Askites

apua tervitseva

Hei
Miten vatsaonteloon tulee nestettä? Minkä seurauksena(muutama esimerkki)? Mitä elimistössä tapahtuu silloin? Ja mistä se neste tulee?

Tarvitsisin saman tiedon keuhkoihin tulevasta nesteestä.

On todella tarkeää. Mistään kirjoista en apua löydä.

Olisin syvästi kiitollinen asiallisista vastauksista.

3

9392

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sunny

      Vatsankalvonontelo muistuttaa rakenteeltaan että toiminnallaan sydänpussia, keuhkopussia ja niveliä. Vatsaonteloon vaikuttaa suolen liikkeet. Erilaisissa tulehduksissa (esim. vatsakalvontulehdus) ja sydämen vajaatoiminnassa saattaa vatsakalvononteloon kertyä jopa ämpärikaupalla nestettä. Miehen vatsakalvonontelo on täysin umpinainen - naisen vatsakalvononteloon bakteerit voivat levitä ulkopuolelta emättimen, kohdun ja munanjohtimien kautta (todella harvinaista!).
      Nestetäytteinen vatsaontelo (ascites) on vakavan maksataudin merkki(maksakirroosi, maksasyöpä).

      Ja kysyit keuhkoihin tulevasta nesteestä..
      Terveellä henkilöllä on keuhkopussin kahden lehden, pleura parietaliksen ja pleura viskeraliksen, välissä pieni määrä voitelevaa nestettä, joka peittää pleurat ohuena kalvona.
      Nesteen valkuaispitoisuus on noin 15 g/l ja siinä löytyy mesoteelisoluja ja jonkin verran valkosoluja. Normaalitilassa nestemäärä pysyy vakiona, koska sen muodostuminen ja imeytyminen ovat dynaamisessa tasapainossa. Aikuisella ihmisellä pleuranesteen vaihto on noin 300 ml vuorokaudessa. Nestettä tihkuu plasman ultrafiltraattina pleura parietaliksen hiussuonten kautta. Hydrostaattisen paineen erojen vuoksi suurin osa imeytyy takaisin pleuran venuloihin. Valkuainen ja solut imeytyvät pleuralehtien laajaan lymfaattiseen verkostoon. Tasapainoon vaikuttavat siis mm. hiussuonten läpäisevyys ja niissä vallitseva hydrostaattinen paine, mutta myös pleuratilan alipaine sekä veriplasman ja pleuranesteen kolloidiosmoottinen paine. Jos jokin näistä tekijöistä muuttuu, syntyy helposti pleuratilaan päin suuntautuva nesteen liike, josta seurauksena on nestekertymä eli effuusio.

      Pleurakipu on yleensä paikallista, mutta esim. pallean keskiosan ärsytystila voi tuntua heijastekipuna saman puolen hartiaseudussa palleahermon välittämänä.

      Syyt:Sydämen vajaatoiminta, maksakirroosi, nefroottinen oireyhtymä, keuhkoembolia, tuberkuloosi, muut bakteeri-infektiot, sieni-infektiot, virusinfektiot
      Keuhkosyöpä muut metastaattiset syövät, mesoteliooma, lymfoomat, keuhkoembolia, keuhkoinfarkti, vatsan alueen sairaudet: haimatulehdus, subfreeninen absessi, askites ja sen aiheuttamat tilat, vatsakirurgian jälkitilat.

      Auttoiko yhtään?

      • alkuperäinen

        Voi hyvän tähden sunny!!!
        Sinä et rakas ihminen tiedä miten kiitollinen minä olen. Olen etsinyt ja etsinyt tietoa, mutta en selvästikkään tarpeeksi tehokkasti. Lähteissä on ollut vain, että vakavissa sairauksissa tätä ilmenee. Ei sen kummempaa.
        Kiitos ja ylistys. Sinun kaltaisia ihmisiä täällä tarvitaan. :)


      • sunny
        alkuperäinen kirjoitti:

        Voi hyvän tähden sunny!!!
        Sinä et rakas ihminen tiedä miten kiitollinen minä olen. Olen etsinyt ja etsinyt tietoa, mutta en selvästikkään tarpeeksi tehokkasti. Lähteissä on ollut vain, että vakavissa sairauksissa tätä ilmenee. Ei sen kummempaa.
        Kiitos ja ylistys. Sinun kaltaisia ihmisiä täällä tarvitaan. :)

        Ole hyvä vaan=). Ja hyvä jos osasin olla avuksi. Talven jatkoja!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4558
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1004
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      107
      826
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      814
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      761
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      696
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe