Vanhentunut

seronil -pakkauksessa lukee "käytettävä ennen 03 2009". Voiko vielä kuitenkin käyttää? Ei viitsisi heittää puolta pakettia poiskaan.
32874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vanhojen lääkkeiden teho voi alkaa heiketä, mutta eivät muutu esim. myrkyllisiksi. Ja eihän tuo sun lääkkees vielä vanhentunu ole, nappaa naamaan vaan.

Äänestä
  • toksisiksi=) Osa heikkenee, osa muuttuu tosiaan toks.

    Äänestä

Jotkut harvat lääkkeet, kuten antibiootit, menettävät tehonsa vanhetessaan. Valtaosaa lääkkeistä voi huoleti syödä, ellei pillerien ulkonäkö ole muuttunut. Jopa 1980-luvun puolivälissä tehdyt lasipurkissa olleet Temestat ovat täysin käyttökelpoisia ja toimivia tänäkin päivänä.

"Vanhentuneiden lääkkeiden kanssa kannattaa olla varovainen. Kaikki lääkkeet eivät muutu vanhetessaan myrkyllisiksi, mutta myös tehonsa menettänyt lääke voi aiheuttaa lisäriskejä potilaalle... Antibiootit ovat lääkeryhmä, joista osa (tetrasyklini) saattaa muuttua vanhetessaan jopa myrkyksi eli se aiheuttaa vanhentuneena nautittuna maksa ja munuaisvaurioita... Lääkkeet saattavat muuttaa koostumustaan ikääntyessään. Esimerkiksi nestemäiset yskänlääkkeet muuttavat väriä ja sakenevat. Asetyylisalesylihappoa sisältävät särkylääkkeet aspiriini ja disperin haisevat pistävästi, koska niistä haihtuu etikkahappoa, kun lääkkeet ovat vanhentuneet. "

http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/406

"Lääkepakkauksen pakkausmerkinnöistä voi tarkistaa lääkkeen viimeisen käyttöpäivämäärän. Siihen päiväykseen saakka tuotteen valmistaja takaa, että tuotteen vaikuttavat lääkeaineet ovat riittävän tehokkaita, jos lääke on säilytetty oikein. Säilyttämiseen kannattaakin kiinnittää huomiota, sillä lääkeaineet voivat hajota valon, lämmön, kosteuden tai mikrobiologisten tekijöiden vaikutuksesta ja muuttua uusiksi yhdisteiksi. Esimerkiksi foliolevyssä olevat tabletit saa ottaa foliolevystä irti vasta juuri ennen käyttöä, sillä folio toimii kosteussuojana.
Vanhentuneen lääkkeen teho voi heiketä tai sen vaikutustapa voi muuttua ja nämä voivat aiheuttaa lisäriskejä lääkkeenkäyttäjälle. Tuotteen värin/hajun muodostus voi aiheuttaa myös kosmeettisia haittoja. Joskus lääke voi vanhetessaan muuttua jopa myrkylliseksi. "

http://www.tohtori.fi/?page=8849471&id=7324358

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seronil kirjoitti:

seronil -pakkauksessa lukee "käytettävä ennen 03 2009". Voiko vielä kuitenkin käyttää? Ei viitsisi heittää puolta pakettia poiskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu