Suomalaiset ihailevat pääsyämme Natoon

Omiensa Parissa

Voidaksemme säilyttää vapautemme ja laillisen yhteiskuntajärjestyksemme, tulee meidän vilpittömästi toimia edelleen puolustuksemme kaikinpuoliseksi vahvistamiseksi. Suuri reservimme on valmiina täyttämään kaikki lupaukset.

Keinovalikoima on varsin selkeä. Meillä tulee olla hyvinkoulutetut sotilaat ja oma Nato-yhteensopiva puolustus. Me vahvistumme kohti osoitettua päämäärää.

Ensi vaalikaudella taivas aukeaa ja on mitä varmimmin täydellinen ymmärrys käsittää Naton tärkeys. Vapaiden maiden tulee omata täydellinen kyky nopeasti puolustautua yhteisvoimin laillisen yhteiskuntajärjestyksen säilyttämiseksi.

Airo nimitettiin yleisesikunnan päälliköksi ja Mannerheim-ristin ritariksi. "Hänen taitavalla ja kriittisellä johdollaan on tehty kaikki sotatoimia koskevat suunnitelmat", perusteluissa todetaan. Marskilta kysyttiin sodan jälkeen, kuka johti sotatoimia. Hän vastasi: "Airo ja minä." Airo vastasi samaan kysymykseen: "Marski ja minä."

Yhdysvalloilla on suurena maana suuri armeija, jonka kaikki osa-alueet käyttävät lentokoneita. Tärkein osa on tietysti ilmavoimat (United States Air Force - USAF), mutta myös laivastolla (United States Navy - USN) on tukialuksilla varsin suuri lentokalusto. Yhdysvaltain merijalkaväki käyttää myös lentokalustoa, joskin huomattavasti laivastoa ja ilmavoimia vähemmän. Joissakin lähteissä saattaa esiintyä lyhenne USAAF. Tällä tarkoitetaan USA:n ilmavoimien edeltäjää US Army Air Forcea.    

3

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikumme vapaissa maissa

      Olet oikeassa. Kaikkialla vapaissa maissa näkee Naton tärkeyden. Suomella ja Natolla on samat arvot. Suomi kuuluu länsiperheeseen. Tämä mahtava länsi on suuri ja voittamaton. Suomi on Suurvalta. Osa äärimmäisen voimakasta kehittyvää Natoa. Olemme ja pitää olla vaurasta isoa vahvaa länttä. Suomalaiset ovat ylpeitä maailman vahvimpana mahtina. On siinä syytä tärkeintä ihailla rikasta hyvää länttä. Suojelkoon Nato aina Suomea. Meitä ei voi jättää Naton ulkopuolelle. Suomi on tärkeä Naton ylläpitäjä ja voimistuvan lännen oma. Kyllä meidän taas kelpaa Natossa.

      • ihailuloistojutskajoukkoon!

        Minäkin ihailen Natoa. Joskus menee ihan aurinko ja Nato sekaisin kun ei tahdo erottaa, että kumpi on loistavampi.

        Ja sitten Naton jäsenenä ja sodassa tulee vissiin semmoinen, että aika suuret osat Suomesta muuttuvat kokonaan loistaviksi!


    • Or leave me!

      Voitaisiinko Naton kanssa saada sellainen diili, että lähettäisivät sen apunsa tänne jo etukäteen ja mielellään jo ennen mitään sopimuksia, että nähtäisiin! Kun on vähän epäilystä, että sitten tositilanteessa sitä ei tulisikaan.

      Ei huvittaisi suomalaisella persnahalla ruveta puolustamaan jonkun Naton intressejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      910
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      807
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe