E-pillereiden aikainen

tiputtelu?

Olen syönyt E-pillereitä vajaan vuoden verran n. 7 vuoden tauon jälkeen. Kaikki on sujunut tähän asti loistavasti ja juuri hiljattain söin kaksi liuskaa peräkkäin ilman mitään välitiputtelua tms. Ainoa muutos oli, että menkat alkoivat sitten jo lauantaina, kun otin vikan pillerin torstaina, kun yleensä menkat alkaa silloin vasta su-iltana. No, nyt olen sitten syönyt toista viikkoa seuraavaa liuskaa ja eilen alkoi ihan yhtäkkiä pieni tiputteluvuoto, joka jatkuu myös tänään. Nyt myös mahassa käy sellainen pieni juilinta kuin menkkojen alkaessa. Mitä ihmettä tämä on, kun tähän astikaan ei ole ollut mitään välivuotoja? Unohdin kyllä ottaa yhtenä iltana pillerin ja otin vasta seuraavana iltana sen illan pillerin normaalisti ja sitä seuraavana päivänä tämä tiputtelu sitten alkoi. Aiemmin jos olen unohtanut pillerin ja ottanut seuraavana päivänä normaalisti, ei siitä ole mitään vuotoa aiheutunut. Meillä ns. oikeana ehkäisynä on kondomi ja nämä pillerit ovat lähinnä lisävarmistus ja enemmänkin menkkojen säännöllisen tulemisen takia, joten ehkäisyn kannalta tolla unohtamisella ei ole väliä.

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joskus..

      Juu, tiputtelu voi johtua just siitä, että unohdit ottaa sen yhden pillerin, ja otit sen vasta seuraavana päivänä, tai sitten vain kertakaikkisesti nuo pillerit aiheuttaa sulle välillä ylimääräistä vuotoa. Mullekin on joskus käynyt noin, yleensä toisella pilleriviikolla on alkanut ylimääräinen vuoto, joka on kestänyt sitten useamman päivän, ja mahassa on ollut täysin samanlaisia tuntemuksia kuin tyhjennysvuodon aikaan.
      Gyne sanoi mulle, että sellaiset naiset jotka syö pillereitä, kärsii joskus siitä, että limakalvot ohentuvat, ja sitten voi tulla noita ylimääräisiä vuotojakin.

      Ite vaihdoin pillerimerkkiä ton ongelman takia, mutta alan syömään noita uusia vasta huomenna, kun taukoviikko on vielä menossa.

      Niin ja itse olen 8 vuotta syönyt pillereitä, ja vasta viime kuukausina on ilmennyt noita ylimääräisiä vuotoja.

    • että....

      Meinaatko, että koska sivuvaikutuksia ei tullut alussa, niin niitä ei voi tulla myöhemminkään, vai miksi ihmettelet asiaa? Tuohon on ihan selvästi mainittu pakkausselosteessa haittavaikutusten kohdassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe