Möksä kansa kunniaan

siniristi

   
Suomalaisen mökkeilyn ihanuutta ylistetään amerikkalaislehdessä

Yhdysvaltalainen reportteri teki vierailuistaan suomalaisilla mökeillä paikalliseen lehteen ylistävän artikkelin otsikolla Saunas and Silence.

Yhdysvaltalainen reportteri Trevor Corson toteaa The Atlantic -lehdessä julkaistussa artikkelissaan, ettei ole kymmeneen vuoteen rentoutunut niin hyvin, kuin suomalaisella kesämökillä. Tämän rentoutumisen asteen hän saavutti kellumalla alasti keskellä järveä pilvetöntä taivasta katsellen.

Corson odotti mökkielämän olevan samantapaista, kuin hänen lapsuutensa lomat isovanhempien mökillä Yhdysvalloissa - paljon kutsuja ja vilkasta seuraelämää. Hänelle selvisi pian, että suomalaiset hakevat mökkielämältä kuitenkin askeettisuutta ja hiljaisuutta.

Toimittaja pääsi vierailemaan kahdella suomalaisella mökillä, joista toinen oli askeettinen ja toinen enemmänkin kakkosasunto. Hän toteaa, ettei näissä kahdessa variaatiossa ollut juurikaan eroa - suomalaisen mökin tekee sauna, soutuvene ja oma rauha.

Artikkeli suoristaa myös Suomi-kuvaa, sillä toimittaja Corson toteaa, että hän tunsi Helsingissä olonsa kotoisaksi, sillä pääkaupunki muistuttaa kovasti Mainea, jossa hän vietti lapsuutensa kesät.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200903209279291_ul.shtml

0

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        101
        4507
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        29
        3343
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2370
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        36
        1388
      5. Minulla on käsitys

        Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
        Ikävä
        34
        1183
      6. Harmittaako sinua yhtään?

        Tuntuuko pahalta ollenkaan?
        Ikävä
        37
        1116
      7. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        13
        1064
      8. 158
        1007
      9. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        934
      10. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        872
      Aihe