Tietääkö kukaan millainen miehitys on ydinvoimalassa?....Ja miten sielä on jaettu työt, sooloileeko kaikki vähän joka puolella???... Niin ja paljonko ne tienaa??
ydinvoimala henkilöstö
jorma
103246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tyypillisesti henkilöstöä on joitain satoja. Suurimman osan työt ovat tavallisia teollisuus- (mm. konepaja), palvelu- (mm. vartijat, pesula), toimistotöitä (mm. hallinto). Nimenomaan ydinvoimalle tyypillisiä töitä tekevät mm. käyttöhenkilökunta, joka käyttää prosessia; säteilysuojelu, jossa huolehditaan ettei säteily aiheuta vaaraa työnteossa sekä radiokemistit, jotka analysoivat näyteitä. Minimissäänkin paikalla on useita kymmeniä henkilöitä. Kaikki ovat omaan alaansa osaajia ja kuhunkin työhön luonnollisesti vaaditaan sopiva pätevyys. Tyypillisesti kerran vuodessä järjestetään vuosihuolto, jolloin voimala ajetaan alas, paikat huolletaan, osat tarkistetaan ja osa polttoaineesta vaihdetaan, tällöin voimalassa tehdään huomattavasti normaalia enemmän töitä ja väkeä on kuin pipoa. Palkkaa maksetaan energia-alan työehtosopimuksen mukaisesti.
Palkkaus ei perustu työn vaativuuteen ja vastuunalaisuuteen, vaan paljolti pohjakoulutukseen yms. Tästä seuraa naurettavia asetelmia. Jossakin huipputärkeässä työssä homman vetäjä ja vastuunkantaja on porukan pienipakkaisin.
Kutsumustyötä!
Onks mitään suuruusluokkaa tiedossa? Esim tuntipalkka. Käyttöhenkilöstölle, työnjohdolle, remppamiehille..
Palkat vaihtelevat suuresti erilaisten syiden takia. Työehtävä, pätevyys, talossaoloaika, pärstäkerroin jne. Valvomo-operaattoreilla on lisäksi ns. lisenssilisä, luokkaa 10 %. Ovat autuaita. Palkka on hyvä, ja kongi pelastaa vuoronvaihdon aikaan.
Kaikki näyttävät tulevan mukavasti toimeen, minäkin, kun vähän erikoistarjouksia kaupassa katselen.
Palkat selviävät työehtosopimuksesta, joka löytyy netistä:
http://www.finlex.fi/pdf/tes/stes1082-TT13Enersahk0203.pdf
Katso §8. Sopimus on sitova.
Toimihenkilöillä ei taida olla tällä hetkellä sitovaa työehtosopimusta. Palkan suuruusluokka heidän kohdallaan selviää TT:n taulukosta:
http://www.tt.fi/palkka/nTaulukkoA.pdf
Katso kohta Energia-ala.
Tuolta ne oikeudenmukaiset palkat löytyvät!
vähän sekava tuo energia-alan tesi. ihme pisteillä määräytyvä palkka, sehän on aina makuasia onko työtehtävä vaativa, vai ei. No nuohan on tietenkin (kait) vain suuntaa antavia, ja kuuluuhan hyvään palkkaus järjestelmään vielä tulospalkkiot.
Työnantajan täydellinen mielivalta siinä on päästetty valloilleen, ainakin ydinvoimapuolella. Koko homma oli sellainen lapsellinen farssi, ettei sille voi kuin nauraa.
Johan oli vaikea asia ,tuo palkka kysymys. Ettekö tiedä edes omaa palkkaanne €/kk vai onko se ..€/h ?? erilaiset lisät .
Kyllähän minä oman palkkani tiedän, mutta kun se on niin pieni, en kehtaa sanoa.
Ajattelisitte, ettei tuolla palkalla voi järin paljon ydinvoima-asioista tietää!