Ulkomaille rekisteröidyn verottaminen/tullaaminen

Onko kokemusta seuraavasta tilanteesta; Voiko ulkomaille rekisteröityä autoa aloitta tullaamaan suomeen, ennen kuin se on poistettu rekisteristä ulkomailla?
2413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tietää, kun saat vaan kauppakirjan autosta edelliseltä omistajalta ja omistaja palauttaa kilvet esim. Viron Ark:lle ja poistaa rekisteristä. Ja sehän on teidän välinen sopimus!.

Ei,kun kiireesti kaupoille nyt ennen 1.4.09.

Kyllä meitä on kusetettu ihan tarpeeksi 15v. näissä autovero hommissa. Ja pääjehut eikun hymyilee ja vähättelee virheitään.
Paljonkohan tämä Show on tullut maksaa, kun kaikki otetaan huomioon, jos olis toimittu niinkuin esim. Ruotsissa tai Virossa.

Äänestä

voi. Mutta kannattaa silti poistaa auto ulkomaan rekisteristä ettei jää veroja , vakuutuksia tai muita käyttömaksuja juoksemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pave 71 kirjoitti:

Onko kokemusta seuraavasta tilanteesta; Voiko ulkomaille rekisteröityä autoa aloitta tullaamaan suomeen, ennen kuin se on poistettu rekisteristä ulkomailla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu