Adventistipastori uhkaili jos en maksa kymmenyksiä adventtikirkolle niin silloin varastan jumalalta.
8:20 Mutta Pietari sanoi hänelle: "Menkööt rahasi sinun kanssasi kadotukseen, koska luulet Jumalan lahjan olevan rahalla saatavissa.
A-kirkon rahanahneus
11
286
Vastaukset
Minua on puhutellut vain Jumala ko. asioissa.
Jokainen kypsyy aikanaan omaa vauhtia kaikessa mitä uskonelämään kuuluu.
Pastoritkin ovat ihmisiä, ja leipä kiinni asiasta ja siksi sydäntä lähellä ko. asia.
Kaikki rahaliikenne on vapaaehtoinen omantunnon asia lompakosta ulospäin jokaisella ja salainen asia kirkossa.
Uskoisin kuitenkin pastorin antaneen rakkaudessa tietoa, ´totuudet aina loukkaavat ihmistä, jos ne sotii aiempaa käsitystä tai ihmisen syntiä vastaan.
Jumalan työtä tehdään teknisillä, hengellisillä, henkisillä ja taloudellisilla voimavaroilla.
Jokainen suhteuttaa omat mahdollisuutensa armolahjojen ja tulojen mukaan.
Sanotaan että kymmenykset ovat tasapuoliset kaikille.
Tämä ei ole totta siltä pohjalta että toimeentulotuella elämiseen ei ole laskettu seurakuntien osuuksia, vaan ruoka, vaatteet ja asumisen ja talouden pikkutarpeet ja laskut.
Keskiansioilla 2000 euroa kuussa jää rahaa kymmenyksien jälkeen muuhunkin kuin noihin em., mutta toki jokainen osaa kuluttaa ja velkaa tehdä, on opintovelkoja ja perhettä.
Pastorit uhraavat auliisti yleensä.
Köyhän lesken ropo oli arvokas, ja Jumala halua pitkin hampain annettuja pakosta lahjoja.
Niillä ei ole arvoa ja siunausta.
Suosittelen antamaan iloiten mitä annat, iloista antajaa Jumala rakastaa, sanoo Raamattu.
Jumalan työ kysyy rakkautta, ei muuta.
Siihen kypsyy.
Kymmenyksillä on siunaukset, ja ne ovat käytännössä mm. sitä että huomaat että rahasi alkaa riittämään paremmin, ja et koko ajan ole halumassa sitä ja sitä, olet tyytyväisempi.
Kaikessa Jumalan työssä on kyse rakkaudesta lähimmäisiin, ja Jumalaan.
Jumalahan rakastaa meitä kaikkia.
Siunausta
jari laurila
KYMMENYKSET JA NIIDEN KÄYTTÖ
Jumala odottaa Hänen omikseen tunnustautuvilta vapaaehtoisia uhreja. Kymmenysten suhteen asia on toisin, sillä Jumala esittää, että kymmenesosa ihmisen tuloista ilman muuta kuuluu Jumalalle. (3 Moos 27:30,32) Kymmenesosa palautetaan Jumalalle Jumalan omaisuutena, ja käytetään evankeliumin työhön. Koko maailma on Herran ja Jumalan omaisuutta. (1 Kor 10:26, 2 Moos 19:5, 3 Moos 25:23) Siksi ihmisellä ei ole oikeutta aivan oman mielensä mukaan käyttää varojaan.
Kymmenykset mainitaan ensimmäisen kerran jo 1 Moos 14:20, kun Aabraham maksoi kymmenykset. Myös patriarkka Jaakob maksoi kymmenyksiä. (1 Moos 28:20-22) Temppelipalveluksen aikana kymmenykset maksettiin Leevin heimon papeille, jotka vastasivat temppelipalveluksen hoidosta, eli “evankeliumin työstä.” Kaikki kymmenykset menivät leeviläisten ylläpitoon, joille ei maata annettu lainkaan. (4 Moos 18:21-24) Vanhassa liitossa kymmenyksien maksu merkitsi Jumalan tunnustamista.
Lisäksi kerättiin uhrilahjoina muihin menoihin. Temppelin rakentaminen tapahtui uhrilahjoin. (2 Moos 25:1-8, 35:4-29) Köyhien sosiaaliapukin rahoitettu. (3 Moos 19:9-10, 25:25-28, 35-46) Alkuseurakunnassa annettiin lahjoja köyhille erikseen. (Apt 11:29, 1 Kor 16:1-4, Gal 2:10)
Profeetta Malakia puhutteli kansaa ankarasti kun kansa laiminlöi kymmenyksien maksun: Mal 3:7-12. Kymmenyksien maksuun on liittynyt aina Herran siunaus. (Jae 10) Malakia opetti kymmenyksien laiminlyömisen olevan riistämistä Jumalalta. (jae 8) Nykyaikana on paljon kertomuksia miten Herra on siunannut ihmeellisesti kymmenyksien maksajia. Rahat riittävät paremmin kun maksaa kymmenykset! Siunaus on näkynyt käytännössä kun rahaa on ihmeellisesti järjestynyt pulaan, ja että kristitty on tyytyväinen, eikä jatkuvasti näe turhia houkutuksia. Jumalan valtakunnan etsiminen on tärkein asia, ja Jeesus lupasi kaiken muunkin järjestyvän kun ensin huolehtii Herran työn. (Matt 6:32-33)
Uusi Testamentti muistuttaa kymmenyksistä, että temppelin palvelijat saavat kymmenyksistä elantonsa. Evankeliumin työntekijöillä on elantoon oikeus, koska kokopäiväisen evankeliumin työn vuoksi voimat ja aika eivät enää riitä elannon hankkimiseen muualta. “-Samoin Herra on määrännyt että evankeliumin julistajien tulee saada elantonsa evankeliumista.” (1 Kor 9:13-14) Paavali vertasi uuden liiton aikaa kymmenysasiassa leeviläisten aikaan. Jeesus muistutti kymmenyksistä kehottaessaan oikeudenmukaisuuteen, laupeuteen ja uskollisuuteen. Vapahtaja muistutti että näitä arvoja tulee noudattaa, “noita muitakaan (kymmenyksiä) unohtamatta.” (Matt 23:23) Mark 12:17 Jeesus kehotti antamaan Jumalalle mikä Jumalalle kuuluu.
Lopun aikana evankeliumin työn merkitys on ehkä vieläkin suurempi mitä oli temppelipalveluksen aikaan vanhassa liitossa? Siksi myös varoista huolehtiminen on tärkeä uuden liiton uskovan etuoikeus. Sananpalvelijoilla on oltava mahdollisuudet viedä evankeliumia. Maallikot tietenkin huolehtivat myös oman osuutensa kykyjensä ja armolahjojensa mukaan minkä voivat erilaisissa palvelutehtävissä lähimmäisten hyväksi Herran työssä.
Ahneus on synti joka ajaa itsekkyyteen, rakkauden tekojen ja evankeliumin työn laiminlyömiseen. (Matt 6:24, Luuk 12:15, Ef 5:3) Jos kaikki huolehtisivat uskollisesti taloudenhoitonsa Herran edessä, ei evankeliumin työ kärsisi puutetta. Jos kaikki huolehtisivat talenttinsa Herran edessä, työ edistyisi, ja tuottaisi hedelmää runsaammin. (Matt 25:14-30, 24:45-51, 21:33-46, 2 Kor 9:6, Gal 6:7,9) Herra lupaa pitää huolen omistaan. (Ps 37:3-5, Matt 19:27-29, Joh 14:1-3)
PITÄÄKÖ KRISTITYN UHRATA OMAISUUTENSA PELASTUAKSEEN?
