Oksatsepaamin sivuvaikutukset

Söin tänään pitkästä aikaa oksatsepaamia, kun piti mennä ahdistavaan tilanteeseen. Yleensä vaikutukset ovat olleet rauhoittuminen, väsymys, lihasten rentoutuminen (hieman) sekä seuraava päivänä päänsärky. Tänään vaikutukset olivat kuitenkin täysin erilaiset: ylivilkkautta, pahaa oloa ja lyhyitä pyörtymisen tunteita (kuin joku laittaisi "valot" pois 5-15s ajaksi).

Keskussairaalan puhelinneuvonnasta sanoivat, että kannattaisi ottaa yhteyttä lääkäriin ennen kuin käytän niitä lisää.

Koska nyt on viikonloppu, niin ajattelin kysellä onko kenelläkään muulla ollut vastaavanlaista tilannetta? Kiitoksia vain vastauksista jo etukäteen.
4418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En keksi nyt muuta selitystä, kuin että oletko syönyt eri tavalla kuin yleensä, tai ottanut jotain eri lääkettä kuin yleensä. Muut päihteet, kuten alkoholi, tupakka ja kahvi voivat myös vaikuttaa, koska nekin vaikuttavat keskushermoston kautta.

Se voi myös vaikuttaa, jos et pitkään aikaan ole käyttänyt oksatsepaamia. Elimistön toleranssi on laskenut, jolloin sama annos vaikuttaa aikaisempaa voimakkaammin. Kun lääkettä syö usein, niin annoksien on oltava taas vastaavasti suurempia, että teho säilyy.

Äänestä
  • Olen kyllä vaihtanut kahvin teehen asteittain viimeisen kolmen kuukauden aikana, mutta voisiko tuo nyt sitten siitä johtua? Teessäkin (mustassa, jota enimmäkseen juon) kun on kerta kofeiinia, vaikkakin vähemmän. Ehkäpä on alkanut maksa toimia paremmin kun ei ole ollut koko ajan kahvi aineineen kuormittamassa :>

    Mikäli syynä sitten olisi tuo kofeiini, niin yksi mahdollinen saattaisi olla samana päivänä juotu pepsi (kolajuomissahan on kofeiinia?).

    Käytän oksatsepaamia melko harvoin, joten syön aina suurin piirtein saman määrän. Toleranssimuutoksesta siis on tuskin kyse.

    Äänestä

itse kun otin 3x15mg ahdistavassa tilanteessa
niin "nuokahtelin" samalla tavalla,ei siinä
ollut mitään vaarallista .Vähensin sitten
annosta niin toimii paremmin eikä "valot sammuile"
Ylivilkkaus tuskin on lääkkeen aiheuttamaa.

Äänestä
  • Oksatsepaami tosin harvemmin. Diatsepaami aiheuttaa sitä usein. Lääkkeet saattavat joskus aiheuttaa paradoksaalisia reaktioita kuten: Anksiolyytti stimuloi sedaation sijaan jne.

    Anksiolyytti on siis ahdistuneisuutta poistava lääke. Bentsodiatsepiinijohdokset pääsääntöisesti tänä päivänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


paniikki-asdf kirjoitti:

Söin tänään pitkästä aikaa oksatsepaamia, kun piti mennä ahdistavaan tilanteeseen. Yleensä vaikutukset ovat olleet rauhoittuminen, väsymys, lihasten rentoutuminen (hieman) sekä seuraava päivänä päänsärky. Tänään vaikutukset olivat kuitenkin täysin erilaiset: ylivilkkautta, pahaa oloa ja lyhyitä pyörtymisen tunteita (kuin joku laittaisi "valot" pois 5-15s ajaksi).

Keskussairaalan puhelinneuvonnasta sanoivat, että kannattaisi ottaa yhteyttä lääkäriin ennen kuin käytän niitä lisää.

Koska nyt on viikonloppu, niin ajattelin kysellä onko kenelläkään muulla ollut vastaavanlaista tilannetta? Kiitoksia vain vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu