Kuka on oikeutettu määrittelemään feminismin?

Kuinka määrittelet feminismin?

Oletetaan, että on kaksi ihmisjoukkoa:

1. Tämä joukko vihaa miehiä, ja väittää feminismin ajavan yksinomaan naisten asemaa - jos saadaan naisten olot paremmiksi kuin miesten, sen parempi (miehethän ansaitsevat saada vähän takaisin vuosituhansien naisten sortamisen jälkeen)

2. Tämä joukko taas haluaa poistaa kaikennäköiset sukupuoliroolit ja väittää feminismin ajavan yleisesti sukupuolten välistä tasa-arvoa (myös miesten osalta) ja kaikennäköisen sukupuolen mukaan lokeroimisen kitkemistä.

Molemmat joukoista ovat suuria, molemmat väittävät olevansa feministejä ja kumpikin tyrmää toisen ryhmän ajatukset lähes täysin.

Tällöin herää muutama kysymys:

1. Kumpi joukko on oikeassa feminismin määritelmän suhteen?

2. Kumman joukon ihmiset ovat feministejä, vai ovatko kummankin?

3. Millä perusteella kumpikaan joukko voi määritellä feminismin?

4. Millä perusteella toisen joukon ajatukset ovat feministisiä ja toisen eivät?

5. Mitä on feminismi?

Feministeiksi itseään kutsuvat tuntuvat olevan toistensakin kanssa niin erimielisiä siitä, mitä feminismi on, ettei tässä oikein tiedä ketä uskoa ja miksi.

Ovat kuin uskovaiset eri uskonnoista - kaikki uskovat jumalaan/jumaliin, mutta kaikki väittävät omaa tapaansa toteuttaa uskoaan oikeaksi ja muiden vääräksi. Mistä tietää mikä tapa on oikea?

Te feministit tarvitsisitte jonkin todella suuren järjestön taaksenne, joka selkeästi määrittelisi mitä feminismi järjestön omasta mielestä on. Jos joku feministiksi itseään kutsuva olisi eri mieltä tuosta määritelmästä, hän voisi perustaa oman aatteensa omalla määritelmällään ja omalla nimellään.

Se saattaisi myös helpottaa ylipäänsä feminismistä keskustelua.

6

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faza1

      voi määritellä feminismin.

      • tuokin on

        Mutta kenen - ja miksi - määritelmä on oikea?


    • Rantasaunio

      Tulee vain pää kipeäksi. Anna feministien pohtia nuo asiat keskenään.

    • olisi jos olisin

      Olisi kiva olla nainen, maahanmuuttaja, afrikkalaistaustainen, homoseksuaali ja pakolainen. Saisi kaiken ilmaiseksi ja olisi aina oikeassa.

    • misogynekologi

      Feminismissä -aivan kuten kaikissa aatteissa- on useita suuntauksia ja koulukuntia. Feminismi ja sen tavoitteet ovat muuttuneet yhteiskunnallisen muutoksen mukana. On täysin toissijaista ja naiivia väitellä siitä, onko jokin näistä ryhmistä feminismiä vai ei.

      Tällä hetkellä feminismi on yleiskäsite, ei yksittäinen liike, joka ajaisi naisten oikeuksia. Esittämäsi "ihmisjoukot" ovat molemmat yhtä lailla feministejä. Tietenkin tässä voisi puhua vaikkapa radikaalista ja postmodernista feminismistä (vaikka postmoderni feminismikin on hyvin laaja käsite). Ongelma ei ole siinä, mikä ryhmä edustaa tai "tarkoittaa" feminismiä, vaan siinä, että halutaan nähdä feminismi yhtenä yksittäisenä ryhmänä tai terminä.

      Vastauksena kysymyksiisi:

      1. Kyseessä on kaksi eri koulukuntaa, ja kumpikaan tuskin ajattelee olevansa "se" feminismi. Siitä, kumpi on oikeassa, voidaan keskustella.

      2. Kummatkin ovat feministejä.

      3. Kumpikaan tuskin pyrkiikään määrittelemään feminismiä; tavoitteet ovat (toivoakseni) aivan muualla.

      4. Kummankin ajatukset ovat feministisiä, vaikka näkemykset eroavatkin.

      5. Feminismi on yleiskäsite, joka syntyi naisasialiikkeestä ja on siitä ajan myötä laajentunut.

      Ovatko maltilliset luonnonsuojelijat radikaaliaktivisteja enemmän luonnonsuojelijoita? Voiko vain toinen ryhmä kutsua itseään luonnonsuojelijoiksi?

      • Logiikka puuttuu

        Eli joos ajan miesten ylivaltaa ja mielestäni naiset voitaisiin alistaa takaisin siihen asemaan missä olivat pari vuosisataa sitten, mutta väitän olevani feministi, niin tarkoittaako tämä sitä että myös olen feministi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe