eli aattelin kysyy että onko tommosella mutkatangolla helpompi tai kevyempi treenata hauista kuin suoralla tangolla?
kiitos...
kiitos...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hyvä.
Noissahan ranteen & käden asento on hieman eri joten vaikutuskin kohdistuu vähän eri tavalla (mutkatangolla enemmän kyynärvarteen ja olkavarren ulkoreunaan).
Omasta mielestä suoralla tangolla tehtynä liike osuu paremmin hauikseen ja toimii siis paremmin. Haittapuolena on suurempi rasitus ranteisiin, mikä voi johtaa rannekipuihin ja -vammoihin. Rannesiteet toki auttavat hieman.
Suosittelisin tekemään liikettä kummallakin tangolla, mutta enemmän suoralla. Ota esim. joka kolmas hauistreeni mutkatangolla (pääliikkeenä).
Tärkeintä on se nousujohteisuus (sarjapainojen kasvatus), riittävä liikkeiden vaihtelu, ja oman kropan kuunteleminen, jos siis ranteet alkavat kipeytyä niin lepoa ennen kuin se on liian myöhäistä.
Nimim. EnnenRanteetPaskaksi2krt/V
Lisättäköön vielä, että suorat tangot (kuten penkissä) painavat pääsääntöisesti sen 20kg sellaisenaan, mutta mutkatangoissa (yleisesti 10kg) paino voi vaihdella siinä 7,5-10kg.. Joissain tapauksissa siis se 10kg on lukkojen kanssa.
Eli joskus mutkatangolla paino voi tuntua kevyemmältä siksi, että se on kevyempi (syvällistä, eikö?) :O