Opetuslapset jättivät kaiken ja lähtivät seuraamaan Jeesusta. Jeesus sanoi: "Tietäkää siis: -Yksikään teistä ei voi olla minun opetuslapseni, ellei hän luovu kaikesta mitä hänellä on." (Luuk 14:33)
- Jeesus tuomitsee kaiken puolisydämisyyden. Hän haluaa ihmisen kokonaan. Kaikesta luopuminen ei tarkoita vain rahaa ja aineellista, vaan kaikkea mihin mieli on kiintynyt, jopa omaa elämääkin. Itsekieltäymys on kristittynä olemisen yksi ehto. Kuitenkin tähän liittyi sen hetken tilanne opetuslasten kohdalla. Jeesus kulki ja liikkui paljon ja he eivät voineet olla sitoutuneita yhteen paikkaan. (Luuk 9:57-62, 18:28-30, 22:35-36)
Kristityn kaikki omaisuus on lainaa Jumalalta. Jumala omistaa ja on antanut kaiken.(Ps 24:1, 50:9-12, 3 Moos 25:23) Poikakin osansa (Ps 2:7-9, Matt 28:18, Joh 3:35, 13:3, Job 1:3, 31:38-39) Jumalan ihmiselle lainaamasta omaisuudesta on ihmisen tehtävä tili Jumalalle. (Luuk 16:1-13) Jumala on antanut ohjeet kymmenyksistä ja kiitosuhreista jotka koituvat sielujen pelastukseksi lähimmäisten hyväksi Jumalan kunniaksi. Ihminen saa omistaa! Yksityisomaisuus ei ole väärin. Monet Raamatun uskonmiehistä olivat varakkaita. (1 Moos 13:2, 24:35, 26:12-14, 32:10, 13:5-6) Kysymys onkin siitä ettei ihmisen sovi kiinnittää sydäntään maalliseen jos Jumala on maallista omaisuutta siunannut. Raamatun rikkaat uskonmiehet huolehtivat Herran temppelin tarpeista ja köyhistä. Jumala siunaakin omaisuutta tarkoituksenaan varojen välittäminen Herran työsä ja puutteenalaisten tarpeisiin.
Jeesus varoittaa keräämästä aarteita maan päälle. (Matt 6:19) Rikas nuorukainen kiinnitti sydämensä maalliseen omaisuuteensa, eikä hän siksi tahtonut seurata Jeesusta. (Matt 19:21-23) Rikas mies ja Lasarus on vanha juutalainen kertomus jo ennen Jeesuksen aikoja. Jeesus käytti vertauksessaan tätä kansan tuntemaa tarinaa kuvatakseen rangaistusta joka seuraa ahneudesta. Rikas mies ei huolehtinut köyhistä, vaan ahneuksissaan piti kaiken itsellään. (Luuk 16:19-31)
Jeesus piti ihanteena auttamisen halua, ja kehotti kokoamaan aarteita taivaaseen. Tätä samaa lähimmäisrakkauden henkeä on kristityn seurattava. (Luuk 12:33) Alkuseurakunnassa kokeiltiin ja noudatettiin yhteisomistusta (Apt 2:44-45, 4:34-37) ajatuksella että kaikki oli Kristuksen. Kukaan ei kärsinyt puutetta ja rakkaus vallitsi. Kuitenkin myös tänä aikana oli voimassa omaisuuden omistusoikeus. (Apt 5:4, Room 16:2,5 (talo oli oma) Kol 4:15) Omistusoikeus oli alkuseurakunnankin aikana, mutta uskova teki hyvin kun uhrasi mahdollisimman paljon yhteiseksi hyväksi.
Kristityn tulee antaa sen mukaan mitä hänen sydämensä vaatii, omantunnon mukaan. Ei pakosta tai määryksestä. (2 Kor 9:7) "Iloista antajaa Jumala rakastaa." Paavali puhuikin iloisen uhrimielen puolesta, ei kaiken myymisen puolesta. Kristittyjen aarre ja omaisuus on ikuisissa asioissa. (Hebr 10:34, 1 Tim 6:17-19) Jeesus vertasi taivaan valtakuntaa aarteeseen jonka mies löysi ja innoissaan myi kaiken minkä omisti. (Matt 13:44-46) Jeesus on kristityn elämässä tärkeimmällä sijalla jolloin kaikki muu saa väistyä. (Matt 10:37-39)
Jumala on asettanut evankeliumin työn ihmisen tehtäväksi. Jumala on Henkensä välityksellä läsnä, mutta Hän ei pudota seteleitä taivaasta eikä enkelit astu tekemään käytännön työtä. Herran työ rahoitetaan vapaaehtoisilla uhreilla ja kymmenyksillä. Kun taivaan valo loistaa ja Henki koskettaa sydäntä, itsekkyys katoaa. Jumala siunaa omilleen varoja, että työ voi menestyä. Jumala vaatii tilin omastaan ja ihminen kieltäytyy ilosta ja rakkaudesta evankeliumin työn hyväksi turhuuksista ja ylellisyydestä.
Lopun ajan evankeliumin työssä tarvitaan varoja enemmän kuin oli tarpeen patriarkkojen aikana. Kiitollisuus Kristuksen uhrista ja pelastuksesta saa kristityn iloiselle uhrimielelle. Jokainen antaa sen verran kuin on saanut eli suhteessa mahdollisuuksiinsa. "Jolle on paljon annettu, siltä paljon vaaditaan, ja jolle on paljon uskottu, se pannaan paljosta vastaamaan." (Luuk 12:48) "Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa." (Matt 10:8, 2 Kor 8:7,11-12, 9:8-11)- pakanakristitylle.
Apostolien kirjeissä on 0(nolla) kappaletta opetuksia kymmenysten maksamisen velvollisuudesta tai edes suosituksesta. Heprealaiskirjeessäkin, jonka vastaanottajat olivat JUUTALAISkristittyjä, mainitaan kymmenykset vain ohimennen vertailtaessa Mooseksen ja Jeesuksen liittoja.
Tuolla 3.Moos.27. luvussa puhuttiin ELÄIMISTÄ ja SADOSTA eikä rahasta.
Tietysti, jos te adventistit koette olevanne juutalaisia ettekä pakanoita, niin viettäkää sapattia ja lehtimajanjuhlaa ja maksakaa kymmenyksiä. Muistakaa ympärileikatakin itsenne. Se tuppaa "nykyajan juutalaisilta" unehtumaan!
Te pastorit maksatte mielellänne kymmenyksiä, sillä TEHÄN SAATTE NE VÄHENTÄÄ VEROTUKSESSANNE! - öljyastiat täynnä.
pakanakristitylle. kirjoitti:
Apostolien kirjeissä on 0(nolla) kappaletta opetuksia kymmenysten maksamisen velvollisuudesta tai edes suosituksesta. Heprealaiskirjeessäkin, jonka vastaanottajat olivat JUUTALAISkristittyjä, mainitaan kymmenykset vain ohimennen vertailtaessa Mooseksen ja Jeesuksen liittoja.
Tuolla 3.Moos.27. luvussa puhuttiin ELÄIMISTÄ ja SADOSTA eikä rahasta.
Tietysti, jos te adventistit koette olevanne juutalaisia ettekä pakanoita, niin viettäkää sapattia ja lehtimajanjuhlaa ja maksakaa kymmenyksiä. Muistakaa ympärileikatakin itsenne. Se tuppaa "nykyajan juutalaisilta" unehtumaan!
Te pastorit maksatte mielellänne kymmenyksiä, sillä TEHÄN SAATTE NE VÄHENTÄÄ VEROTUKSESSANNE!Uusi Testamentti kehoittaa sinua luovuttamaan kaikkesi, eli kymmenykset ovat roposia, jota liiastasi yrität antaa ja puheittesi mukaan näyt hekuvoivan lihassasi.
Esimerkki sinulle on lesken ropo, jonka hän antoi elämisestään.
Mutta sinullehan se on liikaa, sinulla ei ole öljyastiaa, joka voisi täyttyä uskosi määrän mukaisesti, koska lihan ja suun hedelmät spiikkaa kokoajan syntiä.
Lue Sanasta, koska pelastusasia käsittää koko ihmisen historian paratiisista taivaanporteille Jumalan pelastussuunnitelmaa.
Sen keskus on Golgatan risti, alusta loppuun, mutta kun olet repinyt osan Raamattuasi palasiksi.
Sinulle jää vain se uskosikäsitteinen öljytippa astiaasi jolla leivot vain yhden leivän eikä yhtään enempää.
Siunaus jää lihasi mitan mukaiseksi.
Lue kymmenyksistäkin ja opi siitä.
http://www.kymmenykset.fi/
Tee kuitenkin ensin minulle pieni leipä ja tuo se tänne. Leivo vasta sitten itsellesi ja pojallesi.
Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Ei tyhjene jauhoruukku eikä ehdy öljypullo, ennen kuin Herra antaa sateen maan päälle.
Eli ympärileikkaa sinä sydämesi Jumalan edessä, että pääset Jumalan valtakuntaan sisälle.
Sinulta puuttuu usko Kristukseen ja sen myötä kaikki. pakanakristitylle. kirjoitti:
Apostolien kirjeissä on 0(nolla) kappaletta opetuksia kymmenysten maksamisen velvollisuudesta tai edes suosituksesta. Heprealaiskirjeessäkin, jonka vastaanottajat olivat JUUTALAISkristittyjä, mainitaan kymmenykset vain ohimennen vertailtaessa Mooseksen ja Jeesuksen liittoja.
Tuolla 3.Moos.27. luvussa puhuttiin ELÄIMISTÄ ja SADOSTA eikä rahasta.
Tietysti, jos te adventistit koette olevanne juutalaisia ettekä pakanoita, niin viettäkää sapattia ja lehtimajanjuhlaa ja maksakaa kymmenyksiä. Muistakaa ympärileikatakin itsenne. Se tuppaa "nykyajan juutalaisilta" unehtumaan!
Te pastorit maksatte mielellänne kymmenyksiä, sillä TEHÄN SAATTE NE VÄHENTÄÄ VEROTUKSESSANNE!Onko kirkollisverotus aito Raamatullinen toimitus?
- omaisuutesi
Una-Fortuna2 kirjoitti:
Onko kirkollisverotus aito Raamatullinen toimitus?
Adventtikirkolle ei kannata maksaa "pakollisen vapaaehtoisia" kymmenyksiä.
- Seraja-m55
pakanakristitylle. kirjoitti:
Apostolien kirjeissä on 0(nolla) kappaletta opetuksia kymmenysten maksamisen velvollisuudesta tai edes suosituksesta. Heprealaiskirjeessäkin, jonka vastaanottajat olivat JUUTALAISkristittyjä, mainitaan kymmenykset vain ohimennen vertailtaessa Mooseksen ja Jeesuksen liittoja.
Tuolla 3.Moos.27. luvussa puhuttiin ELÄIMISTÄ ja SADOSTA eikä rahasta.
Tietysti, jos te adventistit koette olevanne juutalaisia ettekä pakanoita, niin viettäkää sapattia ja lehtimajanjuhlaa ja maksakaa kymmenyksiä. Muistakaa ympärileikatakin itsenne. Se tuppaa "nykyajan juutalaisilta" unehtumaan!
Te pastorit maksatte mielellänne kymmenyksiä, sillä TEHÄN SAATTE NE VÄHENTÄÄ VEROTUKSESSANNE!"Ettekö tiedä, että ne, jotka hoitavat pyhäkön toimia, saavat ravintonsa pyhäköstä, ja jotka ovat asetetut uhrialttarin palvelukseen, saavat osansa silloin kuin alttarikin?
Samoin myös Herra on säätänyt, että evankeliumin julistajain tulee saada evankeliumista elatuksensa." 1. Kor. 9:13, 14
Tärkeintä on, että Jeesus tukee kymmenysopetusta.
"Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan (kymmenyksiä) sikseen jättää." Matt. 23:23
Jeesus vain huomauttaa, että oikeus, laupeus ja uskollisuus ovat vielä tärkeämpiä kuin kymmenykset. Ymmärrän hänen lausuntonsa samalla niin, että jos kymmenyksiä palauttava on kova lähimmäistään kohtaan, menettää hän sen siunauksen, jonka muuten saisi. - Juu-ta-lai-sil-le
Seraja-m55 kirjoitti:
"Ettekö tiedä, että ne, jotka hoitavat pyhäkön toimia, saavat ravintonsa pyhäköstä, ja jotka ovat asetetut uhrialttarin palvelukseen, saavat osansa silloin kuin alttarikin?
Samoin myös Herra on säätänyt, että evankeliumin julistajain tulee saada evankeliumista elatuksensa." 1. Kor. 9:13, 14
Tärkeintä on, että Jeesus tukee kymmenysopetusta.
"Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan (kymmenyksiä) sikseen jättää." Matt. 23:23
Jeesus vain huomauttaa, että oikeus, laupeus ja uskollisuus ovat vielä tärkeämpiä kuin kymmenykset. Ymmärrän hänen lausuntonsa samalla niin, että jos kymmenyksiä palauttava on kova lähimmäistään kohtaan, menettää hän sen siunauksen, jonka muuten saisi.Ei EI ei EI ei meille pakanoille. Jeesuksen kuulijat olivat juutalaisia. Siis juutalaisia. Juutalaisia siis.
Meille pakanakristityille löytyy yhteensä nolla raamatunkohtaa, jotka meille määräisivät kymmenyksiä.
Meitä opetetaan antamaan omastamme puutteessa oleville, oman sydämen mukaan. MIKSI PAAVALI EI kirjeissään esim. korinttolaisille vetoa Vanhaan Testamenttiin ja näytä näille Malakian kirjasta, että pitäisi tuoda täydet kymmenykset???? Sehän olisi ollut "raamatullista opettamista antamisesta"...
Kävelettekö muuten veden päällä? Se on selvästi Jeesuksen ja Pietarin esimerkeillä meille uskoville määrätty teko. - Seraja-m55
Juu-ta-lai-sil-le kirjoitti:
Ei EI ei EI ei meille pakanoille. Jeesuksen kuulijat olivat juutalaisia. Siis juutalaisia. Juutalaisia siis.
Meille pakanakristityille löytyy yhteensä nolla raamatunkohtaa, jotka meille määräisivät kymmenyksiä.
Meitä opetetaan antamaan omastamme puutteessa oleville, oman sydämen mukaan. MIKSI PAAVALI EI kirjeissään esim. korinttolaisille vetoa Vanhaan Testamenttiin ja näytä näille Malakian kirjasta, että pitäisi tuoda täydet kymmenykset???? Sehän olisi ollut "raamatullista opettamista antamisesta"...
Kävelettekö muuten veden päällä? Se on selvästi Jeesuksen ja Pietarin esimerkeillä meille uskoville määrätty teko.1. Kor. 9:14 Paavali puhuu Korintin Kristukseen uskoville tuon minkä puhuu evankeliumin julistajien taloudellisesta tukemisesta.
Minulle on täysin selvää tämän ko. tekstin kontekstin suhteen, että Paavali tarkoittaa siinä kymmenysperiaatetta. Pitää myös muistaa, että Paavalin Raamattu oli lähinnä Vanha Testamentti, jonka viimeisillä sivuilla Jumala ilmoittaa omilleen kymmenystotuuden, Malakia 3:8-11.
Room. 2:28, 29 mukaan myös Paavalille oli todellinen juutalainen eli hengellinen juutalainen se, joka sisällisesti on juutalainen, joka on kokenut sydämen ympärileikkauksen Hengessä eli on kokenut uudestisyntymän eli uskoontulon Kristuksessa.
Tämä hengellinen juutalaisuus ei siis ole mitenkään rajoittunut maalliseen kansallisuuteen vaan siihen, että uskoo Kristukseen.
Uskon, että kymmenysperiaate oli apostoleille yhtä itsestäänselvä tosiasia kuin Jumalan lainkin voimassaolo, että sitä ei siksi tarvinnut enää VT:sta kirjaimellisesti toistaa vaan ilmaista se UT:n evankeliumin luonteenomaisessa vapaudessa, sillä kymmenyksissä on kuitenkin kyse Jumalan siunauskanavasta, joka on ihmisen hyödyksi eikä suinkaan menetykseksi.
Voidaankin kokemuksellisesti tehdä kysymys: "Oletko nähnyt kymmenysten palauttajan kerjäävän?"
Mitä sitten tulee viimeiseen kysymykseesi - veden päällä kävelyä ei ole missään Raamatussa määrätty teoksi uskoville Jeesuksen tai Pietarin esimerkillä. Jeesus vain näki silloin opetuslastensa joutuvan vaaraan myrskyssä ja meni varmistamaan tilanteen.
Uskon, että jos meille tulee joskus välttämättömäksi liikkua veden päällä ja Jumala tahtoo meitä siinä auttaa, niin totisesti se toteutuu, mutta Jumala ei auta sellaisissa kuin vain välttämättömissä tai paremminkin pakottavissa hätätilanteissa.
- lieneekö
tuo rahanahneus seurakunnissa yksin a-kirkossa ja sellainenhan on seurakunta, kuin sen jäsenet.
- aina vain rahaa
pastorit ovat luonnollisesti huolestuneita seurakuntansa hyvinvoinnista. Ilman rahaa kun on melko mahdoton elää. Kyllä se raha on tärkeässä osassa jokaisessa seurakunnassa, jossa se ei lankea kuin manulle illallinen, kuten luterilaisessa ja ortodoksisessa kirkossa tapahtuu veronkannan kautta. Ei seurakunta voi toimia, jos kukkaro on tyhjä. Loppuu leipä papilta ja muilta palvelijoilta, sitäkautta näivettyy koko seurakunta. Iloista antajaa Jumala rakastaa, mutta jos joudut sen tekemään murhemielin, niin Herra armahtakoon sinut antamisen pakolta.
- Seraja-m55
Ei pastorin tarvitse tuollaista itse sanoa.
Minä ennemminkin uskon, että hän on esittänyt sinulle Jumalan Sanan, jossa Jumala sanoo seuraavasti: "Riistääkö ihminen Jumalalta? Te kuitenkin RIISTÄTTE minulta. Mutta te sanotte: "Missä asiassa me sinulta riistämme?" Kymmenyksissä ja antimissa.
Te olette kirouksella kirotut, kun te, koko kansa, riistätte minulta.
Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani olisi ravintoa, ja siten koetelkaa minua, sanoo Herra Sebaot: totisesti minä avaan teille taivaan akkunat ja vuodatan teille siunausta ylenpalttisesti.
Ja minä karkoitan nuhtelullani teiltä syöjäsirkat turmelemasta teidän maanne hedelmää, eikä teidän viiniköynnöksenne kedolla ole hedelmätön, sanoo Herra Sebaot." Malakia 3:8-11
Sinä voit tietenkin maksaa kymmenykset mihin kirkkoon tahansa, mutta pääasia on se, että mikäli sinä Raamatusta ymmärrät tämän siunaavan totuuden palauttaa Jumalalle, kaiken Omistajalle, kymmenesosan hänen työnsä tukemiseksi, niin silloin toimit Jumalan tahdon mukaan.
Uskon miljoonien muiden kanssa, että 10/10 ilman Jumalan siunausta on vähemmän kuin 9/10 Jumalan siunauksen kera. Eihän tuo siunaus välttämättä ole aina taloudellinen. Se voi olla terveydellinen tai vaaroilta suojaava yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575765Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752952Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222198No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401955- 191838
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah741018