Maalaiset ja duunarit

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Maaseudulla asuvat ja työvaestö kielteisimpia maahanmuuttoa kohtaan/1135244358202

Maaseudulla asuvat ja työväestö kielteisimpiä maahanmuuttoa kohtaan
Erityisesti maaseudulla asuvat suhtautuvat varauksellisesti maahanmuuttajien määrän lisääntymiseen. Asia käy ilmi tuoreesta HS-Gallupista.

Myös työväestön keskuudessa on enemmän maahanmuuton lisäämisen vastustajia kuin kannattajia, ja miehet suhtautuvat maahanmuuttoon naisia kielteisemmin.

HS
10304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

on tarjottavana töitä maahanmuuttajille.
Virolaisia ja venäläisiä työskentelee paljon maatiloilla maa- ja metsätöissä. Lisäksi muuttajia työskentelee paljon kasvitarhoilla ja marjatiloilla kasvattamassa kukkia, tomaatteja ja kurkkuja, sekä poimimassa marjoja. Kunnat palkkaavat henkilöitä myös maatalouslomittajiksi.
Ilmeisesti artikkelin kirjoittaja ei tiedä, mitä tarkoittaa "maaseudulla asuva".

Äänestä
  • Niin, nämäkin kaikki maa-,metsä- ja puutarhatalousalan duunipaikat pitäisi täyttää suomalaisilla työntekijöillä.

    Mitäpä luulet; paljonko näistä kasvihuonetöistä ym. naapurikansalaisillemme maksetaan? Vastaus: niin surkean vähän, etteivät suomalaiset näitä töitä tee. Lisäksi nämä marjanviljelijät ym. sijoittavat halpatyövoimaansa esim. asuntovaunuihin tai saunarakennuksiin. Olisi viranomaisilla työsarkaa kitkeä tällainen riisto pois Suomesta.

    Äänestä

Testaus Operalla ja Firefoxilla, niin
molemmilla kerroilla vastaus oli:

"Hakemaasi sivua ei löydy


HS.fi tarjoaa sinulle päivän tärkeimmät uutiset maksutta ja ilman rekisteröitymistä. HS.fi kertoo myös mitä uutinen merkitsee. Löydät uutisista taustoja, kommentteja ja kuvakoosteita.

Tästä voit tilata HS Digilehden ja tutustua tilaajaetuihin.

Olemme hakeneet sinua mahdollisesti kiinnostavia sisältöjä HS.fi:n haulla. Hakutulokset löytyvät alta.

Ongelmatilanteissa ota yhteys [email protected]".

Äänestä

Siis se ryhmittymä (yleensä vihreitä), joka on kaikista turhin ja kallein yhteiskunnalle haluaa lisää elättejä.

Äänestä
  • rasita ainakan sossua.

    Äänestä

  • Joten eivät nämä kirjoitti:

    rasita ainakan sossua.

    On kiva saada ganjaa ja khatia kulttuurinrikkaudelta kun pappa betalar opiskelun.

    Äänestä

Niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin. Paikallisessa ravintossa aina joku kylähullu tulee haastaa riitaa ulkopaikkakuntalaiselle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mamukielteisimpiä kirjoitti:

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Maaseudulla asuvat ja työvaestö kielteisimpia maahanmuuttoa kohtaan/1135244358202

Maaseudulla asuvat ja työväestö kielteisimpiä maahanmuuttoa kohtaan
Erityisesti maaseudulla asuvat suhtautuvat varauksellisesti maahanmuuttajien määrän lisääntymiseen. Asia käy ilmi tuoreesta HS-Gallupista.

Myös työväestön keskuudessa on enemmän maahanmuuton lisäämisen vastustajia kuin kannattajia, ja miehet suhtautuvat maahanmuuttoon naisia kielteisemmin.

HS

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu