Toimituskulut

autosta

Minkälaisia kuluja pitää sisällä?

Uuden auton kaupassa?

Esittely-/käytetyn auton kaupassa?

5

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahaa...

      Eikö toimituskuluja voisi ajatella verottomana osana auton kauppahintaa. Eräät saksalaiset liikkeet perivät Suomen luokkaa olevaa toimitusmaksua, sitä perustellaan lähinnä paperien ja kilpien kuntoon laittamisella.

    • eli tasan 600€

      Eikös se ole viranomaiten määräyksestä uudessa autossa enintään 600€ ja käytännössä kaikki autoliikkeet pyytä just ton 600€. Kai se sisältää rekisteröinnin, kuljetukset, myyntihuollon (=tarrat irti, pesu, tarkastuksia).

      Taas tuli mielleen viimekeväinen Subarun tarjouspyynti Delta-autosta. Autoa ei ollu saatavilla VAKIOVÄRILLÄ, vaan ainoastaan ERIKOISVÄRILLÄ, joka maksoi muistaakseni 900€.

      • "mallivarustelusta...

        Rahaa asiakkailta kerätään, mutta toimitettu auto saattaa olla pesemätön ja lisäksi huonosti tarkastettu.

        Markka-aikaan kulut olivat vielä noin 600-1000 markkaa, silloin ei olisi mennyt 3000-4000 markan toimarit läpi ;o)


      • adljgqowglk

        lasipalatsin lämmityskulut, lasipalatsin siivous laskun, asiakkaille tarjotut kahvit, henkilökunnan tyky päivän kustannukset (ruuat juomat elämysmatkailuun erikoistuneen firman laskun yms...). Listaa voisi jatkaa loputtomiin, kun autokauppiaalta kysyy mitä toimituskulut pitävät sisällään. Itselläni tosin ostaessani auton merkkiliikkeestä ei oltu edes imuroitu. Edellisenä päivänä käydessäni katsomassa autoa takapenkki ja farmariauton takaosa oli koirankarvoja piukassa. Huomautin asiasta ja lupasivat tietenkin putsata auton. Katinkontit, kun menin noutamaan autoa oli karvat edelleen penkissä ja takaosassa. Ei oltu kuulemma ehditty / epähuomiossa jäi tekemättä. Lupasivat kyllä hoitaa asian, mutta henkilön tulo paikalle, joka olisi siivonnut auton, olisi kestänyt kaksi tuntia, joten päätin imuroida auton itse. Kaiken lisäksi kotiin päästyäni ajattelin tarkistella pyörän pulttien kireyden (neuroottinen luonne) ja kas' kummaa, etupäässä kaikki pultit kierretty sormitiukkuuteen.
        Ps. maksoin toimituskuluja 250 eur. Toivottavasti auttaa kuitenkin lasipalatsin seuraavan sähkölaskun maksamisessa.


      • ei autoveroa

        Tuo 600 € tulee puhtaasti siitä, että sen verran autoverolain perusteella voi enintään olla toimituskuluja joista ei tarvitse maksaa autoveroa. Auton hintaan sisällytettynä tuosta 600 eurostakin pitäisi maksaa autoveroa.

        Sisältäähän nuo toimituskulut kuljetuksen, puhdistuksen ja tarkistuksen, mahdollisesti lattiamatot ja roiskeläpät tms., mutta suoranaisesti tuo 600 € ei ole millään tapaa sidoksissa toimituksesta oikeasti syntyviin kustannuksiin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      89
      5645
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4742
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3057
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      90
      2976
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2654
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2049
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1996
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      116
      1460
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe