Askites

apua tervitseva

Hei
Miten vatsaonteloon tulee nestettä? Minkä seurauksena(muutama esimerkki)? Mitä elimistössä tapahtuu silloin? Ja mistä se neste tulee?

Tarvitsisin saman tiedon keuhkoihin tulevasta nesteestä.

On todella tarkeää. Mistään kirjoista en apua löydä.

Olisin syvästi kiitollinen asiallisista vastauksista.

3

9404

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sunny

      Vatsankalvonontelo muistuttaa rakenteeltaan että toiminnallaan sydänpussia, keuhkopussia ja niveliä. Vatsaonteloon vaikuttaa suolen liikkeet. Erilaisissa tulehduksissa (esim. vatsakalvontulehdus) ja sydämen vajaatoiminnassa saattaa vatsakalvononteloon kertyä jopa ämpärikaupalla nestettä. Miehen vatsakalvonontelo on täysin umpinainen - naisen vatsakalvononteloon bakteerit voivat levitä ulkopuolelta emättimen, kohdun ja munanjohtimien kautta (todella harvinaista!).
      Nestetäytteinen vatsaontelo (ascites) on vakavan maksataudin merkki(maksakirroosi, maksasyöpä).

      Ja kysyit keuhkoihin tulevasta nesteestä..
      Terveellä henkilöllä on keuhkopussin kahden lehden, pleura parietaliksen ja pleura viskeraliksen, välissä pieni määrä voitelevaa nestettä, joka peittää pleurat ohuena kalvona.
      Nesteen valkuaispitoisuus on noin 15 g/l ja siinä löytyy mesoteelisoluja ja jonkin verran valkosoluja. Normaalitilassa nestemäärä pysyy vakiona, koska sen muodostuminen ja imeytyminen ovat dynaamisessa tasapainossa. Aikuisella ihmisellä pleuranesteen vaihto on noin 300 ml vuorokaudessa. Nestettä tihkuu plasman ultrafiltraattina pleura parietaliksen hiussuonten kautta. Hydrostaattisen paineen erojen vuoksi suurin osa imeytyy takaisin pleuran venuloihin. Valkuainen ja solut imeytyvät pleuralehtien laajaan lymfaattiseen verkostoon. Tasapainoon vaikuttavat siis mm. hiussuonten läpäisevyys ja niissä vallitseva hydrostaattinen paine, mutta myös pleuratilan alipaine sekä veriplasman ja pleuranesteen kolloidiosmoottinen paine. Jos jokin näistä tekijöistä muuttuu, syntyy helposti pleuratilaan päin suuntautuva nesteen liike, josta seurauksena on nestekertymä eli effuusio.

      Pleurakipu on yleensä paikallista, mutta esim. pallean keskiosan ärsytystila voi tuntua heijastekipuna saman puolen hartiaseudussa palleahermon välittämänä.

      Syyt:Sydämen vajaatoiminta, maksakirroosi, nefroottinen oireyhtymä, keuhkoembolia, tuberkuloosi, muut bakteeri-infektiot, sieni-infektiot, virusinfektiot
      Keuhkosyöpä muut metastaattiset syövät, mesoteliooma, lymfoomat, keuhkoembolia, keuhkoinfarkti, vatsan alueen sairaudet: haimatulehdus, subfreeninen absessi, askites ja sen aiheuttamat tilat, vatsakirurgian jälkitilat.

      Auttoiko yhtään?

      • alkuperäinen

        Voi hyvän tähden sunny!!!
        Sinä et rakas ihminen tiedä miten kiitollinen minä olen. Olen etsinyt ja etsinyt tietoa, mutta en selvästikkään tarpeeksi tehokkasti. Lähteissä on ollut vain, että vakavissa sairauksissa tätä ilmenee. Ei sen kummempaa.
        Kiitos ja ylistys. Sinun kaltaisia ihmisiä täällä tarvitaan. :)


      • sunny
        alkuperäinen kirjoitti:

        Voi hyvän tähden sunny!!!
        Sinä et rakas ihminen tiedä miten kiitollinen minä olen. Olen etsinyt ja etsinyt tietoa, mutta en selvästikkään tarpeeksi tehokkasti. Lähteissä on ollut vain, että vakavissa sairauksissa tätä ilmenee. Ei sen kummempaa.
        Kiitos ja ylistys. Sinun kaltaisia ihmisiä täällä tarvitaan. :)

        Ole hyvä vaan=). Ja hyvä jos osasin olla avuksi. Talven jatkoja!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      274
      1868
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      97
      1398
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1311
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      67
      1025
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      81
      997
    6. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      53
      885
    7. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      669
    8. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      585
    9. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      562
    10. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      38
      550
    Aihe