Ketkä teistä on mielestänne parhaita fiktiivisiä ateisteja?
Ainakin House on aika mielenkiintoinen hahmo.
Ainakin House on aika mielenkiintoinen hahmo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Alkaa kaiketi uusintana keväällä, jos en väärin muista. En ihan varma ole, onko hän ateisti, mutta kirkkoa ja pappeja ainakin inhoaa sydämensä pohjasta.
Muistatko hahmon? Laiha isonenäinen mies, joka soittaa pianolla jazzia.
Olen kyllä kuullut, mutta sarjaa en ole katsonut, kun en noita poliisisarjoja paljonkaan jaksa seurata. Pitää joskus vilkasta, jos tulee vastaan.
Ja brittien rikossarjoissa on enemmän pohdiskelua kuin jenkkien vastaavissa.
Yksi suosikeistani on myös Murha mielessä, jossa Robson Green näyttelee Tony Hilliä, psykologia, joka auttaa rikosten selvittämisessä.
Muistaakseni hänen hahmonsa oli myös sellainen, joka ei usko jumalaan.
Äkkiseltään tulis mieleen Raid. Siis tämä suomalainen rosoinen oman tiensä kulkija. Voisi kyseessä olla kyllä agnostikkokin.
Mietin mitä Raid sanoisi jos joku kyselisi hänen vakaumustaan:
- Uskotko jumalaan Raid?
- En, tai aivan sama, mutta kusessa oisin jos tavattas.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Raid_(fiktiivinen_henkilö)
Brennan
Se on myös aika hauska hahmo. Jotenkin tuntuu, että ateistit ovat hahmoina aina vähän kyynisiä ja ihmissuhdetaidottomia. Tosin ovat kuitenkin järkiperäisiä.
Olisko Holmes...Sherlock Holmes ja Herra Watson.
Fitz on hyvä. Mielenkiintoisen hahmosta tekee se, että äijällä on elämä sekaisin, etiikka kateissa ja ihmissuhteet rempallaan.
Elokuvassa "Contact" Jodie Foster näyttelee veitsenterävää tiedenaista, joka kantaa traumaa rakkaan isänsä kuolemasta. Jodie löytää vuosikausia kestäneiden tutkimustensa tuloksena elämää ulkoavaruudesta, mutta päätyy lopulta tiedemaailman hylkäämäksi, koska ei kykene todistamaan havaintojaan. Erinomaisen mielenkiintoinen ja ristiriitainen hahmo.
Elokuvassa "Dragonfly" Kevin Costner esittää vaimonsa kuoleman kyynistämää lääkäriä, joka evästää itsemurhaa yrittänyttä potilasta: "On parempi varmistaa, että on olemassa sellainen parempi paikka, jonne kuvittelit meneväsi. Sillä vaikka maailma on mätä, muuta meillä ei ole. Joten siitä vaan. Ole hyvä."
Mielikuvitusateisteille on tyypillistä äly ja kuollut tunne-elämä. Varsinkin suhde muihin ihmisiin on problemaattinen ja kyynisyys puretaan työhön ja päihteisiin. Mistäköhän tuollainen totaalisen väärä ihmiskuva lienee syntynyt?
Roopehan on perinteinen ateisti. Jahtaa Milla-Magiaa (noita) pyssyn kanssa ympäri maailmaa, varjelee onnenmarkkaansa ja on niin pirun taikauskoinen kun ei tiedä mihin uskoisi.
Roope muistuttaa siitä, että ateistillakin on heikkoutensa.
ketkähän ovatkaan jahdanneet noitia eniten historiassa...juuri niin kristityt, eivät ateistit.
Roope on myös turvautunuttaika keinoihin suojellakseen omaisuuttaan. En tunne yhtään ateistiä joka tekisi samoin. Tästä voimme päätellä että roope ei ole ateisti.
Roope-Ankan keinot kielivät pikemminkin skitsofreniasta ja pakko-oireisesta häiriöstä. Ateistiin ne sopivat siinä missä muihinkin.
Mää diggaan kans Housesta tosi paljon. Ehkä siks että onhan tyyppiin helppo samaistua. :D
Ihmisvihainen ateistinarkkari jolta kuulee kyllä asiat niinkuin ne on. What's the not to like?
Ja Hugh Laurien näyttelijäsuoritushan on huippua.
....