Veikkauksen pelimonopoli uutisen kommentointia

Maijaland

Tervehdys kaikille.

Lueskellesani tämän päivän uutisia en voi taaskaan muuta kuin ihmetellä ja huokailla syvään...

Otetaanpa pari lainausta Ilkka Juvan kommenteista tämän päivän uutisesta veikkauksen pelimonopolista :

Edellä kerrottiin veikkauksen mainostamis budjetista ja tässä Juvan kommentti "- 13 miljoonaa euroa on iso raha, mutta se on kuitenkin vain 0,8 prosenttia liikevaihdostamme. Täytyy muistaa, että Veikkaus tuottaa päivittäin miljoona euroa päivässä yhteiskunnalle."

Oma analyysini tästä:

-- Ok..mihin mainostamisella pyritään, no tottakai loppupelissä siihen, että tuotetta käytetään ja ostetaan.

-- Jos veikkaus tuottaa päivittäin miljoona euroa yhteiskunnalla, niin kenen taskuun ne menevät, sillä ainoa mikä näkyy on köyhyyden lisääntyminen ja olosuhteiden huononeminen.

Lisää Juvan kommentteja:

Juvan mukaan Suomessa ei myöskään ole sen enempää peliongelmaisia kuin muuallakaan. Riskipelaajien määrä liikkuu 1,5-2 prosentin tienoilla koko väestöstä.

"- Tälle joukolle se on tietysti vakava asia, mutta määrällisesti se ei ole muita maita enempää."

-- Millä perusteella Juva siis haluaa pitää monopolin veikkauksen käsissä, jos kansa ei loppupelissä hyödy juuri mitään veikkauksen tuotoista ja heidän palautusprosenttinsa ovat niin umpisurkeita, että sanonta "Suomalainen voittaa aina", voitaisiin hyvinkin muuttaa muotoon "Veikkaus voittaa aina"

-- Jos peliongelmaisia on loppupelissä näin vähän ja suurin osa niistä on riippuvaisia veikkauksen ja rayn peleistä, joissa voittaminen on tehty suhteellisen vaikeaksi, niin minkä pirun takia kansalta pitäisi evätä mahdollisuus voittaa isompia summia parempia palautusprosentteja tarjoavien Pelintarjoajien toimesta. Riskipelaajahan tavoittelee voittoa, mutta jos siihen nyt ei ole juurikaan mahdollisuutta veikkauksen/rayn pelien pareissa, niin todellakin riskipelaajasta tulee vieläkin enemmän riskipelaaja, kun hän yrittää epätoivoisesti tavoitella voittoa.

Ja viimeinen Juvan kommentti:

Juva ei täysin innostu Ruotsin mallista, jossa myös ulkomaiset peliyhtiöt on otettu saman valvonnan ja myös haittojen ehkäisyn piiriin.

"- Ruotsissa on suoraan sanoen lepsuiltu siinä, että nykyisenkin lain puitteissa sinne on päässyt muitakin kuin luvan saaneita yhtiöitä. Myös tuotot vähenevät kilpailun myötä. Ulkomaiset peliyhtiöthän vievät omat voittonsa, ne eivät jätä mitään pelien kotimaahan. "

--Siis jos pelaaja oikeasti voittaa jotain, niin eiköhän muka todellakaan käytä voittamiaan rahoja kotimaassaan..vai onko tässä nyt loppupelissä kysymys siitä, että pelaajan pitää vain kiltisti tyytyä aina häviämään rahansa Suomalaiselle pelintarjoajalle?

--Mielestäni Ruotsi on monesti ollut askeleen edellä Suomea monissa asioissa ja niin on tässäkin..en näe mitään syytä tälle isoveli valvoo kuinka kansalainen saa käyttää rahansa politiikalle.

Uutisen lähde: http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/03/839577

2

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N1k

      Aivan samaa mieltä, mutta haluan korostaa yhden kommentin:

      "Juva ei täysin innostu Ruotsin mallista, jossa myös ulkomaiset peliyhtiöt on otettu saman valvonnan ja myös haittojen ehkäisyn piiriin."

      Eli toisin sanoin, Veikkauksen kanta on, että on väärin tarjota työkaluja peliriippuvuuden hallintaan tai jopa ehkäisyyn jos apua tarjoaa joku muu tahto kuin Veikkaus tai veikkauksen/rayn alaisuudessa toimiva yhtiö. Veikkaus ei siis halua, että sitä itseään sekä muita suomessa toimivia rahapelitarjoajia valvoisi sama taho. Mistäköhän mahtaisi johtua? oliskohan siitä, että veikkauksen toiminta "ehkäisyn" parissa on niin läpinäkyvää paskaa, että sitä ei haluta suurennuslasin alle?

    • Edellä kerrottiin veikkauksen mainostamis budjetista ja tässä Juvan kommentti "- 13 miljoonaa euroa on iso raha, mutta se on kuitenkin vain 0,8 prosenttia liikevaihdostamme. Täytyy muistaa, että Veikkaus tuottaa päivittäin miljoona euroa päivässä yhteiskunnalle."

      Monopolin tehtävä ei ole kerätä rahaa yheiskunnalle vaan suojella pelirippuvuutta niinhän tuossa uutsessakin luki EU:n päätöksellä.

      Se, että jonkun muun pelifirman vedonlyönti joka siis tarjoaa parempia kertoimia kuin veikkaus aiheutaa enemmän rippuvuutta ei pidä paikaansa. Tosin panokset voivat olla suurempia, mutta paremalla palutusprosentilla silti tappiot voivat olla pienempiä kuin veikkauksen huonoissa pelissä pienellä panoksella.

      Edellä kerrottiin veikkauksen mainostamis budjetista ja tässä Juvan kommentti "- 13 miljoonaa euroa on iso raha,

      Joo ja ulkolaiset firmat ei saa mainostaa ollenkaan vaikka heidän pelistä voi voittaa tai pelata ammatikseen ja veikkauksen pelissä lähinnä häviää aina. Sallitaan siis mainostaa häviämään rahaa,mutta voittaminen kielletään.

      Juvan mukaan Suomessa ei myöskään ole sen enempää peliongelmaisia kuin muuallakaan. Riskipelaajien määrä liikkuu 1,5-2 prosentin tienoilla koko väestöstä.

      Eikö silloin tulisi sallia vapaa kilpailu vedonlyönnin osalta. eihän briteissäkään ole monopolia eikä väkilukuun nähden pajoakaan peliongelmaisia.

      Se, että veikkauksen vedonlyönti aiheuttaa vähemmän rippuuvuutta kuin jonkin muun firman on täysin järjetön väite.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      190
      1323
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      720
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      597
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe