Jumalan todennäköisyys

Koska kerran Jeshua messiaan jumaluus on 50-50 prosenttisesti totta, niin eikö ateistien kannattaisi valita Jeshua messias ja pelastua? Jos olet väärässä, mikä on 50-50, niin Jeshua ei voi pelastaa sinua enää tuonelasta ja kadotuksesta.

Siunausta Jeshua messiaan nimessä.
Moshenasaret, vähäinen palvelijansa.
6195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei kun oikeasti - ei se todennäköisyys noin mene. Jumalan todennäköisyys on samaa luokkaa kuin keijujen, tonttujen, männiäisten ja muiden yliluonnollisten otusten. Ei niitä voi olemattomiksi todistaa, mutta ei se tarkoita, että niiden olemassaolon varaan kannattaisi kauheasti laskea.

Äänestä

Juuri tämä on krisujen suurin ongelma, kaksi ääripäätä, joiden välissä ei ole tilaa.

Kopioidaankin tästä jo aiemmin, kirjoittamani kommentti:
-----------------------------------------------
Tiesitkö, että Jupiterin ja Saturnuksen välissä, aurinkoa kiertää pussillinen porkkanoita?

Väitettä on vaikea (melkein mahdoton) todistaa, mutta sen todennäköisyys ei helvetissä ole 50-50.
Näin ei myöskään ole jumalan kohdalla. Jumalan olemattomuus on paljon tod.näköisempää kuin olevuus.

Eikö sana "yliluonnollinen" kerro jo jotain.
------------------------------------------------

Äänestä

Ei ole.

"niin eikö ateistien kannattaisi valita Jeshua messias ja pelastua?"
Vaikka olisikin 50/50 mahdollisuus että jokin jumala olisi olemassa, tajuatko miten pieni se mahdollisuus on että se on juuri sinun jumal-versiosi.

Ateismia sinulle.

Äänestä

jo siinä kun niitä jumalia on niin monta.

Jos jokaista uskoa verrataan ateismiin niin ateismin todennäköisyys niinku kasvaa erittäin suureksi.

Tää asia on vähän niinku bon voyage

Äänestä

Mistähän sinä tempaisti tuon todennäköisyyden.

Ihmiskunta on palvonut ainakin 5000:tta erinimistä jumalaa, luultavasit enempiäkin.

Todennäköisyys että raamatun kiivas kansanmurhaaja Jahve olisi näistä se ainoa oikea on siiis paljon pienempi kuin 1/5000 eli pienempi kuin 0,0002 prosenttia.

Ja jos nyt lähdettäisiinkin siitä oletuksesta, että joku jumala olisi oikeasti olemassa, niin kuinka paljon kuvittelevat tämän jumalan arvostavan ihmistä, joka uskoo vain "varmuuden vuoksi" tai jonkin todennäköisyyden vuoksi, eikä suinkaan minkään aidon puhtaan uskon vuoksi?

Äänestä
  • Kaikki raamatun kohdat ovat olleet väärässä ja historia todistanut itsensä, Mutta hölmöt jatkavat vaan palvomistaan, ja tuomionpäivät tulevat ja menevät jatkuvasti.

    Ihmiset kuolevat vaikka kuinka rukoilevat sekä ihmeparannuksia ei ole vielä moderneillakaan tallennusmuodoillaan nähty!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moshenasaret kirjoitti:

Koska kerran Jeshua messiaan jumaluus on 50-50 prosenttisesti totta, niin eikö ateistien kannattaisi valita Jeshua messias ja pelastua? Jos olet väärässä, mikä on 50-50, niin Jeshua ei voi pelastaa sinua enää tuonelasta ja kadotuksesta.

Siunausta Jeshua messiaan nimessä.
Moshenasaret, vähäinen palvelijansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu