Voiko

Lyrica

olla syyllinen verenpaineen roimaan laskuun? Tiedän kyllä että se itsessään voi aiheuttaa huimausta, mutta muussa yhteydessä nyt huomattiin huomattava paineiden lasku, viimeinen mittaus 90/52.
Psyka käski kokeilla annoksen pienentämistä, jos se auttaisi.
Onko tietoa tai kokemuksia?

2

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta...

      Minulla on verenpaine myös laskenut samoihin lukemiin, 80-90/50-60. Minulla sen on aiheuttanut selvästi lääke, mutta Remeron. Sen lisäksi minulla on yöuniin Lyrica. Paine ei onneksi ole tuosta enää tippunut, enhän olisi kai elossakaan sitten...vähän huippasee kun nousee ylös siis silmissä mustenee ja on vähän "hömelö" olo, keskittyminen hieman huonompaa ja muisti. Saksassa noin matala verenpaine on jo sairausdiagnoosi!!! Suomessa lääkärit vaan naureskelevat, että hyvähän se on kun paineet on alhaalla. Kaipa siinä hyvätkin puolet on, eivät suonet rasitu.

    • 450mg/vrk

      On nykyinen annokseni ja paineet oli viimeksi 112/72. Aina ollut noissa lukemissa. Mulla ei ainakaan vaikutusta. Voihan se olla tosin yksilöllistäkin, että joillakin paineet vaihtelee sen ansiosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2491
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe