Vivaroon tehoja?

Mitenkäs olis viisainta lisätä hieman tehoa 1.9 Di vivaroon? Mikä olis vielä järkevää niin ettei tarvisi pistää mitään turboja uuteen uskoon tai kone remontteja tarvisi tehdä? Mietin että jos 20 - 40 heppaa tulis lisää, tuskin vielä tarvii alkaa kovin aktiivisesti vaihtelemaan kytkimiä tai vetoniveliä.
5926
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siinä, että laitat kellon soimaan 5 minuuttia aikaisemmin, niin ei tarvi pitää niin kovaa kiirettä.
Vivaron tehot riittävät hyvinkin kuljettamaan autoon laillisesti sopivat tavarat.

Äänestä
  • Täytynee laittaa sitten kelloa vaan soimaan, mitä aikasemmin kello soi, sen paremmin vivaro kiipeää pitkät nousut kärry täynnä betoni jätettä... kiitos tästä vastauksesta, huomenna herään jo neljältä!

    Äänestä

  • kyllä näin on! kirjoitti:

    Täytynee laittaa sitten kelloa vaan soimaan, mitä aikasemmin kello soi, sen paremmin vivaro kiipeää pitkät nousut kärry täynnä betoni jätettä... kiitos tästä vastauksesta, huomenna herään jo neljältä!

    Vaikka autoni ei ole Vivaro, tein saman tempun säädättämällä moottorin säätöjä, eli ns. lastuviritys ilman että mitään fyysisiä komponentteja asennetaan moottoriin. Homma tehtiin noin vuosi sitten ja mitään ongelmaa ei ole siitä ollut ja teho nousi kuten oli luvattu, eikä kulutus muuttunut. Tehtiin tällaisessa paikassa www.motorbit.fi

    Äänestä

Ainoa tapa välttyä lastutuksen tuomilta kulumis- tms. ongelmilta on ostaa jo valmiiksi tehokkaampi auto.
Lastutuksissa jos pysyy maltillisena ja ei aja talla pohjassa kokoajan niin yleensä paikkoja ei sen pahemmin mene rikki kuin ilman lastuakaan. Mutta tuossa peräkärryn vedossa juuri auto on kovilla, joten sitä varten juuri kannattaisi harkita vakiona tehokkaampaa mallia jos auton vakiotehot eivät riitä.

Äänestä
  • Itse ostin juurikin tästä syystä Vivaron 107Kw version ja kuinka kävi vauhtipyörä kului epätasaisesti ja ravisti niin pirusti liikkeelle lädettäessä mistä johtuen nivelet rikki ja vetarit sököt ja vielä rattiin klappia et se siitä teho kesto suhteesta taitaa vehkeissä olla samat kilkkeet sisällä ?????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niin että siinä on jotain j... kirjoitti:

Mitenkäs olis viisainta lisätä hieman tehoa 1.9 Di vivaroon? Mikä olis vielä järkevää niin ettei tarvisi pistää mitään turboja uuteen uskoon tai kone remontteja tarvisi tehdä? Mietin että jos 20 - 40 heppaa tulis lisää, tuskin vielä tarvii alkaa kovin aktiivisesti vaihtelemaan kytkimiä tai vetoniveliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu