Askites

apua tervitseva

Hei
Miten vatsaonteloon tulee nestettä? Minkä seurauksena(muutama esimerkki)? Mitä elimistössä tapahtuu silloin? Ja mistä se neste tulee?

Tarvitsisin saman tiedon keuhkoihin tulevasta nesteestä.

On todella tarkeää. Mistään kirjoista en apua löydä.

Olisin syvästi kiitollinen asiallisista vastauksista.

3

9217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sunny

      Vatsankalvonontelo muistuttaa rakenteeltaan että toiminnallaan sydänpussia, keuhkopussia ja niveliä. Vatsaonteloon vaikuttaa suolen liikkeet. Erilaisissa tulehduksissa (esim. vatsakalvontulehdus) ja sydämen vajaatoiminnassa saattaa vatsakalvononteloon kertyä jopa ämpärikaupalla nestettä. Miehen vatsakalvonontelo on täysin umpinainen - naisen vatsakalvononteloon bakteerit voivat levitä ulkopuolelta emättimen, kohdun ja munanjohtimien kautta (todella harvinaista!).
      Nestetäytteinen vatsaontelo (ascites) on vakavan maksataudin merkki(maksakirroosi, maksasyöpä).

      Ja kysyit keuhkoihin tulevasta nesteestä..
      Terveellä henkilöllä on keuhkopussin kahden lehden, pleura parietaliksen ja pleura viskeraliksen, välissä pieni määrä voitelevaa nestettä, joka peittää pleurat ohuena kalvona.
      Nesteen valkuaispitoisuus on noin 15 g/l ja siinä löytyy mesoteelisoluja ja jonkin verran valkosoluja. Normaalitilassa nestemäärä pysyy vakiona, koska sen muodostuminen ja imeytyminen ovat dynaamisessa tasapainossa. Aikuisella ihmisellä pleuranesteen vaihto on noin 300 ml vuorokaudessa. Nestettä tihkuu plasman ultrafiltraattina pleura parietaliksen hiussuonten kautta. Hydrostaattisen paineen erojen vuoksi suurin osa imeytyy takaisin pleuran venuloihin. Valkuainen ja solut imeytyvät pleuralehtien laajaan lymfaattiseen verkostoon. Tasapainoon vaikuttavat siis mm. hiussuonten läpäisevyys ja niissä vallitseva hydrostaattinen paine, mutta myös pleuratilan alipaine sekä veriplasman ja pleuranesteen kolloidiosmoottinen paine. Jos jokin näistä tekijöistä muuttuu, syntyy helposti pleuratilaan päin suuntautuva nesteen liike, josta seurauksena on nestekertymä eli effuusio.

      Pleurakipu on yleensä paikallista, mutta esim. pallean keskiosan ärsytystila voi tuntua heijastekipuna saman puolen hartiaseudussa palleahermon välittämänä.

      Syyt:Sydämen vajaatoiminta, maksakirroosi, nefroottinen oireyhtymä, keuhkoembolia, tuberkuloosi, muut bakteeri-infektiot, sieni-infektiot, virusinfektiot
      Keuhkosyöpä muut metastaattiset syövät, mesoteliooma, lymfoomat, keuhkoembolia, keuhkoinfarkti, vatsan alueen sairaudet: haimatulehdus, subfreeninen absessi, askites ja sen aiheuttamat tilat, vatsakirurgian jälkitilat.

      Auttoiko yhtään?

      • alkuperäinen

        Voi hyvän tähden sunny!!!
        Sinä et rakas ihminen tiedä miten kiitollinen minä olen. Olen etsinyt ja etsinyt tietoa, mutta en selvästikkään tarpeeksi tehokkasti. Lähteissä on ollut vain, että vakavissa sairauksissa tätä ilmenee. Ei sen kummempaa.
        Kiitos ja ylistys. Sinun kaltaisia ihmisiä täällä tarvitaan. :)


      • sunny
        alkuperäinen kirjoitti:

        Voi hyvän tähden sunny!!!
        Sinä et rakas ihminen tiedä miten kiitollinen minä olen. Olen etsinyt ja etsinyt tietoa, mutta en selvästikkään tarpeeksi tehokkasti. Lähteissä on ollut vain, että vakavissa sairauksissa tätä ilmenee. Ei sen kummempaa.
        Kiitos ja ylistys. Sinun kaltaisia ihmisiä täällä tarvitaan. :)

        Ole hyvä vaan=). Ja hyvä jos osasin olla avuksi. Talven jatkoja!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5412
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3591
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2965
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1936
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      292
      1769
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      95
      1427
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1322
    Aihe