eli siis aloitan huomenna thyroxin lääkkeen annoksella 25mikrogrammaa x 1. yleisenä sivuvaikutuksena oli mainittu laihtuminen, onko se kuinkakin yleistä, eli siis laihdunko kun käytän tuota lääkettä?
laihduttaako thyroxin?
uusi aloittaja
2416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tai tunne ketään ,jolla olisi todetun kilpirauhasen vajaatoiminnan jälkeen ja lääkityksen ansiosta paino pudonnut.
Ei ole minullakaan pudonnut ja lääkitys alkoi n 8 v sitten...Paino kyllä putoaisi, jos olisin lujatahtoinen ja vähentäisin kaloreita. Ylipainoa on n 10kg ja se on pysynyt koko ajan samana.
Kohta olen vuoden syönyt kys.lääkettä. Paino ei ole pudonnut, mutta aineenvaihdunta on vilkastunut. Maha toimii ja turvotus vähentynyt huomattavasti. Kynnet kasvavat, hiuksia ei tipu ja mieliala huomattavasti tasaisempi. Liikatoiminnalle olen mennyt lääkemäärää nostettaessa, mutta vaikutuksen olen huomannut vain liian tiheänä sykkeenä, sydän hakkaa ja olo on outo. Sitten vain lääkemäärää taas pienemmäksi. Itse huomasin, että lääke kannattaa aloittaa mahd.pienellä annostuksella, ja nostaa sitä pikkuhiljaa määrätylle tasolle.