kunnostautuneelle todelliselle "pioneeri-pioneerille"!
Aiheesta lisää:
Uusia tulkintoja kenraali Yrjö Keinosen erosta
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_2000/27.lokakuu/kenr4300.htm
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yrjö_Keinonen
http://www.google.com/search?q=yrjö keinonen&rls=com.microsoft:*&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1
Kateelliset armeijan kapiaiset?
5
474
Vastaukset
- on tuore
elämäkerta.Se on asiallisempi kuin Vesterisen juorukirja.
Pyyryn kuolemalla ei ole mitään tekemistä Keinosen jutun kanssa.
Kilpailu ylimmistä viroista ei armeijassa ole sen kummempaa kuin missään muussakaan isossa organisaatiossa, vaikkapa kirkossa, opetuslaitoksissa tai suuryrityksissä.Virkoja kun on aina vähemmän kuin halukkaita pyrkijöitä.- Pionieri
>Pyyryn kuolemalla ei ole mitään tekemistä Keinosen jutun kanssa<
Kerroppas sitten miten Pyyry kuoli...
Vesterisen kirjassahan kerrotaan kuinka P:sta olisi tullut syytetty oikeudessa ja syytetty juuri siksi että hän olisi hyväksynyt K:n temput jälkikäteen. - Keinosen kyydit
Airio, Pentti: Yrjö Keinonen - uudistajaksi asetettu. Edita, Maanpuolustuskorkeakoulun Sotahistorian laitos, 2007. - sivua.
http://agricola.utu.fi/julkaisut/kirja-arvostelut/index.php?id=1279&arvostele=4#arvostelu
Huolensa kullakin, kuten tällä kirja-arvostelijalla:
"Valitettavasti Airio ei mainitse minun olleen keskustalainen, vaan tekstistä voi päätellä, että olisin itse kuulunut taistolaisiin." - oli parantumaton
Pionieri kirjoitti:
>Pyyryn kuolemalla ei ole mitään tekemistä Keinosen jutun kanssa<
Kerroppas sitten miten Pyyry kuoli...
Vesterisen kirjassahan kerrotaan kuinka P:sta olisi tullut syytetty oikeudessa ja syytetty juuri siksi että hän olisi hyväksynyt K:n temput jälkikäteen.syöpä, joka toi tullessaan sietämättömät tuskat. Hän teki oman ratkaisunsa.
Pyyry olisi korkeintaan voitu tuomita sakkoihin virkavirheestä.Koeta käsittää, että Vestreinen kertoo paljolti erilaisia juoruja.
Pentti Airio teki pari vuotta sitten väitöskirjan Keinosesta. Lue se, niin tiedät jotakin. - Aloittaja
oli parantumaton kirjoitti:
syöpä, joka toi tullessaan sietämättömät tuskat. Hän teki oman ratkaisunsa.
Pyyry olisi korkeintaan voitu tuomita sakkoihin virkavirheestä.Koeta käsittää, että Vestreinen kertoo paljolti erilaisia juoruja.
Pentti Airio teki pari vuotta sitten väitöskirjan Keinosesta. Lue se, niin tiedät jotakin."Pyyry olisi korkeintaan voitu tuomita sakkoihin virkavirheestä.Koeta käsittää, että Vestreinen kertoo paljolti erilaisia juoruja."
Eikö se V kerro omia kokemuksiaan kun kerran sanoo niin? Sen kuuluisan Siporex -seinän läpi kuultuja...
Olisi laittanut vielä hameen päällensä niihin kirjan kuviin... akkamaista juorouilua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1544116Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa131755Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54886
- 71869